Borsada Para Kazanmak İçin Önemli Bilgiler - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,72
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9585
  % -0,11
 • € EURO
  8,4421
  % 0,08
 • BIST 100
  1.561,10
  % 0,95
 • BITCOIN/TL
  368937,356
  % 2,40
 • ETHEREUM/TL
  13432.99
  % 1,06
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4698
  % 1,04
 • £ POUND
  9,7612
  % 0,12

Borsada Para Kazanmak İçin Önemli Bilgiler

Borsada Para Kazanmak İçin Önemli Bilgiler

Borsada para kazanmak bu piyasadaki herkesin en çok istediği şeydir. Borsa piyasası ile yeni tanışanların çoğu; kazanmanın çok kolay olduğunu düşünürler. Kulaktan duyma bilgilerle, şansınıza güvenerek asla yatırım yapmayın. Kısa zamanda çok para kazanmak hayalinde olanlar çoğunlukla zarar edeceklerini öngöremezler. Borsa riskli bir piyasadır ve daha dikkatli davranmayı gerektirir.

Yazı içeriğinde kısa başlıklar halinde şu konulara değinilecektir. Yatırımcılar karşılaşacakları olası kayıpları önleyebilmek için neler yapmalı? Kar kazanımlarını kolaylaştırabilmek, risklerini azaltmak için önemli bilgi ve tavsiyeler nelerdir? Borsada günlük al sat taktikleri nelerdir? Borsada işlem yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyup borsadaki işlemlerinize öyle devam etmelisiniz.

Borsa Nasıl Oynanır? Borsada Para Kazanmak İçin Borsanın Yapısını İyi Bilmelisiniz!

Borsada para kazanmak için borsanın genel yapısı sizin paranızı nasıl yöneteceğiniz kadar önemlidir. Bazı borsalarda fiyat hareketleri(Volatilite) çok yüksek olur. Bazı borsalarda da bu hareketlilik daha kısa ve uzun vadeye yayılmış haldedir. Örnek vermek gerekirse kripto para piyasaları çok hareketli bir piyasadır. Risk oranı daha yüksektir.

Günlük kapanışlar, haftalık kapanışlar, borsayı etkileyebilecek küresel haberler piyasayı etkileyici faktörlerdir. Aynı şekilde borsanın bulunduğu ülkenin; siyasi, ekonomik yapısı ve güncel gelişmeleri hakkında bilgi sahibi olmak büyük öneme sahiptir.  Kısacası dünyada ve ülkede gelişen ekonomik dalgalar oluşturabilecek güncel bilgilerden haberdar olmalısınız.

1- Teknik Analiz

Borsada para kazanmak mümkün mü diye soranlara mutlaka teknik analiz yöntemlerini bilmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Teknik analiz geçmişte yaşanılan fiyat hareketlerine bakılarak, güncel ve ileri tarihli fiyatların nasıl şekillenebileceğini yorumlayabilmektir. 

Geçmiş fiyat verilerinin, fiyat dalgalanmalarının istatiksel gösterimini teknik analiz yöntemleriyle yorumlayabilirsiniz. Teknik analiz, yatırım aracını hangi fiyattan alıp hangi fiyattan satmak gerektiği hakkında bilgi verir. Yatırım aracını en üstten alıp uzun süre zararda beklemeyi önler. Teknik analizin temelleri destek- direnç, indikatörler (göstergeler), formasyonlar ve trendlerdir. Kısaca teknik analiz kullanıcı davranışlarının grafiksel gösterimidir diyebiliriz. Yatırımlarınız için sadece teknik analiz öğrenmek borsada başarılı işlemler gerçekleştirmeniz için yeterli değildir.

Borsada para kazanmak için asla borçlanmayın! Birilerinden borç alarak veya kredi çekerek riskli piyasalarda şansınızı zorlamayın. Borç para ile yatırım yapmak, ödeme zamanı yaklaştığında stres ile yanlış kararlar vermenize neden olabilir. İşleminizde zararına kapanış yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ruh sağlığınız kötü etkilenebilir. Dikkatli olun!

2- Temel Analiz

Borsada para kazanmak için gündemi iyi takip etmek gerekir. Kısaca bir yatırım aracı hakkında güncel bilgi değerlendirmesine temel analiz denir. Yatırım aracı hakkındaki güncel haberleri, gündemi sıkı takip etmek gerekir. Yatırımın sonraki dönem için kar veya zarar beklentisi, temel analiz verileriyle yorumlanır. Temel analizle küresel ve yerel haberlerin, sahip olunan yatırım aracı üzerinde nasıl etkiler yapabileceği öngörülür.

3- Borsada Günlük Kazanç!

Borsada günlük kazanç sizin yatırım miktarınıza göre değişkenlik gösterir. Yüksek kazanç olabildiği gibi yüksek zarar da yaşayabilirsiniz. Borsada yaşanılan kayıp sizi zor durumda bırakmayacak şekilde bütçenizi ayarlayın. İlk girişte aracı kurumların, işlem gerçekleştirmek için sundukları web site, mobil uygulamalarındaki ara yüzü iyi öğrenin. Ara yüzü iyi bilmek, yanlış al sat işlemleri yapmanıza engel olur.

Borsada para kazanmak için asla borçlanmayın! Birilerinden borç alarak veya kredi çekerek riskli piyasalarda şansınızı zorlamayın. Borç para ile yatırım yapmak, ödeme zamanı yaklaştığında stres ile yanlış kararlar vermenize neden olabilir. İşleminizde zararına kapanış yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ruh sağlığınız kötü etkilenebilir. Dikkatli olun!

4- Yatırımı Bölümlere Ayırmak

Yatırımınızın miktarı ve yatırım yapılan borsa sistemi kar oranınız üzerinde etken nedenlerdir. Kısa vadeli kaldıraçlı sistem kullanımında, kazanma ve kaybetme riski artacaktır. Öncelikle elinizdeki yatırımı kaybetmemeyi ilke edinmelisiniz. Yatırımınızın tamamını bir yatırım aracına bağlamak, yatırımınızın tamamını kaybetmenize sebep olabilir. Unutmayın! Borsada kaybetmek kazanmaktan daha kolaydır. Bunu bilerek işi şansa bırakmadan yatırımlarınızı değerlendirmelisiniz.

5- Aracı Kurumlar

Aracı kurumlar kullanabilirsiniz. Aracı kurumların anlık veri aktarması ve haberlerden sizi anlık olarak haberdar etmesi faydalı olacaktır.  Küçük yatırımcılar başlangıçta bu aracı kurumlardan faydalanarak kurumların sağladığı temel ve teknik analiz fikirlerinden yararlanabilirler. Aracı kurumların fikirlerini kendi fikirleriniz ile karşılaştırdıktan sonra yatırım kararı verebilirsiniz. Konusunda uzman aracı kurumların size sunacağı verilerden yararlanarak daha güvenli yatırımlar yapabilirsiniz.

6- Yatırımın Süresi! Borsada Para Kazanmak İçin Beklemeyi Bilmelisiniz!

Borsada para kazanmak nasıl olur? Cevap: Aceleci olmadan! Borsada uzun vadeli yatırım yapmak kısa vadeli al sat yapmalara oranla daha çok kazandırmaktadır. Kısa vadeli yatırımlarda düşüşün devam edeceği, zararın artacağı düşünülür ve bu yatırımcıyı panikletir. Bu panik duygusu yatırımcıyı zararına satışa yönlendirebilir. Uzun vadeli yatırım fikri, stres faktörünü azaltarak daha sağlıklı karar vermenizi sağlar.