Borsa Nedir? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,30
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9593
  % -0,10
 • € EURO
  8,4456
  % 0,10
 • BIST 100
  1.561,89
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  368813,421
  % 2,33
 • ETHEREUM/TL
  13427.27
  % 0,95
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4698
  % 1,06
 • £ POUND
  9,7670
  % 0,16

Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Borsa yatırım gerçekleştirebilmek için başvurulan yollardan birisidir. Borsa temel olarak şirketlerin sahibi olduğu hisse senedi, emtia ve birtakım materyallerin alış satış işlemlerinin gerçekleştirildiği bir tür piyasayı ifade etmektedir. Borsa piyasaları içerisinde; 

 • Hisse senetleri piyasası,
 • Emtia piyasası,
 • Döviz piyasası, başta olmak üzere birçok piyasa bulunmaktadır.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oynamak temel olarak borsada işlem yapmak anlamındaki bir ifadedir. Borsada yatırım gerçekleştirilebilmesinde ilk olarak kişilerin resmi olarak yatırımcı olmaları gerekmektedir. Ülkemizde ise bütün borsa faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ve bütün bu faaliyetlerin yürütülmesi Borsa İstanbul A. Ş. Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Borsa işlemlerine ilişkin kanunlar ile yönetmeliklere ilişkin gerekli olan denetimleri yapma görevini ise Sermaye Piyasası Kurulu üstleniyor. Güvenilirlik durumları, şartları, komisyon ücretleri değişkenlik gösterse de borsa ve yatırım işlemlerini kişiler adına banka ve yarımım kurumları üstlenmektedir.

Borsaya Başlama

Borsa işlemlerine başlarken öncelikle banka veya borsa işlemlerinde aracılık görevi üstlenen aracı kurumlarda hesap açılması gerekiyor. Borsa işlemlerinde belirli bir gelir veya kazanç elde edebilmek için borsaya ilişkin bilgi ve deneyim sahibi olunması önemli yer tutuyor. Özellikle piyasaların analizinin iyi bir şekilde analizinin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Borsa Oynama

Borsa oynanması için ilk adımı borsaya girmek ve yatırım gerçekleştirmek oluşturuyor. Borsa işlemlerinde borsada yatırımcı olunmasının ardından hangi araçlara yatırım yapılacağına karar vermek ve bu araçlara yatırım yapılması yer alıyor. Gerçekleştirilen yatırımlarla al sat işlemleri gerçekleştirilerek borsa oynanabiliyor. Özellikle bu işlemlere ilişkin çeşitli emirler verilerek işlem yapılıyor.

İkinci adımı ise borsada işlem yapılmaya başlanmasının ardından gerçekleştirilen bu işlemleri verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi yer alıyor. Borsada verimli işlem yapılabilmesi için öncelikle piyasalara ve mevzuatlara ilişkin mevzuat araştırmalarının gerçekleştirmesi gerekiyor. Aynı zamanda borsa işlemlerinde karşılaşılabilecek olan vergilerin de incelenmesi gerekiyor. Borsadaki verimin artırılabilmesi için anlık fiyatlara dikkat edilmesi ve bu konudaki hisse fiyatları ve grafiklerinin doğru bir şekilde okunması ve bu doğrultuda işlem gerçekleştirilmesi gerekiyor. Borsada verimli işlem gerçekleştirilmesi için borsada alım satım işlemlerinin ne zaman gerçekleştirileceğinin bilinmesi ve gözlemlenmesi gerekiyor.

Borsa oynarken dikkat edilecek olan noktalardan bir diğerini piyasaların iyi bir şekilde bilinmesi oluşturuyor. Gerçekleştirilecek olan ön araştırmalar bu süreçte bilgi edinmenin en verimli yollarından birisidir. Güvenilir kaynaklardan araştırma yapılması kadar firmaların senelik raporlarının incelenmesi yer alıyor.

Borsa oynanırken dikkat edilmesi gereken dördüncü adımı borsadaki ipuçlarının değerlendirilmesidir. Bunun için çeşitli analiz tekniklerinin öğrenilerek bunları borsada mümkün olduğunca efektif bir şekilde uygulanması gerekiyor. Bu süreçte piyasaların her şeyi hesaba kattığının yanı sıra borsadaki fiyatların trendler doğrultusunda hareket ettiği ve borsaya ilişkin grafiklerin doğru bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bu süreçte özellikle borsa analizlerinden faydalanılması önemli bir yer tutuyor. Borsada işlem yaparken belirli hedefler belirlenerek bu hedefler doğrultusunda ilerlenmesi işlem yapma sürelerinde etkili oluyor. Pek çok yatırımcının düştüğü en önemli hata ise kendilerini her gün borsada işlem yapmak  gibi bir zorunlulukta hissetmeleri oluyor. Ancak bunun tam aksine borsada gözlem yaparak tam zamanında işlem yapmak yatırımcılar için daha verimli oluyor. Borsa hakkında sürekli olarak okuma ve araştırma yapılması borsada verimli ve doğru işlem yapılması için önemli yer tutuyor. Borsada ilk etapta küçük yatırımlar yapılması ve uzun süreli olarak işlem yapılması da önemli bir yer tutuyor.