Borsa Neden Düşüyor? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  398,70
  % 0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9636
  % -0,03
 • € EURO
  8,4456
  % 0,13
 • BIST 100
  1.560,77
  % 0,93
 • BITCOIN/TL
  367866,186
  % 1,32
 • ETHEREUM/TL
  13381.04
  % 0,02
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4703
  % 1,08
 • £ POUND
  9,7662
  % 0,18

Borsa Neden Düşüyor?

Borsa Neden Düşüyor?

Piyasa fiyatları nedeniyle hisse senedi fiyatları her gün değişmektedir. Bununla beraber, hisse fiyatlarının arz ve talep nedeniyle değiştiğini kastediyoruz. Daha çok kişi satmaktan ziyade bir hisse senedini almak isterse fiyatta artış olur. Tersine, daha fazla kişi satın almaktan daha fazla hisse satmak isterse, talepten daha fazla arz olur ve fiyat düşer.

Arz ve talebi anlamak kolaydır. Anlaşılması zor olan şey, insanların belirli bir hisse senedini sevip, başka bir hisse senedi sevmemesi gibi olaylardır. Bu, bir şirket için hangi haberlerin olumlu olduğunu ve hangi haberlerin olumsuz olduğunu bulmaktır. Bu sorunun birçok cevabı var ve hemen hemen sorduğunuz her yatırımcının kendi fikirleri ve stratejileri vardır.

Aynı zamanda sosyal huzursuzluk da pazarın düşmesine neden olurken, yeni bir yenilenebilir enerji kaynağı keşfeden bir şirket borsa fiyatlarının yükselmesine neden olabilir. Piyasa yatırımına katılmadan önce her yatırımcının bilmesi gereken çeşitli ekonomik faktörler borsayı etkiler.

Enflasyon ve Deflasyon

Investopedia finansal web sitesinde yayınlanan “Hisse Senedi Fiyatlarını Taşıyan Kuvvetler” başlıklı makaleye göre, enflasyon borsa üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının artma oranıdır. Malların imalat, taşıma ve satış maliyetlerindeki artış da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin sonucudur. Enflasyon düşük bir orandayken, borsa satışlardaki artışla yanıt verir. Yüksek enflasyon yatırımcıların şirketlerin harcamalarını geri alabileceğini düşünmelerine neden olur; bu durum genel olarak gelirde bir düşüşe neden olur ve yüksek gelir maliyeti ve gelirin düşmesi borsada düşüşe neden olur. Deflasyon, malların maliyetinin düştüğü zamandır. Deflasyon yatırımcılar tarafından karşılanması gerekiyor gibi görünse de, aslında borsada bir düşüşe neden olur çünkü yatırımcılar deflasyonu zayıf bir ekonominin sonucu olarak algılar.

Faiz Oranları

New York Menkul Kıymetler Borsası tarafından yayınlanan “Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen Nedir?” broşüründe belirtilene göre bankaların ve Federal Rezerv kurulunun belirlediği faiz oranları borsaya etki edebiliyor. Yüksek faiz oranları paranın ödünç alınmasını daha pahalı hale getirir. Yüksek faiz maliyetlerini telafi etmek için şirketlerin harcamaları azaltması veya işçileri işten çıkarması gerekebilir. Yüksek faiz oranları aynı zamanda bir şirketin parasına karşılık eskisi kadar borçlanamayacağı anlamına gelir ve bunun şirket kazançları üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bütün bunlar borsa açısından düşüşe neden oluyor.

Yabancı Marketler

Inc. dergisinde yayınlanan “Ekonomik Roller Coaster’a Binmek” başlıklı makaleye göre, dış pazarlardaki ekonomik eğilimlerin ABD’deki borsa üzerinde etkisi olabilir. Yabancı ülkelerdeki ekonomiler çöktüğünde, Amerikan şirketleri eskiden olduğu kadar denizaşırı mal satamazlar. Bu gelirde bir düşüşe neden olur ve bu borsada bir düşüş olarak ortaya çıkabilir. Yabancı borsaların Amerikan borsaları üzerinde de etkisi vardır. Yabancı borsalar başarısız olmaya veya keskin düşüşler yaşamaya başlarsa, bu tür bir faaliyet Amerikalı yatırımcıların dalgalanma etkisi öngörmesine neden olarak borsada düşüşe neden olabilir.