Bitcoin, Tesla'nın Yatırımının Afterglow'u Olarak Yeni Zirvelere Sıçradı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268253,374
  % 0,90
 • ETHEREUM/TL
  15942.06
  % 0,44
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Bitcoin, Tesla’nın Yatırımının Afterglow’u Olarak Yeni Zirvelere Sıçradı

Bitcoin, Tesla’nın Yatırımının Afterglow’u Olarak Yeni Zirvelere Sıçradı

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, yatırımcıların Tesla Inc. ‘ i takip eden hem şirketler hem de para yöneticileri için ana varlık sınıfı olacağını düşündüğü için Salı günü rekor kazançları yeni zirvelere çıkardı.

Bitcoin, kurumsal yatırımcıların alternatif servet mağazaları aradığı ve perakende tüccarların dalgayı sürdüğü iki ay içinde iki kattan fazla arttı. Tesla’nın açıklamasından sonraki Pazartesi günkü sıçrama, üç yıldan fazla bir süredir en büyük günlük yükselişi oldu.

Salı günü Asya öğleden sonra geç saatlerde 48.216 $ ‘ lık bir rekor seviyesinde işlem gördü. Rakip cryptocurrency ethereum sabahın erken saatlerinde $1,784.85 rekor bir yüksek yapmıştı.

Çin, Güney Kore ve Avustralya’da kripto para birimini “mayınlamak” için bitcoin ve teknoloji için ticaret platformları sağlayan şirketlerin hisseleri arttı ve SK Hynix gibi büyük bilgisayar çipi üreten şirketler de yükseldi.

ABD doları çoğu para birimine karşı düştü.

Analistler, Tesla’nın bitcoin’de 1.5 milyar dolar satın aldığını ve kripto para birimini otomobiller için ödeme olarak alacağını duyurmasının, şirketler ve büyük yatırım evleri küçük tüccarları varlığa takip ettikçe daha büyük bir değişimin parçası olduğunu belirtti.

CNBC’DEKİ kripto yatırım firması Blocktower’ın ortağı Michael Bucella,” artık bitcoin ile bir Tesla satın alabilseniz de, bunu yapmayı önermem ” dedi. “Bunların kurumsal ve kurumsal topluluktan bitcoin’e tahsis edilmesinin en erken aşamaları olduğu bir konumdayız.”

Bitcoin, bu yıl %62 arttı ve geçen yıl %300’lik bir rallinin üstünde, yatırımcılar ABD Federal Rezervi’nin %0 faiz oranları nedeniyle dolar alternatifleri arıyorlar.

Merkez bankacıları ve düzenleyiciler, özellikle Çin’de, küresel finansın geleneksel çalışmalarından büyük bir kopuşla, günlük kullanım için kendi dijital para birimlerini yayınlamaya başlıyorlar.

BlackRock yatırım Enstitüsü’nün APAC baş yatırım Stratejisti ben Powell, CNBC’DE yaptığı açıklamada,” dijital para birimleri, bize açık görünüyor, finansal mimarinin çok geniş bir parçası olacak ve potansiyel olarak portföyler ileriye doğru hareket edecek ” dedi.

“ABD’de sadece bitcoin durumuyla ilgili haberler değil, aynı zamanda Çin’de “kırmızı paketler” olarak adlandırılan Çin dijital para biriminin piyasaya sürülmesi var.'”

Tesla patronu Elon Musk uzun zamandır bir kripto para birimi hayranı oldu-onları çevrimiçi olarak konuştu-ancak Tesla’nın sert para birimi yatırımı, sektörün altına bir roket koyan bir sürpriz olarak geldi.

Dogecoin bile, sembolü olarak bir köpeğe sahip bir şaka kripto para birimi, Musk’un Twitter’da bahsettikten sonra turboşarjlı değerini gördü. Coinmarketcap’a göre, geçen gün %13 arttı.

Çin’in Feitian Technologies Co. Ltd. dijital ödemeler için teknoloji üreten Salı günü %4.47 arttı.

Pekin, Perşembe günü başlayan Çin Yeni Yılı tatili sırasında kullanılabilecek sakinlere 10 milyon yuan (1.55 milyon$) değerinde dijital para birimi yayınlayacak.

Buna ek olarak, Çinlilerin wechat gibi sohbet uygulamaları aracılığıyla haftalık tatil boyunca milyarlarca yuan göndermeleri bekleniyor – nakit dolu geleneksel “kırmızı paket” zarflarının dijital versiyonları.