Altcoin Fiyatlarındaki Artış Bitcoin Hâkimiyetinde Gerilemeye Sebep Oldu - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  288249,242
  % -7,19
 • ETHEREUM/TL
  19023.9
  % -11,05
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Altcoin Fiyatlarındaki Artış Bitcoin Hâkimiyetinde Gerilemeye Sebep Oldu

Altcoin Fiyatlarındaki Artış Bitcoin Hâkimiyetinde Gerilemeye Sebep Oldu

Bitcoin’in kurumsal yatırımcıları daha geniş ölçekte tanıtılmaya başladı. Bu ise Bitcoin atmosferinin değişmesine neden oldu. Fakat kripto pazarının temeline hâkim olan ve yönlendiren etmenler aynı kalmaya devam ediyor. Bitcoin’in hakimiyeti altcoin kaynaklar tarafından bastırılmaya devam ediyor. Bitcoin, 2017 yılından beri en yüksek artışını gösteriyor. Fiyatını ikiye katlamış olan Bitcoin’in son günlerde hakimiyeti de azalmaya başladı. BTC’nin hakimiyeti tüm kripto paraların yüzdesi olmaktadır.

Hakimiyetin yüksek olması piyasa değerini etkiler. Bitcoin’in hakimiyeti ne kadar fazla yükselirse BTC’ye ait piyasa değeri de o kadar yükselir. Diğer kripto para birimlerine göre aynı miktarlarda fazlalık ortaya çıkar. Bu durumun tam tersinin geçerli olması da mümkündür. Bitcoin yavaşlamaya devam ediyor. Ethereum ise öne çıkmaya başlıyor. Ayrıca merkezi olmayan finans da öne çıkmaya başlayarak hız kazanıyor. 2020’nin Eylül ayından beri BTC en düşük seviyeleri görüyor. En düşük piyasa hakimiyetine sahip oluyor.

Birçok Altcoin Yükseldi! Bitcoin Hakimiyetinden Alınan Pay Miktarları Arttı!

Bitcoin, son zamanlarda piyasa hâkimiyetinde zirveyi yaşıyor. %70’lik piyasa hakimiyeti en üst seviyede yaşanıyor. Şu an ise hakimiyet %62,5 düzeylerine inmiş durumda. CoinMarketCap’in yayınlamış olduğu grafiğe göre Bitcoin ve Ethereum’un ters gittiği gözle görülebilmektedir. Bitcoin’in piyasa hâkimiyeti düştü. Bunun ardından Ethereum’un toplam piyasa hakimiyeti yükseldi. %11 artar hakimiyet %16,5 seviyelerine kadar çıkmış durumda. Bitcoin’deki hype azalmaya devam ettikçe ve fiyatlardaki düşüş sürdükçe, yatırımcıların birçoğu Ethereum’a yöneldi.

Defi Adaptasyonu Yükselişte

Kripto para alanında yatırım yapmaya başlayan yeni yatırımcıların birçoğu şu an Ethereum’un özel yeteneklerini keşfediyor. Klasik finansla çözümlere göre ETH eşsiz bazı çözümler sunuyor. 2020 yılının başlarında toplam değer 1 milyar doların altındaydı. 2020 devam ederken bu değer 25 milyar doları aştı. Ethereum’a yeni bir soluk getiren hamleler gerçekleşti. Merkezi olmayan ve piyasada yeni alan borsaların borçlanma platformları ve sigorta kapsayan platformların çok daha fazla tanıtılıyor olması bunu başarmayı sağladı.

Yeni çözümler üretilmesi akıllı sözleşme platformunun kabiliyetlerini gözler önüne serdi. Neler yapılabileceği belirlendi. Yavaş işlemler ve buna ek yüksek ücretler bile, Defi sektörü rekabetçi piyasa olarak kendisini kullanıcıların gözünde sağlamlaştırdı.