Çin'in bitcoin baskısı, daha kirli kripto madenciliği korkularını ateşliyor | Bilgi - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  267852,533
  % -0,81
 • ETHEREUM/TL
  15939.49
  % -1,73
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Çin’in bitcoin baskısı, daha kirli kripto madenciliği korkularını ateşliyor | Bilgi

Çin’in bitcoin baskısı, daha kirli kripto madenciliği korkularını ateşliyor | Bilgi

İklim ve teknoloji uzmanları, Çin’in kripto para madenciliğine yönelik kapsamlı yasağı, çevresel etkisi nedeniyle eleştirilen bir sektöre darbe indirdi, ancak diğer ülkeler Çin’in liderliğini takip etmedikçe sektörün emisyonlarının artabileceğini söyledi.

Bitcoin’in değeri, Çin merkez bankasının ülkedeki bankaları ve ödeme şirketlerini Pekin’in sektör üzerindeki son zamanlarda sıkılaştırması nedeniyle kripto para ticaretini çökertmeye çağırmasının ardından geçen hafta düştü.

Bu, enerjiye aç kripto para madenciliği endüstrisinin küresel ısınmayı engellemeye yönelik uluslararası çabaları bozma potansiyeli hakkında endişelerini dile getiren iklim aktivistleri için iyi bir haberdi.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, yenilenebilir elektrik kullanmadıkça, enerjiyi tüketen ve gezegen ısınma emisyonlarını artıran karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için rekabet eden güçlü bilgisayarlar tarafından yaratılır veya “çıkarılır”.

Pekin’in son hamlesi Çin endüstrisini felç etti – küresel kripto para üretiminin yarısından fazlasını oluşturuyor – ve Çin’deki bireylerin dijital para ticaretini yapmasını çok daha zor hale getiriyor.

Ancak, İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’nde uluslararası kalkınma alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Pete Howson, yeni kısıtlamaların, Çin’in bol miktarda uygun fiyatlı yenilenebilir enerji kaynağıyla elektrik şebekesine erişimi kesintiye uğratarak madencileri daha kirli elektrik kaynaklarına doğru itebileceği konusunda uyardı.

Thomson Reuters Vakfı’na “Çin, özellikle Sichuan Eyaletinde hidroelektrikten muazzam miktarda ucuz elektrik üretiyor – tüm bunlar artık Bitcoin madencileri için neredeyse tabu” dedi.

Mutlak anlamda dünyanın en büyük yenilenebilir enerji pazarı olan Çin olmadan, madencilerin daha çevreci olmak için pek çok fırsatı olması pek olası görünmüyor.

Alex de Vries, Digiconom’un kurucusu

“Çevre suçu”

Endüstri uzmanları, Çinli madenciler makinelerini satarken veya denizaşırı ülkelere sığındıkça kripto para birimi üretiminin başka yerlerde toplanacağını tahmin ediyor – genellikle daha az yenilenebilir enerjiye sahip ülkelerde.

Bitcoin’in iklim etkisine ilişkin tahminleri yayınlayan Digiconomist araştırma platformunun kurucusu Alex de Vries, “Hem kısa hem de orta vadede (baskıların) Bitcoin madenciliğiyle ilgili emisyonları artırması muhtemel” dedi.

Mutlak anlamda dünyanın en büyük yenilenebilir enerji pazarı olan Çin olmadan, madencilerin daha çevreci olmak için pek çok fırsatı olması pek olası görünmüyor” dedi.

Tiflis’te tomurcuklanan madencilerin eski Gürcistan Sovyet Cumhuriyeti’ne yerleşmesine yardımcı olan bir kripto para birimi işi yürüten Shota Siradze, geçen hafta Çin’in açıklamasının yurtdışındaki yatırımcılardan bir dizi soruşturma başlatmasıyla aylarca süren sessizliğin ardından telefonunun tekrar çalmaya başladığını söyledi.

“İnsanlar büyük miktarda işlemci kurmak için yer bulmak için beni yazıp arıyorlar” dedi ve potansiyel müşterilerin çoğunun Çin’den yeni sunucu satın aldığını varsaydığını da sözlerine ekledi.

Öncelikli olarak hidroelektrik kullanan Gürcistan’daki önceki kripto para birimi patlamaları, enerji talebinde ani artışlara ve madenciliğin yakın zamanda yasaklandığı ayrılıkçı Abhazya bölgesinde sürekli elektrik kesintilerine neden oldu.

Bazı Çinli madenciler satış yaparken, diğerlerinin de elektrik için büyük ölçüde fosil yakıtlara dayanan Kazakistan’a ya da elektrik faturalarını hızla artırabilecekleri ve güney eyalette önceden var olan elektrik sorunlarını daha da kötüleştirebilecekleri Teksas’a taşındıkları bildiriliyor. Araştırmacılar söyledi.

Northumbria Üniversitesi’nden Howson, “Devlet bitcoinleri kabul etmek için kötü durumda” dedi.

“Birkaç ay önce orada milyonlarca insanı elektriksiz bırakan kesintiler gördük. Yüzlerce insan hayatını kaybetti. Donarak öldün. Bitcoin işleri daha da kötüleştirecek. “

Kripto para meraklıları, merkezi olmayan bir dijital para biriminin, ekonominin diğer kilit sektörlerine kıyasla nispeten düşük olduğunu düşündükleri enerji maliyetine değdiğini söylüyor.

Cambridge tarafından derlenen bir endekse göre, Bitcoin madenciliğinin şu anda küresel elektrik tüketiminin yaklaşık %0,3’ünü oluşturduğu tahmin ediliyor – yıllık bazda Avusturya’dan daha fazla, ancak her yıl ABD’de kullanılmayan ev elektroniği tarafından tüketilenin yaklaşık üçte biri Üniversite.

Yine de endüstri eleştirmenleri, Çin’in eylemlerinin dünya çapında bir baskıyı tetikleyeceğini umuyor.

Howson, “Hükümetlerin bitcoin madencilik makinelerinin ithalatını yasaklamak için adımlar atması gerçekten önemli” dedi.

“Tıpkı Çin kaplan parçalarının küresel ticareti gibi, Bitcoin madenciliği de bir çevre suçu olarak ele alınmalıdır.”

Fiyat dalgalanması

New York’taki Cornell Üniversitesi’nde ticaret politikası profesörü Eswar Prasad, kripto para birimleriyle ilgili endişelerin çevre ile sınırlı olmadığı için Çin’in örneğini daha fazla ülkenin izleyebileceğini söyledi.

Çinli yetkililer, kripto para birimlerinin ekonomik düzeni bozduğunu ve yasadışı varlık transferlerini ve kara para aklamayı kolaylaştırdığını söylüyor. Analistler, Pekin’in dijital yuan için potansiyel rekabetten de endişe duyduğunu söylüyor.

Geçen hafta, “merkez bankalarının merkez bankası” olarak bilinen bir şemsiye kuruluş olan Bank for International Settlements, kripto para birimlerinin fidye yazılımı saldırıları ve mali suçlar için kullanıldığını söyledi ve özellikle Bitcoin’in “kamu yararına çok az itfa özelliğine” sahip olduğunu ekledi.

Madeni para hala etkili destekçilere güvenebilir: Yine geçen hafta El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkeyi Bitcoin’i yasal ihale olarak sunan ilk ülke yapacak bir yasanın Eylül ayında yürürlüğe gireceğini söyledi.

Ancak daha geniş anlamda, Prasad, Çin’in eylemlerinin Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin meşruiyetine bir darbe olarak görülebileceğini ve bunun dijital para birimlerinin yaşayabilirliğine daha fazla zarar verebileceğini söyledi.

E-posta yoluyla, “Merkezi olmayan kripto para birimleri için en büyük zorluk, verimsiz ve maliyetli değişim araçları olduklarını kanıtlamaları ve bunun yerine spekülatif varlıklar haline gelmeleridir” dedi.

“İçsel değerden yoksun olmaları, onları muazzam fiyat dalgalanmalarına eğilimli hale getirecek ve mevcut ödeme teknolojilerinden daha verimli bir değişim aracı olarak sözde rollerini yerine getirmelerini daha da zorlaştıracak.”

Bu hikaye, T.C.’nin izniyle yayımlanmıştır. Thomson Reuters Vakfı, Thomson Reuters’in insani haberler, iklim değişikliği, dayanıklılık, kadın hakları, insan kaçakçılığı ve mülkiyet haklarını kapsayan kar amacı gütmeyen kolu. http://news.trust.org/climate adresini ziyaret edin.

Bu hikayeyi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler!

The EB Circle’a katılmayı düşünürseniz minnettar oluruz. Bu, hikayelerimizi ve kaynaklarımızı herkes için ücretsiz tutmaya yardımcı olur ve aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı savunan bağımsız gazeteciliği destekler. Yılda 60 S $ ‘lık küçük bir bağış için, yardımınız uzun bir yol kat edecektir.

Daha fazlasını öğrenin ve EB Circle’a katılın