Bitcoin'in Şimdiye Kadarki Yılı: Büyüme, Düşüş ve Şaşkınlık - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268284,415
  % -0,75
 • ETHEREUM/TL
  15975.23
  % -1,57
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Bitcoin’in Şimdiye Kadarki Yılı: Büyüme, Düşüş ve Şaşkınlık

Bitcoin’in Şimdiye Kadarki Yılı: Büyüme, Düşüş ve Şaşkınlık

Bir bitcoin yatırımcısıysanız, sinirleriniz 2021’de biraz sinirden kurtulmuş olabilir.

Kripto para biriminin yatırım ve ticari ana akıma doğru yolculuğu, büyük finans firmaları ve şirketlerin ortaya çıkan varlığı benimsemesiyle ivme kazandı.

Bu ilgi, Nisan ayında 65.000 doların (yaklaşık 48.42 lakh) hemen altında rekor bir seviyeye çıkmasına yardımcı oldu. Ancak tipik olarak kaprisli bir şekilde, o zamandan beri neredeyse yarı yarıya çöktü.

Yılın ortasında, orijinal ve en büyük kripto para birimi, yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 20 arttı. İşte bugüne kadar Bitcoin’in hikayesini anlatan bazı grafikler. Hindistan’da Bitcoin fiyatı Rs idi. 1 Temmuz saat 17:50 IST itibariyle 25.08 lakh.

1. Cilt

Vahşi fiyat dalgalanmaları, yaklaşık 13 yıllık ömrü boyunca Bitcoin’in belirleyici bir özelliği olmuştur. Piyasalarda daha fazla likidite ve daha güçlü altyapının dalgalanmaları azaltacağı umutlarına rağmen, 2021’in ilk yarısı da farklı değildi.

Bitcoin, yılın başından bu yana iki katından fazla arttı ve Nisan ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64,895 dolara (yaklaşık 48,35 lakh) ulaştı ve dünyanın dört bir yanındaki – özellikle Çin’deki – düzenleyicilerin kripto para birimlerini çökertmesiyle yarıdan fazla düştü.

Bitcoin, yalnızca 2018’den bu yana en kötü ay olan Mayıs ayında yüzde 35 kaybetti. Geçen hafta, Ocak ayından bu yana ilk kez 30.000 doların altına düştü ve bu da yıllık kazançlarını geçici olarak sildi.

JP Morgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou’ya göre, birçok büyük yatırımcı da ilk çeyrekte fiyatların fırlamasının ardından bazılarının altına geçmesiyle Bitcoin piyasasını terk etti.

“İkinci çeyrekte öğrendiğimiz şey, Bitcoin talebinin aslında fiyata duyarlı olduğuydu” dedi. “Bazı kurumsal yatırımcılar Nisan ayında Bitcoin’den çıktı… Bitcoin fiyatlarının altına kıyasla çok yüksek olduğunu düşündüler.”

Meme hisseleri Bitcoin’i geride bıraktı
Fotoğraf kredisi: Reuters

2. Bitcoin mi Altcoin mi?

Bitcoin bu yıl şu ana kadar manşetlerin aslan payını aldı. Yine de, altcoinler olarak bilinen daha küçük dijital para birimi rakiplerinin çoğu daha büyük karlar elde etti.

İkinci en büyük kripto para birimi olan Ether, bu yıl şimdiye kadar neredeyse üç katına çıktı ve ademi merkeziyetçi finans sektörü olarak bilinen bir artışla desteklendi. DeFi, bankalar gibi geleneksel aracılar olmadan finansal hizmetler sunmak için genellikle temel blok zinciri teknolojisini kullanır. Hindistan’da eterin fiyatı Rs idi. 1 Temmuz 17:50 itibariyle 1.59 lakh.

Ethereum blok zincirinin ana akım finans firmaları arasında çekiş kazandığına dair işaretler de kazanımları körükledi.

Yedinci en büyük kripto para olan XRP de benzer bir miktar kazandı. 2013 yılında bir aldatmaca olarak piyasaya sürülen Dogecoin gibi bir zamanlar bilinmeyen diğer madeni paralar da Bitcoin’i çok geride bıraktı ve yatırımcılar hızlı kar beklentisine çekildi. Dogecoin bu yıl şimdiye kadar yüzde 5.000’in üzerinde artış gösterdi. Hindistan’daki XRP fiyatı Rs idi. 1 Temmuz 17:50 itibariyle 49.72. Hindistan’da Dogecoin fiyatı Rs idi. 1 Temmuz 17.50 itibariyle 6.60pm.

Bitcoin mi Altcoin mi?
Fotoğraf kredisi: Reuters

3. Mem stokları tarafından modası geçmiş

Perakende yatırımcılar, enflasyona karşı koruma ve gelecekteki bir ödeme yöntemi olarak hareket edebileceğine dair hikayelerden yola çıkarak bu yıl Bitcoin’i benimsedi.

Kazançlar arasında, bunun hızlı kazançlar için bir araç olduğu algısı da yer alıyor – değeri sosyal medyadaki vızıltı tarafından yönlendirilen başka bir 2021 finans piyasası fenomeni tarafından paylaşılan algılanan bir kalite: “mem” hisse senetleri.

En iyi Meme hisse senetlerinden ikisi olan GameStop ve AMC Entertainment, ilk çeyrekte Bitcoin ile birlikte yükseldi ve perakende yatırımcılar tarafından koronavirüs teşvik yasakları nedeniyle ücretsiz nakit ve boş zaman sağlandı.

Bununla birlikte, o zamandan bu yana, Bitcoin’in yıl için kazancı GameStop tarafından – yüzde 1.000’den fazla – ve yüzde 2.500’ün üzerinde olan AMC Entertainment tarafından geride bırakılarak varlıklar ayrıştırıldı.

LMAX Digital kripto borsası stratejisti Joel Kruger, “Bu sadece çılgına dönen ücretsiz paranın bir uzantısı ve kripto para birimlerinde görebileceğiniz bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

bitcoin reuters 3 gövde bitcoin_reuters_3_body

Başka bir vahşi yolculuk: Bitcoin’in şimdiye kadarki yılı
Fotoğraf kredisi: Reuters

© Thomson Reuters 2021

Kripto para birimiyle ilgileniyor musunuz? WazirX CEO’su Nischal Shetty ve WeekendInvesting’in kurucusu Alok Jain ile kripto hakkında her şeyi, Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital, Apple Podcast’ler, Google Podcast’ler, Spotify, Amazon Music ve podcast’lerinizi aldığınız her yerde kullanılabilir.

Bitcoin’in Yr So Far: Growth, Bust ve Bewildered yazısı ilk olarak CRYPTO CURRENCY BLOGGERS NEWS’ta göründü.