ECB, Bitcoin'den daha fazla enerji verimli dijital bir euro tasarlamaya çalışıyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  267417,197
  % -2,37
 • ETHEREUM/TL
  16011.52
  % -4,20
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

ECB, Bitcoin’den daha fazla enerji verimli dijital bir euro tasarlamaya çalışıyor

ECB, Bitcoin’den daha fazla enerji verimli dijital bir euro tasarlamaya çalışıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), “olası bir dijital euro ihracına hazırlanmak için bir proje başlatma” kararını duyurduğunda, büyüyen kripto dostu finans kurumları kulübüne katılıyor. ECB’nin resmi tweet’i şöyle:

“Dijital bir euronun nasıl tasarlanabileceğine ve euro bölgesindeki herkese nasıl dağıtılabileceğine bakacağız.”

14 Temmuz’da yapılan bir basın açıklamasına göre, Yönetim Konseyi dijital bir euro projesinin soruşturma aşamasına başladı. Bu aşama iki yıl olarak planlanmıştır. Bu süre zarfında Eurogroup, “tüccarlardan ve aracılardan kullanıcı tercihlerine ve teknik tavsiyeye” odaklanacak bir dijital para birimi geliştirecek.

ECB’nin resmi açıklaması daha fazla bilgi sağladı ve ülkenin GDPR gereklilikleri doğrultusunda kullanıcılarının gizliliğini korumaya yönelik çeşitli seçenekleri belirlemedeki başarısını da vurguladı. Eklediler:

“Ayrıca, altyapının enerji talebinin, Bitcoin (BTC) gibi kripto varlıkların enerji tüketimi ve ekolojik ayak izine kıyasla ihmal edilebilir düzeyde olacağı da gösterildi.”

ECB’nin yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital euronun başarısının büyük ölçüde “euro bölgesindeki insanlar, bayiler ve finansal aracılar” için katma değerine bağlı olacağını açıkça belirtti.

İlgili: BAE, dahili bir dijital para birimini deniyor ve piyasaya sürüyor

Benzer bir zaman çizelgesinde, Birleşik Arap Emirlikleri de ulusal Fiat’ın dijital bir versiyonunu tanıtmakla ilgilendiklerini duyurdu. 2023’ten 2026’ya kadar olan üç yıllık planda Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, dünya çapında ilk 10 finans lideri arasında yer almayı planlıyor.

2021’de giderek daha yaygın hale gelen, dünyanın dört bir yanındaki bankacılık devleri, farklı türde kripto varlıkları denemeye ilgi duyduklarını ifade ediyor. Vietnam Başbakanı Ph Minm Minh Chính kısa süre önce Vietnam Devlet Bankası’ndan kendi dijital para birimini test etmeye başlamasını istedi.

Kripto ekosistemi muazzam bir ana akım direnişiyle karşı karşıya kalırken, hükümetler artık altta yatan yeniliği kaçırmaktan çekiniyor. Daha fazla yönetici dijital para birimlerini denemeye ilgi duyduğundan, Bitcoin bankacılıkta “B” yi yeniden tanımlayacak.