Biden’in Teşvik Paketleri Doları Zarara Uğratırken Bitcoin 35.000 Dolar Seviyesine Yaklaşıyor! - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  288249,637
  % -7,19
 • ETHEREUM/TL
  19023.9
  % -11,05
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Biden’in Teşvik Paketleri Doları Zarara Uğratırken Bitcoin 35.000 Dolar Seviyesine Yaklaşıyor!

Biden’in Teşvik Paketleri Doları Zarara Uğratırken Bitcoin 35.000 Dolar Seviyesine Yaklaşıyor!

Günümüzde birçok yatırımcı, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’in teşvik planları ve ABD doları üzerindeki potansiyel düşüşü karşısında risk alma fırsatlarını değerlendirdiği için, Bitcoin bugün New York seansı öncesinde devasa yükselişine devam ediyor. Bitcoin, %6,83’e kadar yükselmesinin ardından 34,500 dolar seviyesini yakalarken, piyasa değeri 636 milyar doları aştı. Yukarı doğru gerçekleşen bu hareket, Cuma ve hafta sonu seansının ardından gerçekleşti fakat bu seansta fiyatı bir ara 28.370 dolar seviyesine kadar düşüş göstermişti. Ethereum ise 1.470 doların üstünde yeni bir rekor kırmak adına %21’den çok daha fazla yükseldi. Genel anlamda kripto para piyasası son 24 saat içinde rezervlerine 40 milyar dolar eklemiş oldu.

Bitcoin Teşviklerle Kazanıyor

Bitcoin’in süren bu yükselişi, ABD Başkanı Biden’in federal gıda yardım programı kapsamında harcamaları arttıracak ve bunun yanı sıra teşvik kontrollerinin sunumunu da oldukça kolaylaştıracak iki idari emri imzalamasının ardından gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Covid-19 salgınının sebep olduğu kriz döneminde en az 1,9 trilyon dolarlık bir yardım fonu sağlamayı düşünüyor.

Aldığı Teşvikler Bitcoin’in Yükselmesini Sağlıyor

Bitcoin’e olan yoğun ilgi, doların gücünü de düşürüyor. Bir gecede yaklaşık %0,2 oranında düşüş gösteren dolara talep de azalmış durumda. Buna ek olarak doların üzerindeki spekülatif etkiler de en yüksek seviyeyi gördü. 19 Ocak ile sona eren haftanın ardından bu seviyenin son on yılın en üst seviyesi olduğu göze çarptı. Buradan çıkan sonuç ise doların piyasa duyarlılığının daha da düşecek olma ihtimalidir. Ortaya çıkan ve mart ayından beri dünyayı etkileyen koronavirüs krizinden bu yana negatif korelasyonlar sürüyor. Bitcoin’e ait olan anti-fiat anlatısı ise spekülatörlerin arasında konu olmaya devam ediyor.

Dan Tapiro çeşitli açıklamalarda bulundu:

‘’İşsizlik oranının %6,7 olan oranının %4’e düşmesini bekliyoruz. Bu düşüş gerçekleşene kadar çeşitli mali ve maddi teşvikler bekliyoruz. Yol halen çok uzun. Bitcoin’in ve altının bundan fayda sağlayacağını düşünüyoruz.’’

Fed Toplantısı Yükseliş Sinyali Verebilir

FED Toplantısı önümüzdeki çarşamba günü gerçekleşecek. Burada görüşülecek konuların ardından Bitcoin’in yükselişe geçebileceğine işaret verilebilir. Toplantıda önemli noktalara değinilmesi bekleniyor. ABD merkez bankası başkanının aşırı düşük faizler ve açık uçlu tahviller ile alakalı bir açıklama yapması bekleniyor. MUFG para analisti olan Lee Hardaman ise konuyla alakalı bazı önemli noktalara değindi. Bu kapsamda doların daha fazla zayıflayabileceğinden bahsetti.

Buna ek olarak uzun süreli düşmesi ve bu eğilimde kalması beklenen ABD doları, Bitcoin’in 30 bin dolar seviyelerinde tutunabilme kabiliyetini artırdı. Ayrıca Grayscale Investments ve buna benzer büyük kurumlar Bitcoin rezervlerini yükseltmeye devam ediyor.