ABD eyalet departmanı, El Salvador'u Bitcoin'in benimsenmesi konusunda 'hesap verebilir' olmaya çağırıyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268823,189
  % -0,73
 • ETHEREUM/TL
  16033.76
  % -1,56
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

ABD eyalet departmanı, El Salvador’u Bitcoin’in benimsenmesi konusunda ‘hesap verebilir’ olmaya çağırıyor

ABD eyalet departmanı, El Salvador’u Bitcoin’in benimsenmesi konusunda ‘hesap verebilir’ olmaya çağırıyor

Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland, El Salvador’un Bitcoin’in yeni yasal çerçevesi altında iyi bir şekilde düzenlenmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Nuland, Başkan Nayib Bukele ile görüştükten sonra Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Colonial Pipeline’a yapılan fidye yazılımı saldırısının ardından “Bitcoin’e sert bir bakış attığını” söyledi ve El Salvador’un benzer bir yaklaşım benimsemesini önerdi. Ülke, Haziran ayında, 7 Eylül’de yürürlüğe girecek bir yasa olan Bitcoin’i (BTC) yasal ihale haline getiren bir yasa çıkardı.

Nuland, “Başkana, Salvador Bitcoin hakkında ne yaparsa yapsın, bunun iyi düzenlenmiş, şeffaf, hesap verebilir olduğundan emin olun ve kendinizi kötü niyetli aktörlerden korumasını önerdim” dedi.

#El Salvador
Victoria Nuland, Başkan @nayibbukele ile yaptığı görüşmede ülkede yasal ödeme aracı olarak #Bitcoin’in tanıtılması hakkında konuştuklarını temin etti.

@cardozaTCS aracılığıyla. pic.twitter.com/NsWmqsY3u0

– TCS Noticias (@tcsnoticias) 1 Temmuz 2021

Nuland’ın Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı Alexandra Hill Tinoco ile Haziran ayı sonunda El Salvador, Paraguay ve Panama’yı ziyaret ederek göç, demokrasi ve bölgesel hedefleri ele alması planlandı.

Ancak, kriptonun planlanan gündemin bir parçası olduğu anlaşılıyor. Başkan Joe Biden da dahil olmak üzere ABD’li yetkililer, Colonial Pipeline siber saldırısının ABD’nin belirli bölgelerinde gaz hortumlarına ve darboğazlara neden olmasının ardından kritik altyapıya yönelik fidye yazılımı saldırıları hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Bağlı: El Salvador, her yetişkin vatandaş için Bitcoin’e 30 dolar düşecek

ABD ve El Salvador yetkilileri arasındaki Bitcoin hakkındaki tartışma, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Orta Amerika ülkesindeki milletvekilleriyle yerel ekonomiyi desteklemek için bir kredi hakkında görüşmesi sırasında ortaya çıkıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, IMF’nin ülkenin son zamanlarda Bitcoin’i benimsemesiyle ilgili endişelerini dile getirmesine rağmen, hareketin “çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getirdiğini” söylemesine rağmen finansal anlaşmayı desteklediği bildiriliyor.