Bitcoin Nasıl Çalışır ve Bitcoin Nasıl Elde Edilir? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  397,16
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9730
  % 0,09
 • € EURO
  8,4668
  % 0,36
 • BIST 100
  1.561,09
  % 0,95
 • BITCOIN/TL
  367493,608
  % 2,74
 • ETHEREUM/TL
  13515.37
  % 2,42
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4808
  % 1,26
 • £ POUND
  9,7672
  % 0,16

Bitcoin Nasıl Çalışır ve Bitcoin Nasıl Elde Edilir?

Bitcoin Nasıl Çalışır ve Bitcoin Nasıl Elde Edilir?

Bitcoin madenciliği son yılların belki de en çok konuşulan konularından bir tanesi olmayı başardı. 2008 yılında satoshi nakamoto isminde bir kişi ya da bu isimde gruplaşmış olan kişilerce geliştirilen bir sanal para birimi olma özelliğine sahip. Bitcoin 2009 yılında sanal olarak kullanılmaya başlamış ve 2010 yılına kadar da geliştirilmeleri sürmüş olmak ile birlikte 2013 yılına kadar deep wep denilen karanlık ilişkilerin olduğu ortamlarda bir çeşit ödeme yöntemi olarak kullanılmıştır. Bitcoin 2013 yılları civarından sonra normal internet ortamında kendini göstermeye başlamış olan bir sanal para esasında ise bir yatırı aracı olmaktadır ve günümüzde ise ciddi değerlere ulaşmış bir sistemdir.

Bitcoin’in bu kadar yaygınlaşması ve Paypal gibi bazı kuruluşların da Bitcoin’i birer yatırım aracı olarak kabul etmesi ile birlikte bütün dünyada Bitcoin’e müthiş bir ilgi oluşmaya başlamıştır. Peki, Bitcoin nasıl çalışır? Bitcoin çalışma mantığı çok basit olan bir sistemdir. Bitcoin sanal bir kod olmasından dolayı hiçbir ticari kuruluş ve devlet ile ilgisi ya da bağlayıcılığı yoktur. Çalışma prensibi de bu oranda basittir. Zira Bitcoin bir hesaptan bir diğerine aktarılırken değeri düşmez ya da üzerinden bir eksilme olmaz. Çünkü dünyanın her neresinde olursanız olun ve neresine gönderme işlemi yapmak isterseniz isteyin Bitcoin alışverişinde bankalar ya da üçüncü kuruluşlar devreye girmez. Durum böyle olunca da adeta yüz yüze nakit alışveriş yapılıyormuş gibi bir ortam oluşmuş olur. Ve saniyeler içerisinde Bitcoin ile yapılan ödeme transferi karşı tarafa ulaşmış olmaktadır. Bunların dışında Bitcoin fiziksel yani maddesel bir kaynak olmadığı için de insanların cebinde taşıdığı cüzdanlarda değil bilgisayarlarında oluşturdukları ya da cep telefonlarında oluşturdukları cüzdanlarda saklanılmaktadır. Burada şunu belirtmekte de fayda vardır ki bir kişi için sanal cüzdan oluşturma konusunda bir sınır yoktur istenilen kadar cüzdan oluşturulabilmektedir.

Peki, Bitcoin nasıl elde edilir? Bitcoin elde etmek oldukça basittir. Bitcoin satın almak için yapılması gereken Bitcoin alım satımı yapan şirketler ya da Bitcoin’i yatırım aracı olarak kullanan kişiler ile iletişime geçilmekte ve o anki Bitcoin borsasından alım işlemleri yapılabilmektedir. Bu hususta ise en önemli bilgi Bitcoin bankalarda satılmadığı için bir bankaya giderek satın almak olanaksızdır. 

Bir diğer üretme şekli de direk yüksek özelliklerde bilgisayarlardan yararlanarak üretim yapmaktır. Bu şekilde aylık düzenli gelir elde edebilir ürettiğiniz Bitcoinleri satabilirsiniz. Tabi bunun için gerekli alt yapıyı hazırlamış olmanız gerekmektedir.