Ankara, Bağdat'ın Su İle İlgili İşbirliğinin Her İki Tarafa da Fayda Sağlayacağını Söyledi - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  295644,277
  % -3,61
 • ETHEREUM/TL
  19435.44
  % -6,85
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Ankara, Bağdat’ın Su İle İlgili İşbirliğinin Her İki Tarafa da Fayda Sağlayacağını Söyledi

Ankara, Bağdat’ın Su İle İlgili İşbirliğinin Her İki Tarafa da Fayda Sağlayacağını Söyledi

Ankara, Çarşamba günü Irak merkezi hükümetini Irak’ın su sorunlarını çözmek için Ankara ile işbirliği yapmaya çağırdı.

Üst düzey Türk Milletvekili ve eski orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, aynı zamanda Türkiye cumhurbaşkanlığının Irak özel temsilcisi olan Irak’ın su temini sorunlarını değerlendirmek için parlamentoda bir toplantı düzenledi.

Irak’ta kuraklık ve az yağış önemli bir sorun olmuştur. 2018’te, Diwaniyah Eyaleti ve Basra eyaletindeki Salahiya, Mhanawiya ve al-Shamiya bölgelerindeki çiftçiler ve vatandaşlar, su ile ilgili hizmetlerin azalmasını ve Tarım Bakanlığı’nın pirinç, beyaz ve sarı Mısır, susam, pamuk, darı ve ayçiçeği tohumlarının ekilmesini yasaklama kararını protesto etti.

“Bizimle işbirliği yaparlarsa, kesinlikle fayda sağlayacaklar çünkü biz sömürgeci bir devlet ya da ulus değiliz. Kazan-kazan ilkesi ile çalışıyoruz ” dedi.

Daha önce Türkiye-Irak Su Kaynakları Araştırma Merkezi kurulmasına yardım etmeyi teklif ettiklerini hatırlattı.

“Çok faydalı olacak. Bu tür anlaşmazlıklar temelinde bilgi eksikliği nedeniyle, karşılıklı temas eksikliği yaşanıyor ” dedi.

Eroğlu, Iraklı yetkililerin merkezin kurulmasından dolayı takdirlerini dile getirdiklerini söyledi.

“Bu bağlamda taslak protokolü hazırladık” dedi.

“Onlara çok fazla su kaynağı israfı olduğunu söyledim. Onları modernize edelim, özellikle sulama. İçme suyu problemini çözebiliriz. Atıksu arıtma tesislerinde geniş deneyime ve özel teknolojilere sahibiz. Bunları yapalım dedim ” diye ekledi.

Haziran 2019’da Türkiye, Irak’ın su meselelerini ele almak için 51 uzmandan oluşan bir grup kurdu. Grup, o sırada 11 ana konuyu içeren bir rapor hazırladı. Özellikle çalışma grubu, sağlıksız su kullanımından kaynaklanan hastalıkları önlemek için Basra’daki su problemlerini çözmeye odaklanmaktadır. Ayrıca, modern sulama altyapısının iyileştirilmesi ve verimliliğin artırılması grubun öncelikleridir.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede bir su krizini önlemek için iki ülkenin su yönetimi konusunda birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi. Ocak 2019’da Irak Cumhurbaşkanı Barham Salih ile yaptığı görüşmede Erdoğan, Irak’ta su yönetiminde ciddi sorunlar olduğunu vurguladı ve gerekli adımlar atılırsa, bu yıl Irak’ın yüksek yağış alması nedeniyle sorunun birkaç yıl içinde çözülebileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye, Irak sınırına yakın Ilısu Barajı’nın arkasındaki bir rezervuarı doldurmak için Dicle’den gelen suya güveniyor. Irak, özellikle güneydeki Basra eyaletindeki kıtlık nedeniyle nehrin akışından daha büyük bir pay istedi.

hd porno izle