Cumalıkızık Köyünde Ekonomik Hayat - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  399,02
  % 0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9581
  % -0,11
 • € EURO
  8,4390
  % 0,05
 • BIST 100
  1.556,90
  % 0,68
 • BITCOIN/TL
  367778,474
  % 1,67
 • ETHEREUM/TL
  13375.57
  % 0,26
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4685
  % 1,03
 • £ POUND
  9,7567
  % 0,07

Cumalıkızık Köyünde Ekonomik Hayat

Cumalıkızık Köyünde Ekonomik Hayat

Cumalıkızık halkının, başlıca geçim kaynağı tarımdan oluşur, 1500’li yıllardan beri var olan Osmanlı’nın tahrir kayıtlarında da bunu görürüz. Kayıtlarda da görüldüğü üzere, köyde yetiştirilen başlıca ürünler, kestane ve kirazdır, ayrıca değirmenciliğin de yoğunlukla kullanıldığını köydeki sekiz tane değirmenden anlayabiliriz. Köyde 1960 yıllara kadar kiraz ve kestane ağaçları en önemli gelir kaynağı olmuşken, 1960’larda baş gösteren kiraz ve kestane ağaçlarında mürekkep hastalığının başlaması buradan gelen geliri düşürmüştür. Cumalıkızık halkı başlıca geçim kaynağını, ne yazık ki kaybetmiştir. Kestane ağaçları sadece geçim kaynağı da değildir köyde, aynı zamanda tüm Cumalıkızık evleri de, kestane ağacından yapılmıştır. Ama çok şükür ki günümüzde bu sorun ortadan kalkmış, kiraz, ahududu ve kestane önemini geri kazanmıştır. Cumalıkızık köyünde halen yetiştirilen ve gıda sanayisinin çeşitli alanlarında kullanılan hoş kokulu bir bitki olan Ahududu da adeta köyün bir simgesi haline gelmiştir.

Ahududu Şenliği Nedir?

Cumalıkızık’ı yaşatmak ve korumak amacıyla köyü geleceğe taşıma vazifesi gören “Ahududu Şenliği” 1998 yılından itibaren, geleneksel hale gelmiştir. Her yıl yaz başında, Haziran ayında gerçekleşen şenlikler çok çeşitli kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Cumalıkızık’ta yaşayan halkın kurduğu stantlarda, Cumalıkızık’lı kadınların yaptığı ev yapımı gıdalar, köydeki geleneksel ürünler satılmakta ve köyde önemli bir ekonomik ve sosyal bir aktivite haline gelmektedir. .Bundan altı yüz, yedi yüz yıl önce Cumalıkızık’ın ortaya çıkışıyla hala devam eden, kültürün günümüze kadar bir bütün olarak ulaşabilmesi ve tüm dış etkenlere karşı direnç gösterebilmesi, şüphesiz köyde yaşayan insanların kültürlerine bağlılığıyla mümkün olmuştur. Köyün zamana karşı bu direnişinde köylülerin bilinç düzeyinin de ne kadar yüksek olduğu ve kendi kültürlerini yansıtmalarının öneminin bu denli farkında olmalarının payı olduğu açıkca bellidir.

Cumalıkızık’da Kadınların Ekonomideki Yeri 

Köydeki kadınlar özellikle sosyo-ekonomik yaşam içinde önemli bir yere sahip olduğu açıkça görülmektedir. Cumalıkızık’ da kadınlar, kendi yaptıkları el işlerini ve ev yapımı gıdalarını mahallerin arasında, evlerin önlerinde kurdukları standartlarda satmaktadırlar. Cumalıkızık’ta yetişen geleneksel ve tarımsal ürünler, bu kurulan standartlarda satışa sunulmaktadır. Ayrıca geleneksel evlerin, önlerinde ve avlularında, köy kadınların yaptığı el açması gözlemelerin yanı sıra ev baklavası, erişte, tarhana, reçel, cevizli ekmek ve salça gibi ev ürünleri de satılmaktadır.

Cumalıkızık’ta Yapılan Diğer Ekonomik Faaliyetler

Cumalıkızık köyü ekonomi olarak öncelikle tarıma dayandığı için, köyü bugüne taşıyan şeylerden biri de ipekböceği, kestane ve üzüm gibi tarımsal ürünler olmuştur. Bu ürenlerden başta gelenleri ahududu, aşılı böğürtlen, kiraz,çilek gibi sebze ve meyvelerdir. Evlerin avlularında bulunan, “şarapana” lar, üzüm ezmek için kullanılmaktadır, evlerin çatılarında tozlar içinde bulunan ipek böceği yetiştirmek için kullanılan aralarına teller gerili olan,  “kerevet”ler ise kestane ağacından yapılmıştır. Köyün müzesinde de sergilenen bu kerevetler, anlaşılacağı üzere bağcılığın ve ipek böcekçiliğinin de köye büyük ekonomik katkısı olduğunun en büyük, görsel kanıtıdır.

Günümüzde de Cumalıkızık halkı, geçimini bahçecilik ve kadınların yaptığı ev gıdaları ve el işlerini satarak aile ekonomisine katkı sağlamaktadır. Her geçen gün köye gelen turist sayısının artması, köylülerin turizmden para kazanmasının yolunu açmıştır. Son yıllarda tarımsal faaliyetlerin ve hayvancılığın neredeyse tüm ülkede azalması nedeniyle özellikle kadınların ek gelir kazanmak amacıyla, başlattıkları bu gibi hakerketler köyün ekonomisi önemli bir artış ve yok sayılamayacak bir fayda sağlamıştır.

Köyün kadınları, evlerinde yaptıkları doğal ürünleri, köyü ziyarete gelen turistlere hem yazın hem kışın satarak, aile bütçelerine katkı sağlamaktadırlar. Köye gelen turistler, evlerin önüne ve avlularına kurulmuş tezgahların arasında, Arnavut kaldırımlı sokakları ve evleri gezerken, bir yandan da alışveriş yapmakta, dün ile bugünün arasında bir zaman yolculuğuna çıkmaktadırlar.

Özellikle yazın sabah erken saatlerinde açılan akşama kadar açık kalan tezgahlardan, köyün kadınlarının hazırladığı el yapımı erişte, mantı, çeşit çeşit reçel ve turşuları, ağaçlardan toplanan ahududu ve böğürtlenleri el açması gözlemeleri, örgü çorap, bere atkıları ve köyde yapılan cevizli ekmek, salça gibi birçok ürünü satın alınabilmektedir.

Doğal Bir Film Platosu Olarak Cumalıkızık

Osmanlı devletinin kuruluş dönemlerinde Uludağ eteklerine kurulan Kızık köylerinden Cumalıkızık, ülkemizdeki tek doğal film platosu olma özelliğine de sahiptir. Cumalıkızık’ın dar, arnavut kaldırımlı taş sokaklarında dolaşırken insan kendini, gerçekten de Osmanlı zamanında bir köydeymiş gibi hissetmektedir. 1986 yılında ‘’Osmancık’’ filmiyle tanınmaya başlayan köy, 1987 yılında TRT ekranlarında yayınlanan ‘’ Ateşten Günler’’ dizisi ile de bu tanınırlığını arttırmıştır. Yine aynı yıllarda yayınlanan ‘’ Yeniden Doğmak’’ belgesel dizisi de Cumalıkızık’da çekilmiştir.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan ‘’Kuruluş’’ dizisi ile Kurtuluş Savaşı’nı anlatan ‘’Kurtuluş ‘dizileri ile 2002- 2004 yılarında Emrah ve Burçin Terzioğlu’nun oynadığı ‘’Kınalı Kar ‘’ dizisi Cumalıkızık’ın tanıtımı için büyük kitlelere ulaşmış ve çok faydalı olmuştur. Serdar Akar’ın 2000 yılında çektiği’ ’ Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’’ve ‘’Fasulye ‘’gibi filmlergibi en son 2014 yılında sonra Kanal 7 televizyonunda yayınlanan ‘’Zeytinyağlı Yiyemem Aman ‘’ adlı tv filmi de köyün adından sıkça söz ettirmiştir. Bir çok dizi ve belgesele ev sahipliği yapan köy, ayrıca çok sayıda da klip çekilen gözde bir mekan da olmuştur.