Cumhuriyetçi Senatör, Bitcoin'in Ağır Bagajı Atma Savaşını Vurguladı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  266766,514
  % -2,78
 • ETHEREUM/TL
  15944.21
  % -4,90
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Cumhuriyetçi Senatör, Bitcoin’in Ağır Bagajı Atma Savaşını Vurguladı

Cumhuriyetçi Senatör, Bitcoin’in Ağır Bagajı Atma Savaşını Vurguladı

Kıdemli bir Cumhuriyetçi Senatör’ün Bitcoin’i yasadışı işlemlerde nitelendirmesi, İpek Yolu geçmişinin köhne varsayımlarını kırma konusunda kripto paraların karşı karşıya kaldığı zorlu savaşın altını çiziyor.

Geçen Perşembe, Senato Yargı Komitesinde kıdemli Cumhuriyetçi R-Iowa’dan Senatör Chuck Grassley, Biden yönetimindeki görevdeki uyuşturucu çarını Bitcoin’in “yasadışı işlemler” için yılda 76 milyar dolar yakıt sağladığı konusunda uyardı. 2017 verilerini kullanarak tüm Bitcoin etkinliğinin neredeyse yarısının yasa dışı olduğunu bulan araştırmacılara atıfta bulundu.

Grassley, Ulusal Uyuşturucu Kontrol Politikası Ofisi müdür yardımcısı Regina LaBelle’ye açık bir mektupta, “Kripto para birimlerini tehlikeli yapan şey, kullanıcıların anonim kalma seçeneğine sahip olmalarıdır” dedi. Bu özelliğin müfettişlerin Narcos’u “keşfedip yakalamasını” “zorlaştırdığı” konusunda uyardı.

Bununla birlikte, Bitcoin anonim bir sistemden uzaktır. Eski Adalet Bakanlığı şefi Katie Haun’un yakın zamanda New York Times’ta tartıştığı gibi, Bitcoin’in takma adlı ve halka açık defteri, federal kurumların sömürge boru hattını durduran bilgisayar korsanları grubuna ödenen fidyeyi bulmasını kolaylaştırmış olabilir.

Temel yanlış anlamalar bir yana, Grassley’nin sonuçlarıyla ilgili bir sorun var, dört kripto para izleme şirketi CoinDesk’e şunları söyledi: Gerçeklerle aynı fikirde değiller.

Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi, İç Gelir Servisi, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza dahil olmak üzere birçok ABD kurumunu sayan Virginia merkezli araştırma şirketi Elliptic’in baş bilimcisi Tom Robinson, “Bu rakamlar, eski ve derinden kusurlu analizlere dayanıyor” dedi. Müşteri olarak FBI. Temsilcileriniz, Bitcoin’in “son derece izlenebilir” olduğunu ilk elden biliyor.

Grassley’in iletişim direktör yardımcısı George Hartmann, yorum istendiğinde CoinDesk’e “Araştırmacılar düzenli olarak aynı fikirde değil” dedi. “Senatör Grassley, akademik bir araştırma figüründen alıntı yaptı.”

Bitcoin markalı bagaj

Olay, Soundbites konusunda istekli politika yapıcıların anlayamayacakları bir teknolojiyi şeytanlaştıran kabataslak verileri yayınlamak için hızlı oldukları Washington DC’deki Bitcoin’in imaj zorluklarına işaret ediyor.

Chainalysis ve Merkle Science araştırmacıları benzer tahminleri CoinDesk ile paylaştı. Yüzde olarak, milyar dolarlık Bitcoin pazarının sadece bir kısmı uyuşturucu, fidye yazılımı, kaçakçılık ve diğer hain eylemler yoluyla akıyor.

En büyük blockchain analiz firması Chainalysis, kripto para biriminin tüm işlemlerin %1’ini temsil ettiği 2020 yılında 10 milyar dolarlık bir endüstri olduğunu tahmin ediyor. Bu, 2017 tahminlerinden oldukça büyük bir sıçrama – yaklaşık 7 milyar dolar ve işlemlerin %0.7’si – ancak Grassley’in freepolicybriefs.org’da yayınlanan 2019 politika notuna atfettiği rakamın çok altında.

Bu not, 2018 tarihli “Seks, Uyuşturucu ve Bitcoin: Kripto Para Birimleri Tarafından Ne Kadar Yasadışı Faaliyet Finanse Ediliyor?” başlıklı bilimsel bir makaleyi özetliyor. Kripto araştırma topluluğu içindeki bir kaynağa göre, Grassley’in alıntılanan cevabını – yıllık 76 milyar dolar – karanlık web adres verilerine, cüzdan kaşiflerine ve haber raporlarına göre tahmin ederek tahmin etti.

Ancak kaynak, yazarın metodolojisini inceledikten sonra, araştırmacıların kriptonun daha karanlık köşelerini arama girişiminin çok geniş bir ağ oluşturduğunu söyledi. Araştırmacıların yöntemlerine göre, cüzdandaki bir parça yasadışı faaliyet tüm cüzdanı lekeleyebilir. Kaynak, bunun birincil etkisinin şüpheli olarak işaretlenen bitcoin miktarını artırmak olduğunu söyledi.

Kaynak, “Bu rakamların politikacıları bilgilendirmek için ciddi şekilde kullanılmaması gerektiğini söylemenin güvenli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Merkle Science’ın baş hukuk görevlisi Mary Beth Buchanan, Grassley’in basın açıklamasının “onay yanlılığına” değinebileceğini söyledi.

“İnançlarınızı desteklemek için veri arama eğilimindesiniz” dedi.

Gerçeklik

Grassley’in inancı, kriptografik teknolojilerin, kötü niyetli aktörleri isimsiz tutarak kanun yaptırımlarını daha da zorlaştırdığı yönünde. Bu onları tehlikeli yapar, dedi açık mektubunda.

Chainalysis Başbakanı Jesse Spiro, kripto para birimlerinin halka açık kitaplarda faaliyet gösterdikleri için diğer ödeme kanallarından daha “daha ​​şeffaf” olduğunu söyledi.

“Kripto para birimlerinin anonim, tespit edilemez, düzenlenmemiş ve esas olarak yasa dışı amaçlar için kullanıldığı yaygın bir yanlış anlamadır” dedi.

Gerçekte, federal müfettişler, “parayı takip etmek” ve suçluları yenmek için blok zincirlerin şeffaf yapısından isteyerek yararlandıklarını söyledi. Bu özellikle, genellikle soruşturma ve baskınların hedefi olan çevrimiçi uyuşturucu pazarları için geçerlidir.

Bu, geçtiğimiz Eylül ayında Kaliforniya’daki ajanların, kısmen Bitcoin işlemlerini izleyerek büyük bir uyuşturucu çetesini avladığı zaman görüldü. HSI özel ajanı Christopher Hicks’in bir FBI haberinde milyonlarca dolarlık bir iflasla ilgili olarak söylediği gibi, para çekme yoluyla kripto para biriminin takma adını korumak giderek zorlaşıyor:

“İnsanlar kripto para biriminin bu anonim platform olduğunu düşünüyor, ancak insanların kim olduğunu bulmak için yararlanabileceğimiz şeyler var. Gerçekten anonim değil, ”dedi FBI’a.

Washington DC merkezli kripto düşünce kuruluşu CoinCenter’dan Neeraj Agrawal, aracıların “sorunun gerçek boyutunu zaten biliyorlar” dedi. Ancak verilerini üç yıllık veri kümelerinden alan politika yapıcılar bunu yapamadılar, bu da iyi bilgiyi yasa yapımında daha da önemli hale getirdi (ve potansiyel olarak kripto izleme fonlama turlarında son zamanlarda bir patlamayı körükledi).

TRM Labs hükümet başkanı ve eski federal savcı Ari Redbord, politika yapıcıların blok zinciri teknolojisinin araştırmacılara yardımcı olduğunu anlamaları gerektiğini söyledi.

“Kripto, büyük mali suç araştırmacılarının daha önce duyulmamış yollarla yasadışı faaliyetleri durdurmasını sağlıyor” dedi. “Böyle herhangi bir tartışmada bunun kabul edilmesi gerekiyor.”

Elliptic’in yöneticisi Robinson, Grassley’nin kripto para birimlerinin büyük ölçüde düzenlenmemiş olduğu iddiasını da reddetti. Aksine, yetkililer tarafından yakından izlendiğini söyledi – özellikle ABD’de

Robinson, “Herhangi bir ödeme sistemi gibi, kripto para birimleri de suçlular tarafından kullanılıyor – ancak politikalar, sorunun boyutuna ve ciddiyetine ilişkin doğru bir resme dayanmalıdır.” Dedi.