Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır, Blockhain Nedir? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  286415,593
  % -7,25
 • ETHEREUM/TL
  18803.15
  % -11,25
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır, Blockhain Nedir?

Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır, Blockhain Nedir?

Bitcoin, herhangi bir ekonomik ya da siyasi otoriteye bağımlı olmayan global bir dijital para birimidir. Bu para birimi, Blockhain ağını kullanır. Bu ağ, küresel çapta kripto para piyasasında alış-satışları her kullanıcının görebileceği şekilde dizayn edilmiştir. Bu ağda yapılan tüm işlemler, ağın kendisi tarafından izlenir ve kontrol edilir.  Her bir adresin bir dijital imzası bulunmaktadır, dolayısı ile işlemlerin takibi ve onayı bu bilgilere göre sağlanır.  Her bir Bitcoin yatırımcısı, kendi hesap cüzdanından dijital para alma, çevirme ve satma yetkisine sahiptir. Her birey kendi sahip olduğu güçlü donanımlarının gücünü kullanıp işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olabilir, buna da madencilik ismi verilmektedir. Geniş bir hesap defteri olarak, BTC ve diğer dijital para birimleri üzerinden yapılan işlemlerin insanlara açık şekilde sunulduğu çok güçlü bir sistemdir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

GDAX ya da BitStamp borsaları aracılığı ile her birey yatırımlarını dijital paraya çevirebilir. BTC satın almanın çeşitli yolları vardır; EFT, nakit ya da kredi kartınızla BTC satın alabilirsiniz.  Aldığınız kripto para birimleri arasında değişim yapmak da size bağlıdır. İşlemleri yapmanız için önce bir Bitcoin cüzdanınızın olması gerekiyor. Bu cüzdan, dijital para alım-satım ve değişimini /takası yapmanız içindir. Cüzdanlar 2 farklı şekilde düzenlenebilir. Ya cep telefonunuza indireceğiniz web yazılım ile varlıklarınızı elinizin altında tutabilirsiniz ya da üçüncü bir aracı kurumu devrede tutarak, paranızın güvenliğini bu kuruma teslim edebilirsiniz. Bu noktada yatırımcı, güvenilir bir aracı şirket bulma sorumluluğuna sahiptir.

Dijital Para Kazandırır mı?

Hiçbir otorite, bu gün dijital paranın ulaştığı zirveyi tahmin edemezdi. Bir BTC 30.943 dolardan işlem görüyor ki bu en alt limit olarak kabul ediliyor. Bu para birimi, piyasalara ilk kez çıktığında başta BTC olmak üzere diğer sanal para birimleri, yatırımcıların güvenini kazanmamıştı. Ancak bu para biriminin hem uluslararası çapta akışa kolayca izin vermesi, hem yatırımcıların kimliklerinin gizli kalması hem masrafsız olarak transferin sağlanabilmesi, dijital para piyasasına yönelimi arttırdı. Geçtiğimiz ay, 41 bin dolar seviyesine kadar yükselen BTC büyük yatırımcılarına milyonlarca doları bir ayda kazandırmayı başardı ve bu ününü hala korumaya devam ediyor. Piyasanın herhangi bir otoriteye bağlı olmaması, büyük balina yatırımcılarının milyonlarca doları kripto para piyasasına aktarmış olması, büyük global bankaların kripto para yatırımlarını hızlandırması ile büyük bir yükseliş yaşandı. Yine de manipülasyona açık bir piyasa olması da risk yaratmaktadır. Günlük haftalık ve aylık kripto para analizlerini yapabileceğiniz ve yatırımlarınıza yön verebileceğiniz kolay bir yatırım aracı olan kripto para borsaları, uzun vadeli yatırım düşünen girişimcilerin iştahını kabartmaya devam ediyor.  Koronavirüsün dünya ekonomi çarkını yavaşlatması, coin piyasasında çöküşe yol açmadı. Ancak kurlarda yükseliş yavaşlamasına neden oldu. Geleceğin en popüler para birimi olan kripto para önümüzdeki yıllarda da popüler bir yatırım aracı olmaya devam edecek.  Bu nedenle dijital para kazandırır mı sorusunun cevabı uzun vadeler için evet olacaktır.