Blockchain Teknolojisi - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  289825,643
  % -6,96
 • ETHEREUM/TL
  19023.67
  % -12,37
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Blockchain Teknolojisi

Blockchain Teknolojisi

Blockchain Teknoloji Nedir?

Blockchain Teknoloji Nedir? Türkçe dilinde blok zinciri olarak yerini alan Blockchain teknolojisinin başlangıcı, 1990 senelerinin başlarında kriptografi uzmanları Stuart Haber ve Scott Stornetta tarafından geliştirilen çalışmalar ile oluşmuştur. Yine de bazı insanlara göre bu teknolojiyi bulan Satoski Nakamoto değil, Haber ve Stornetta’dır. Günümüzdeki anlamı ile ilk Blockchain, tarihte olan ilk kripto para birimi Bitcoin ile yaşıttır. 

Blockchain Nasıl Çalışır?

Çok geniş çalışma alanlarına sahip olan Blockchain teknolojisi genel olarak kripto para birimleriyle anılsa da merkezi veya merkezsiz olmak üzere pek çok endüstride kullanılır. Kullanım alanları bankalardan hükümetlere, akıllı sözleşmelerden noter işlemlerine kadar sayısız resmi ve gayri resmi kategorilere kadar uzanır. Blockchain teknolojisinin dünya üzerinde hemen hemen bütün iş modellerinde devrimsel yönde değişimlere ve dönüşümlere sebep olabilecek bir potansiyele sahip olduğu bilinmektedir.

Günümüzde blok zinciri teknolojisini oylama sistemlerine uyarlayan çokça yerleşim yeri vardır. Bunun yanında tedarik zincirlerinin kontrolü, yine bu teknoloji ile daha şeffaf ve tutarlı ilerleyen bir süreç halini almıştır. Eskiden güveni sağlaması için gereksinim duyulan her türlü aracı, blok zinciri sayesinde ihtiyaç duyulmayan bir durum oluşmuştur. Bu teknolojinin katkılarıyla önceden insanların kontrolündeki birçok prosedür artık çok daha şeffaf ve risksizdir. 

Blockchain teknolojisinin çalışma kurallarının altında yatan en önemli özellikler; anonim, merkezsiz ve kamusal olmasına rağmen hacklenemez ve bozulamaz oluşudur. Bilgi kayıt sisteminin hem herkes tarafından erişilebilir hem de bozulamaz bir şekilde programlanmış oluşu, bilgisayar bilimcileri de dâhil olmak üzere herkesin bu teknolojiye hayranlıkla yaklaşmasına neden olmaktadır. Bloklara raporlanılan kayıtların değiştirilemez ve kırılamaz olmasının altında kolay anlaşılabilir bir mantık yatmaktadır: Blokları bozabilmek için milyonlarda kopyaya sahip olan kayıt defterindeki bütün blokların değiştirilmesi gerekmektedir ve bu şekilde bir müdahalenin yapılması imkânsıza yakındır.

 Blok Zinciri Cüzdanı

Sahip olunan kripto paraların alıp göndermek ya da depolamak için kullanılan dijital depolama aracıdır. Bu cüzdanlar, cüzdan kimliği ve özel anahtar denilen iki tane benzersiz koda sahiptir. Teknik olarak bakıldığında cüzdan kimliği e-posta adresine, özel anahtar ise sahip olunan bu mail adresinin kullanılan şifre yöntemlerine benzerlik gösterebilir. Bu cüzdanlarda gerçekleştirilen işlemler blok zincirine kaydedilmektedir. Blockchain, para yatırma işlemini hızlı ve güvenli bir şekilde yapmanıza fırsat tanır. Yatırımların yanında, para çekme sürecinde de gerekli güvenliği sağlayan sistemdir.

Başka bir kripto para cüzdanına para gönderimi yapabilmek için, o cüzdanın kimlik kodunu bilmek yeterli olacaktır. Özel anahtarın ise hiçbir şekilde kimseyle paylaşılmaması gerekir. Çünkü cüzdana erişim bu imza niteliğindeki kod ile sağlanmaktadır. Kripto para borsasındaki cüzdanlarınıza erişim için bu kodu tutmanıza gerek yoktur. Blockchain ise cüzdan oluşturma işlemini tek tıkla başarabilen son derece basit bir işlemdir. Bu alanda hizmet veren açık kaynak kodu içeren çeşitli web siteleri mevcuttur. Cüzdan oluşturduktan sonra farklı bir cüzdandan yeni cüzdanınıza para aktarma işlemini yapabilirsiniz.