E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  397,14
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9670
  % 0,01
 • € EURO
  8,4581
  % 0,27
 • BIST 100
  1.565,96
  % 1,26
 • BITCOIN/TL
  366605,260
  % 2,05
 • ETHEREUM/TL
  13471.24
  % 1,93
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4738
  % 1,13
 • £ POUND
  9,7650
  % 0,16

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devletler, vatandaşlarının tüm ihtiyaçlarını kolay bir şekilde çözüme ulaştırması için bazı online hizmetleri aktif ediyor ve vatandaşların hizmete evinde oturduğu yerden bile erişebilmesine imkan sağlıyor. Ülkemizde de E-Devlet hizmeti yüzlerce kurum hizmeti ile vatandaşların beğenisine çoktan sunulmuş durumda. E-Devlet Kapısı yani turkiye.gov.tr üzerinden birçok işlem yapabildiğiniz gibi, başvuru ve iptal işlemleri de yine e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunlardan biri de E-devlet üzerinden kredi notu; yani risk raporu sorgulamak olarak karşımıza çıkıyor. Findeks’in sunmuş olduğu direkt kredi notu olmasa da, bankalar arasındaki risk raporunuzu e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Telefondan ve bilgisayardan e-devlet işlemlerinin tamamını tek tık ile yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir e-devlet erişim şifresi. Bunu da PTT şubelerine giderek çok küçük bir rakam karşılığında alabiliyorsunuz. Daha sonrasında şifreyi unutur ya da kaybederseniz yine aynı şekilde Ptt şubelerini ziyaret ederek yenileyebiliyorsunuz. Peki E-Devlet uygulamaları kullanılarak Findeks kredi notumu öğrenebilir miyim?

E-Devlet ile Kredi Notu Öğrenilir Mi?

Geçmiş eğitim bilgilerinden adli sicil kaydına, iptal işlemlerinden devlet başvuru işlemlerine kadar birçok hizmete e-devlet üzerinden ulaşabiliyoruz. Bunlardan birisi de bankalar arasındaki risk raporunu sorgulayabileceğimiz Risk Merkezi Raporu Başvurusu işlemidir. Bu işlem Türkiye Bankalar Birliği yani TBB tarafından hizmete sunulmuştur.

Turkiye.gov.tr üzerinden Türkiye Bankalar Birliği hizmetlerine erişim sağlayarak bankalar arasındaki risk raporunuzu oluşturabilirsiniz. Risk raporu, bankalara olan kredi ve kart borçlarınızdan oluşmaktadır. Her ay 1 adet ücretsiz rapor alabiliyor ve dilerseniz raporu da bilgisayarınıza dijital ortamlardan kaydedebiliyorsunuz.

Ancak bu durum kredi notundan bağımsız işlemektedir. Yani E-Devlet üzerinden kredi notu direkt olarak sorgulanmıyor. Çünkü Findeks.com, kredi notu sorgulama işlemlerini ücretli olarak yapmanıza olanak sağlıyor. Dilerseniz Findeks.com üzerinden siz de 12 TL karşılığında bankalar arasındaki kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Risk Raporu Nedir, Nelerden Oluşur?

Risk raporu, bankalara olan borçlarınızı analiz etmektedir. Yani aylık geliriniz ve yaptığınız ödemeler de ele alınarak, bir risk analizi yapılmaktadır. Bu risk analizi sonucunda da Banka Risk Raporu ortaya çıkmaktadır. Bu işlem kredi notu ile alakalı değildir.

Kredi Notunu Başka Nasıl Öğrenebilirim?

Bahsettiğimiz gibi e-devlet üzerinden direkt olarak kredi notunu sorgulamak mümkün değil. Ancak hem Findeks.com, hem de bankaların internet bankacılığı ve mobil uygulamalarını kullanarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlem de ücretli olup, mobil uygulama veya internet bankacılığından yapmanız durumunda ücret kredi kartınız veya banka hesabınızdaki bakiyeden tahsil edilmektedir.