Boykot-hit Türkiye'nin Suudi Arabistan'a İhracatı Ocak Ayında %92 Düştü - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  294987,104
  % -4,28
 • ETHEREUM/TL
  19393.95
  % -7,55
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Boykot-hit Türkiye’nin Suudi Arabistan’a İhracatı Ocak Ayında %92 Düştü

Boykot-hit Türkiye’nin Suudi Arabistan’a İhracatı Ocak Ayında %92 Düştü

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı, Türk mallarının gayri resmi boykotundan önemli ölçüde etkilendi ve Ankara ile Riyad arasındaki gergin bağları daha iyi hale getirme çabalarına rağmen, ticaret rakamlarını Ocak ayında rekor seviyeye çıkardı.

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) verilerine göre, Türkiye’den krallığa yapılan ihracat yılın ilk ayında %92.5 düşüşle yaklaşık 221.9 milyon dolardan (1.59 milyar TL) yaklaşık 16.6 milyon dolara düştü.

Riyad’ın Türkiye’ye karşı antagonistik bölgesel hamleleri, muhalif Suudi gazeteci Cemal Khashoggi’nin Ekim 2018’de İstanbul’daki Riyad konsolosluğunun duvarlarında öldürülmesiyle zirveye ulaştı. Uluslararası toplum, Suudi makamlarını Khashoggi’nin öldürülmesi, yani Mbs olarak da bilinen Veliaht Prens Muhammed Bin Salman ile suçladı. Khashoggi’nin cesedinin nerede olduğu bilinmiyor.

Khashoggi olayının yanı sıra, Suudi Arabistan’ın İsrail ile yakınlaşması, Mısır’daki darbeye destek ve Libya ve Suriye söz konusu olduğunda duruş, Ankara ile Riyad arasındaki diğer çekişme noktalarıdır.

Geçen yıl Ekim ayında, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı, Ankara ile Riyad arasındaki düşmanlığın iki bölgesel güç arasındaki mal akışını engellediğine dair tüccarların raporları arasında Türk ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye İhracatçılar Suudi Arabistan ile bir yıl için ilgili artan sorunlar yaşıyor olmuştu daha sonra aynı ay içinde, (İMSAD), Türk İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği Ferdi Erdoğan, baş, dedi, “ama son dönemde, TÜRK MALI satın almak değil, Suudi Arabistan ‘ın iş adamları üzerindeki baskı’ çıktı.”

Aylarca süren yarı resmi ambargonun ardından Türk makamlarından resmi bir açıklama geldi. Türkiye İhracatçılar Birliği Kasım ayında yaptığı açıklamada. 27 Ticaret Bakanlığı tarafından bazı Türk mallarının ithalatının aynı ayın başlarında resmi olarak askıya alındığı bildirildi.

Geçen yıl Kasım ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Salman, iki lider arasındaki bir telefon görüşmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, ikili ilişkileri geliştirmek ve sorunları çözmek için diyalog kanallarını açık tutmayı kabul etti.

2019 yılında Türkiye’nin krallığa ihracatı 3,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2020’te, ne Türk ne de Suudi ticaret verileri, iki yönlü ticarette alışılmadık derecede büyük bir düşüş gösterdi, hatta koronavirüs pandemisinden küresel ticaret üzerindeki suşlara izin verdi. İkinci çeyrekte Türkiye, toplam ithalat değeri ile Suudi Arabistan’ın 12. büyük ticaret ortağı oldu.

ofis porno izle