Chess Event Bitcoin Tech - Bitcoin Journal: Bitcoin Bilgileri, Makaleleri, Grafikleri ve Kılavuzları - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  267611,733
  % 0,17
 • ETHEREUM/TL
  15915.85
  % 0,09
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Chess Event Bitcoin Tech – Bitcoin Journal: Bitcoin Bilgileri, Makaleleri, Grafikleri ve Kılavuzları

Chess Event Bitcoin Tech – Bitcoin Journal: Bitcoin Bilgileri, Makaleleri, Grafikleri ve Kılavuzları

29 Mayıs’ta dünyanın en iyi 16 satranç oyuncusu FTX Crypto Cup’ta yarıştı. Yüz binlerce hayran Chess24.com, Twitch, Youtube ve Şampiyonlar Satranç Turu web sitesine girerek en sevdikleri oyuncuların dokuz günlük etkinlik boyunca birbirleriyle rekabet ettiğini gördü. Ancak, ödül havuzunun neredeyse her zaman ABD doları cinsinden ödendiği ve ödendiği bu büyüklükteki önceki turnuvaların aksine, FTX Kripto Kupası farklıydı. Kripto para türev borsası FTX ve CEO’su Sam Bankman-Fried sayesinde, turnuvanın 220.000 dolarlık ödülü kazananlar arasında paylaştırılan 2.1825 BTC ile desteklendi.

Bitcoin meraklıları, on yılın çoğunu para birimini savunarak geçirdi. Bitcoin’in şu anda Wall Street, politikacılar ve teknokratlar tarafından kullanılan gücü zayıflatarak ve merkezden uzaklaştırarak dünyayı değiştireceğini ve finansı demokratikleştireceğini savunuyorlar. Şüpheciler Bitcoin’i “aldatmaca”, “Ponzi şeması” ve “spekülatif balon” olarak adlandırdılar. Öyle olsa bile, Bitcoin’in en ateşli eleştirmenleri zamanla pozisyonlarını yavaşça değiştirdi, kurumsal yatırımcılar satın aldı ve “dijital altın” toplumumuza nüfuz etmeye devam ediyor. FTX Crypto Cup, Bitcoin’in ana akıma yükselişinin bir başka örneğidir. Görünüşte, rapor edilecek tüm haberler bu kadar – bir kripto şirketi Bitcoin ile bir satranç turnuvasına sponsor oldu.

Ama bence burada daha derin bir hikaye var. Bitcoin ve satrancın başka ortak noktası nedir? Satranç oyuncuları Bitcoin’den ne öğrenebilir ve Bitcoin kullanıcıları satrançtan ne öğrenebilir? İki toplum arasında herhangi bir örtüşme var mı? Magnus Carlsen Bitcoin’i elinde tutuyor mu? Sam Bankman-Fried satrançta ne kadar iyi? Bu soruları yanıtlamak için elimde dünya şampiyonu ve 1 numaralı oyuncu Magnus Carlsen, FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, önde gelen Youtuber GothamChess ve BTCSessions, BTC Inc benim satranç oyunumun kendisi başkan yardımcısı var.

Zor kurallar, zor para

Gupta İmparatorluğu, 1.600 yıldan daha uzun bir süre önce müreffeh bir Hindistan’ı yönetti. Güney ve Güneydoğu Asya’daki krallıklarla ticaret gelişti. İnsanlık tarihinde ilk kez sıfır sayısı ondalık basamaklı sayı sistemlerine dahil edildi. Bilim adamları, dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü ve ayın güneşten gelen ışığı yansıttığını varsaydılar. Büyük şairler, heykeltıraşlar ve mimarlar sanatın akışını sonsuza dek değiştirdiler. Bilim, kültür ve teknolojideki önemli gelişmeler, Hint uygarlığının gelişiminin temelini attı. Ve burada, bir noktada, Gupta imparatorluğu azalmaya başladığında, iki kişi bir tahtanın önüne oturdu ve daha sonra satranç olarak adlandırılacak olan ilk oyunu oynadı.

Aslen Chaturanga olarak bilinen satrancın ilk selefi, modern muadili ile çarpıcı bir benzerlik taşımaktadır. Krallar, generaller (kraliçeler), savaş arabaları (kargalar), filler (filler) ve atlar (şövalyeler), bir dizi piyade (köylü) tarafından taranan 8×8’lik bir tahtanın arka sıralarına yayıldı. Chaturanga Avrupa’ya geldiğinde oyunun kuralları önemli ölçüde değişti. 1500 civarında, modern satranç oyunu Güney Avrupa’yı fırtına gibi aldı. Bu oyun, 18. ve 19. yüzyıllarda yapılan birkaç kural değişikliği dışında bugün oynanan satrançla aynıydı. 6. yüzyılda doğup yüzlerce yıl önce katılaşan bir oyun yüzyıllar boyunca bütünlüğünü nasıl koruyor? Cevap, Bitcoin dünyasının çok iyi bildiği katı kurallar ve yumuşak çatallar.

Satranç popülaritesi arttıkça, matematikçiler ve oyun teorisyenleri yavaş yavaş hepsi üzerinde anlaşmaya varılabilecek bir dizi kural oluşturmaya, onaylamaya ve pekiştirmeye başladılar. En önemlisi, bu değişiklikler, satrancın temellerini tamamen farklı bir oyun haline gelecek şekilde değiştiren değişikliklerden daha fazla eklemelerdi. Bu süreç 19. yüzyılda gelişti ve sonrasında satranç kuralları pek değişmedi. Şimdi satrancın temel bileşenleri, 8×8 tahtası, taşların yerleşimi ve yasal hamleleri ve kazanma koşullarının değişmesi pek olası değil. Sabit bir dizi kurala bağlı kalmak ve aynı zamanda optimizasyon ve küçük değişiklikler için yer bırakmak, satrancın uzun ömürlülüğünü ve zamansızlığını sağlamıştır. BTC Media Başkan Yardımcısı Flip Abagnale’ye göre, bu değişiklik modeli Bitcoin soft fork konseptine oldukça benziyor. Abagnale, “Bütün fikir geriye dönük uyumluluktur” dedi. “Yumuşak çatallarla Bitcoin’i önemli ölçüde değiştirmiyoruz, optimizasyonlar ekliyoruz. Yumuşak çatallar olmasaydı, hareketsiz kalırdık. Matematik ve bilgisayar bilimlerindeki ilerlemelerden asla bir şey öğrenemezdik. ”Bu süreç hassas çünkü Bitcoin’in kritik unsuru değişmezliği. Merkezi olmayan ağın defteri değiştirilemez, sadece 21 milyon bitcoin var olacak, vb. Satrançta olduğu gibi, bitcoin’in katı kuralları asla değişmeyecek, ancak yumuşak çatallar optimizasyon için gerekli nefes alma alanını sağlar. Satrancın başarısı herhangi bir göstergeyse, o zaman Bitcoin’in sert kurallar ve yumuşak çatallardan oluşan dengeleyici eylemi, ona yüzyıllar boyunca sürmesi için eşsiz bir yetenek verir.

Pandemi Odaklı Büyüme

Geçen Mart ayında COVID-19 haberleri manşetlere çıktığında, bildiğimiz dünya durma noktasına geldi. Ekonominin büyük bölümleri etkin bir şekilde kapatılırken, dünya çapında milyonlarca insan evde, çevrimiçiydi ve zaman öldürmek istiyordu. 2020’deki bu faktörler ve 2021’in ilk birkaç ayı, hem satranç dünyasında hem de Bitcoin’de büyük patlamalar için zemin hazırlıyor. Satranç tahtası satışları %1000’den fazla arttı, en iyi büyükustalar Twitch ve Youtube’daki yayınlar aracılığıyla sponsorluk kazandı ve bu yayınların izlenme sayısı önceki rekorları kırdı. Benzer şekilde, Bitcoin fiyatındaki meteorik artış, varlığın ulusal düzeyde kapsamının artmasına neden oldu ve milyonlarca insan Bitcoin’i ilk kez duydu ve yatırım yaptı. Satranç ve Bitcoin çevresindeki çevrimiçi topluluklar, ilk kez oynayanların ve yatırımcıların büyük bir akını yaşadığından, önde gelen içerik yaratıcıları bu giriş seviyesi izleyicileri çekmek için yer değiştirdi. Satranç ve bitcoin hakkında konuşmak için ikisiyle oturdum.

Levy Rozman, New York’tan 25 yaşında uluslararası bir satranç ustasıdır. Salgının patlak vermesi sırasında özel satranç dersleri vermeyi bıraktı ve tamamen Youtube kanalı GothamChess’e odaklandı. Rozman, “Tüm enerjimi, 6 ila 99 yaş arasındaki herkesi satrancın önemli ve havalı olduğuna ikna etmek için 6 yaşındaki çocukları ikna etmeye harcıyorum” dedi. “Satranç patlaması çılgıncaydı. Her 48 saatte bir 110.000 görüntülemeden 1.8 milyona yükseldim. ”Satranç patlaması sırasında Rozman’ın kanalı bir ayda 300 milyon izlenmeye ulaştı ve hesabının şu anda 1 milyonun üzerinde abonesi var.

Youtube’da BTC Sessions olarak bilinen Ben Perrin, Bitcoin’in en büyük içerik yaratıcılarından biridir. Ben, 2013 ve 2014’te bitcoin’de yeni başlayanlar için içerik bulmakta zorlandı ve bitcoin ve kripto para birimleri dünyasında yeni olan insanlara yönelik bir youtube kanalında çalışmaya karar vermeden önce bir breakdance eğitmeni olarak çalıştı. Perrin, “Çocuklar için karmaşık dans hareketleri öğretmekten yetişkinler için karmaşık teknoloji öğretmeye geçiş aslında nispeten benzerdi” dedi. “Bitcoin hakkında genel bir giriş sorusunu yanıtlamak için haftada bir video çekmeye başladım.” BTCSessions hesabı yıllar içinde hızla büyüdü ve şu anda yaklaşık 60.000 abonesi olan Youtube, Ben’in tam zamanlı işi.

Hem Levy hem de Ben, geçtiğimiz yıl içinde kendi topluluklarının olağanüstü büyümesinden tam olarak yararlandı. Rozman, “Acemi bir izleyici kitlesi oluşturdum ve onlara hoş geldiniz demek ve kanalımı tüm satranç konuları için hedef haline getirmek istedim” dedi. Benzer şekilde, Perrin bana şunları söyledi: “Patlamadan önce bir yıl boyunca içeriğim vardı ve bu eskimeyen içeriğin çoğu abone kazanmaya yardımcı oldu. Zamanla içeriği öğreticilere kaydırdım, donanım cüzdanları, ücretler, Lightning Network, Liquid ve Bitcoin’in şu anda alakalı olan tüm yeni yönleri gibi temel videolarımın çoğunu yeniden oluşturdum. Yeni insanların gelip çalma listelerinde ihtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip olmalarını istiyorum. ”

Her iki topluluk da bağımsız olarak büyürken, satranç dünyası ile Bitcoin arasındaki örtüşme arttı. Yıllar önce “Bitcoin’i 750’ye alan, 900’e satan ve o zamanlar bir dahi gibi hisseden” Rozman, 2020’nin başlarında Bitcoin fiyat düşüşünü “indirimli satın alma” fırsatı olarak gördü. Bir diğer popüler satranç youtuber’ı Agadmator, yıllardır 1 milyon abonesinden Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde bağış kabul ediyor. Dünyanın en büyük satranç oyuncusu Magnus Carlsen bana, “Babam ve ben son yedi ayda kripto para birimlerine bazı yatırımlar yaptık ve bunların gelişimini izlemek büyüleyiciydi” dedi. Rozman, “Sık sık bir bitcoin almam isteniyor – Bağışları kabul etmek için bir adres verin… Üzerinde çalışıyorum. ”

Herkes için küresel bir ağ

Hem satranç hem de Bitcoin, sert kurallara ve yumuşak çatallara olan bağlılığı paylaşır. Her iki topluluk da pandemi sırasında yeni başlayanlara yönelik içerik talebinde büyük artışlar gördü. Ama şimdi iki grup her zamankinden daha fazla çarpışıyor. Tasarladığı Bitcoin arabasını desteklemek için Indy 500’e giderken, Strike CEO’su Jack Mallers bana satranç ve Bitcoin hakkında konuşmam için zaman verdi. Mallers, “Hem satranç hem de Bitcoin en küreselleşmiş şeyler arasında” dedi. “Dünyanın en iyi futbolcularına sahipler. Herkes katılabilir, herkes öğrenmesi gerekenleri çevrimiçi olarak ücretsiz olarak öğrenebilir. ”Satrançta 2100 ELO civarında derecelendirilen Jack, satranç ve Bitcoin arasındaki gelecekteki arayüzler ve olasılıklar konusunda heyecanlı.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried görünüşe göre “satrançta hiç bu kadar iyi olmamıştı”. Ancak bu, 29 yaşındaki milyarderin elit bir satranç turnuvasının ödül havuzuna 100.000 dolar Bitcoin eklemesini engellemedi. Bunu neden yaptığı sorulduğunda Sam bana “Bu yazıyı da aynı nedenle yazıyorsun. Kripto ve satrançla ilgilenen izleyiciler arasında çok fazla örtüşme var ve bu bize iki dünyayı bir araya getirmemize yardımcı olma şansı verdi. ”FTX Crypto Cup, satranç ve Bitcoin arasındaki ilk büyük geçiş olabilir, ancak muhtemelen son olmayacak. Bitcoin ödüllü satranç turnuvalarının geleceği sorulduğunda Magnus Carlsen, “Bu turnuvaya ek bir Bitcoin ödül fonunun eklenmesi, FTX Crypto Cup turnuvasına daha fazla dikkat çekeceğini umduğum yeni bir unsur ve tur sağlandı. Genel olarak, satrançla ilgili unsurlarda yenilik ve yeni olasılıkları deneme konusunda olumluyum. Bankman-Fried, başka bir ödül sponsorluğu sözü vermezken, “satranç için kripto tabanlı ödüllerin basit ve doğal” olduğunu belirtti.

Bu, David Zell’in konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler yalnızca kendilerine aittir ve BTC Inc. veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.