Borsada En Sık Kullanılan Terimler - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  399,02
  % 0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9581
  % -0,11
 • € EURO
  8,4390
  % 0,05
 • BIST 100
  1.556,90
  % 0,68
 • BITCOIN/TL
  367778,352
  % 1,67
 • ETHEREUM/TL
  13375.57
  % 0,26
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4685
  % 1,03
 • £ POUND
  9,7567
  % 0,07

Borsada En Sık Kullanılan Terimler

Borsada En Sık Kullanılan Terimler

Eğer borsada çok para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri de borsa terimleri. Hayatın her alanında olduğu gibi borsanın da bir jargonu vardır. Yani sadece borsada kullanılan ve sadece bu bağlamda değer kazanan bazı terimler vardır. Borsa ile ilgili konuşurken bu terimler bolsa kullanılır. Bu yüzden de bu terimlere hakim olmak çok önemlidir.

Borsa terimlerini ikiye ayırmak mümkündür. Birinci bölümde dünya piyasalarında ve finansal çevrelerde kullanılan terimler yer almaktadır. Bu terimler finansal okuryazarlık bağlamında da değerlendirilebilir. İkinci kısımda ise özellikle türk borsasında kullanılan ve dillere pelesenk olmuş bazı mecazlardan ve terimlerden bahsedeceğiz. Bu mecazlar sadece Türkçe’de anlamlıdırlar. Diğer dillerde de buna benzer terimler kullanılmaktadır.

Borsada Finansal Terimler

Boğa piyasası (bullish): Boğa piyasası yükselen markeler için kullanılan bir metafordur. Burada kastedilen arada düşüşler olsa da genel yönün yukarı olduğudur.

Ayı piyasası (bearish): Ayı piyasası denildiğinde aklımıza düşen ya da düşüşte olan piyasa gelmelidir. Arada sırada yükselişler olsa da genel olarak yön aşağıya doğrudur.

Broker: broker terimi çok eski bir tarihe sahiptir. Şimdiki aracı kurumlar olarak çevrilebilir. bir kurum olması da zorunlu değildir. Herhangi bir kişi de broker olabilir.

Teklif (bidding): bu terim daha çok açık artırmada kullanılır. Borsaya da oradan geçmiştir. Bir hisse için ödenilmek istenen paradır.

Day trader (günlükçü): day trader borsada günlük ya da saatlik al sat yaparak para kazanmaya çalışan kişidir. Trader genel anlamda yatırımcı olarak nitelendirilemez. Trader sadece günlük oluşan fiyat hareketlerinden para kazanır.

Temettü (divident): temettü kar payı olarak da bilinir. Şirketlerin hissedarlarına belli aralıklarla ödediği tutara denilir. Ülkemizde bu aralık genelde yılda bir kere olarak bilinir. Amerikan borsası gibi daha gelişmiş ve köklü borsalarda bu aralık 4 ayda bire kadar düşebilir.

Endeks: endeks en basit tanımıyla birçok hisse senedinin birleşimiyle oluşan bir değerler kümesidir. Mesela bist 100 endeksi borsadaki en büyük 100 şirketin hisselerinin hareketlerine göre oluşur. Endeksler borsada en çok takip edilen ve hesaba katılan şeylerdir.

Hareketli ortalama: hareketli ortalama adından da anlaşılacağı üzere, bir hisse senedinin belli bir periyottaki fiyatlarının ortalamasını yansıtır. En ünlü hareketli ortalamalar 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalardır. Bu ortalamalar çoğunlukla destek görevi de görmektedir.

Emir: borsada emir bir hisseyi almak ya da satmak için yapılan istektir. Bu istek hissenin derinliğinde gösterilir. Basitçe alım ya da satım işlemi denilebilir.

Ralli: ralli sözcüğü borsada kullanılan çok uluslararası bir terimdir. Ralli bir yükseliş trendini işaret eder.

Kaldıraç: borsada kaldıraç sadece vadeli işlemlerde kullanılabilir. Her senedin kaldıraç oranı farklıdır. Kaldıraç oranı yatırılan paranın kaç kat fazlasını kazanacağınızı ya da kaybedeceğinizi belirtir. çok yüksek miktarlarda kazanmak mümkünken tam tersi de olabilir. Bu yüzden çok risklidir.

Halka arz: halka arz şirketlerin borsada işlem görmeye başlaması anlamına gelir. Belirli bir büyüklüğe ulaşmış ve kaynak arayan şirketler halka arz olarak kaynak bulma peşindedirler.

Bilanço: bilanço şirketlerin her 3 ayda bir finansal durumlarını gösteren belgedir. Bilançolara bakarak şirketlerin kar elde edip etmedikleri takip edilir. Bilançolarda şirketin bütün finansal durumları şeffaf bir şekilde gösterilmektedir.

Bedelsiz sermaye artırımı: bedelsiz sermaye artırımı hisselerin belli bir oranda bölünmesidir. Mesela bir hisse senedi 10 tl olsun ve bu şirket yüzde yüz bedelsiz sermaye artırımı açıkladı. Bu durumda elinizde 5 tl değerinde iki tane hisseniz olur.

Bedelli sermaye artırımı: paraya ve kaynağa ihtiyaç duyan şirketler bedelli sermaye artırımı açıklarlar. Bedelsiz sermaye artırımından tek farkı bu kez yeni hisseler piyasaya sunulur. Bu yeni hisselerin yatırımcılar tarafından satın alınması beklenir.

Borsa Jargonları

Tahtacı: tahtacı kelimesini borsayla ilgilenenler çok duymuşlardır. Tahtacı bir hisse senedinin çoğunluk hisselerine sahip olan kişiye denilir. Özellikle sığ hisselerde birkaç tahtacı hisseyi istedikleri fiyata götürürler.

Çorba parası: çorba parası günlük trade ya da halka arz sonucunda elde edilen küçük paraya denir. Burada o günlük yemeğin bedavaya geldiği de ima edilir.

Kol kesmek: bir hisse senedi çizilen trendin dışına çıktığında hemen satılırsa buna kol kesmek denilir. Daha ağır zararlardan kaçıldığı anlatılır.
Beklenti satın alınır gerçekler satılır: bir şirketle alakalı haberin gelmesiyle ya da haberin öncesinde hissenin yükselmesidir. Buna beklenti satın alındı da denilir.

Mal kitleme: spekülatif bir şekilde yükseltilen bir hissenin çok yukarılardan büyük miktarlarda satılmasıdır. Bu durumda büyük şevkle o hisseyi alanlar satacak zaman bulamadan çok büyük zarar ederler.
Para yapmak: borsada güzel miktarda para kazanmaya verilen ad.

Spek hisse: bir anda yüzlerce kat gidip değerinden uzaklaşan hisselere denilir. Bu hisselere girmek sakıncalı olabilir.

Sığ hisse: sığ hisse en basit anlamıyla toplam hisse sayısı az olan şirket hissesine denilir. Bunların ortak özelliği çok kolay bir şekilde aşağı ve yukarı gidebilmektedirler.

Sakat mal: daha önceden spekülatör hareketlere maruz kalmış hisseye denilir. Bu hareketler hisse grafiğinde görülebilir.

YORUMLAR YAZ
Mustafa
 • Mustafa1 ay önce
 • Para piyasalarına girişte bu bilgilerin ışığında çok faydalı olacağını düşünüyorum. Herkesin öğrenmesi gereken temel konular yer almış elinize sağlık

Avatar
 • Ahmet1 ay önce
 • Özellikle yeni yatırımcıların hızla çoğaldığı ortamda, bilinçli olarak borsada yatırım yapmak isteyenler için mükemmel bir giriş olmuş. Teşekkürler site admini !

Avatar
 • Eren1 ay önce
 • Anlatım çok iyi teşekkürler

Avatar
 • Halil1 ay önce
 • bu bilgilerle portföyümü 1 haftada ikiye katlamayı planlıyorum teşekkürler

Avatar
 • Çağdaş1 ay önce
 • Eyvallah çok işime yaradı teşkkr

Avatar
 • Ömer1 ay önce
 • Teşekkürler çok faydalı oldu..