Ekonomist Steve Hanke, Salvadorlu Bitcoin'in Kabul Edilmesinin 'Finansal Sistemi Tamamen Çökebilir' Olabileceği konusunda Uyardı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  267719,405
  % 0,06
 • ETHEREUM/TL
  15887.73
  % -0,48
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Ekonomist Steve Hanke, Salvadorlu Bitcoin’in Kabul Edilmesinin ‘Finansal Sistemi Tamamen Çökebilir’ Olabileceği konusunda Uyardı

Ekonomist Steve Hanke, Salvadorlu Bitcoin’in Kabul Edilmesinin ‘Finansal Sistemi Tamamen Çökebilir’ Olabileceği konusunda Uyardı

Johns Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke kısa süre önce El Salvador’da Bitcoin’in tanıtılmasını eleştirdi. Hanke, Latin Amerika ülkesinin Bitcoin’i yasal ihale olarak kullanmasının iyi bir fikir olmadığını düşünüyor ve bunun “ekonomiyi tamamen çökertebileceğini” söylüyor.

Steve Hanke, ülkelerin Bitcoin’i tanıtmaya odaklanmak yerine para kurullarını benimsemesini istiyor

Amerikalı ekonomist Steve Hanke, Cato Enstitüsü Kıdemli Üyesi ve Sorunlu Para Birimleri Projesi Direktörü olduğu için para birimleri hakkında çok şey biliyor. Hanke ayrıca 1981’den 1982’ye kadar Reagan yönetimi sırasında kıdemli bir ekonomistti. Ekonomist, merkez bankalarını eleştiriyor ve 2018’de dünyanın daha azını kullanabileceğini belirtti. O sırada Hanke, hiperenflasyondan muzdarip on ülkeyi vurguladı ve ekonomist, ülkelerin ya ABD dolarını benimsemesini ya da bir para kurulu oluşturmasını önerdi.

Hanke, “Para kurullarını kullanan ülkelerde, daha düşük enflasyon oranları, daha düşük bütçe açıkları, gayri safi yurtiçi hasıla ile ilgili daha düşük borç seviyeleri, daha az bankacılık krizi ve merkez bankalarını çalıştıran benzer ülkelere göre daha yüksek reel büyüme oranları var” dedi.

Üç yıl sonra, Hanke şimdi Bitcoin (BTC) ve yaygın olarak benimsenmenin etkilerinden bahsediyor. Hanke, Bitcoin hayranı değil ve bu gerçeği birçok kez dile getirdi. Geçen Nisan ayında Hanke tweet attı: “Bitcoin polisleri Bitcoin’in eksikliklerini tartışmaktan nefret ediyor. Kripto para birimleri paranın geleceğidir. Bitcoin değil. ”Ekonomist, Bitcoin’e karşı para kurullarının kullanımını vurgulayan yazdığı bir makaleyi de paylaştı.

Makalede Hanke, parasal armatür Milton Friedman’dan bahsediyor ve Hanke ayrıca Bitcoin’in “temel değeri sıfır” olduğuna inandığını söyledi. Hanke, El Salvador’un Latin Amerika ülkesinde Bitcoin’i yasal ihale olarak kullanacağını keşfettikten sonra Bitcoin’e tekrar saldırır. Hanke, Çin veya Rusya gibi ülkelerin El Salvador’u USD’yi ödemek ve denklemden çıkarmak için kullanabileceğine inanıyor.

“Ekonomiyi tamamen çökertme potansiyeline sahip çünkü El Salvador’da tüm dolarlar emilebilir ve ülkede para kalmaz. Yerel para biriminiz yok. Bir bitcoin ile taksi yolculuğunuz için ödeme yapmayacaksınız. Saçma […] Hanke, Kitco’dan David Lin ile yaptığı bir röportajda, El Salvador’daki insanların %70’inin bir banka hesabının bile olmadığını vurguladı. Hakan, şöyle devam etti:

Genel olarak kriptolarla ilgili en büyük sorun, onları ucuza ve hızlı bir şekilde kullanılabilecek gerçek yasal ihaleye dönüştürememenizdir. Örneğin, Bitcoin’i ucuz ve kolay bir şekilde ABD doları ile değiştiremezsiniz.

Hanke, Nijerya’nın El Salvador’un izinden gitmemesi gerektiğini söylüyor

Ekonomistlerin Kitco’dan David Lin ile yaptığı ifadeye göre Hanke, Twitter’da Bitcoin.com News yazarı Terence Zimwara tarafından yazılan bir makaleyi de paylaştı. Makale, Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) yıl sonuna kadar dijital para birimini benimseyecek ülkeyi nasıl tartıştığını açıklıyor. Hanke, CBN’nin değerlendirmesini beğenmedi ve El Salvador’un fikri gibi olsaydı muhtemelen yıkıma yol açacağını söyledi. Hakan şu tweeti attı:

Nijerya’nın dijital para birimi planları El Salvador’un Bitcoin planına benziyorsa, BAŞARISIZ olacaktır. Nijerya’nın çılgın fikirlerle oynamak yerine, 1913 ile 1959 arasında yaptığı gibi bir USD para kurulu kurması gerekiyor.

Zimbabweli fintech avukatı ve kripto savunucusu Prosper Mwedzi, Hanke’nin Nijerya hakkındaki ifadesine yanıt vererek, “Bence Nijerya için dijital bir para birimi, finansal hizmetlere erişimi iyileştirebilir. [the] Tasarım. “Ayrıca, birkaç kişi Hanke’nin yorumuna katılmadı ve onun sert Nijerya / Bitcoin tweet’ine yanıt verdi.

Başka bir kişi, “Hanke’nin sadece bir çekici (USD Para Kurulu) var, bu yüzden her şey ona çivi gibi görünüyor” diye yazdı. Kişi, “Bitcoin’in böyle bir kısıtlaması yok ve zayıf ekonomileri kurtarmaya devam edecek” diye ekledi.

Steve Hanke’nin El Salvador ve Nijerya hakkındaki yorumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bu konuyla ilgili ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Bu hikayedeki etiketler

Bitcoin, Bitcoin Tanıtımı, BTC, Para Birimi Kurulu, Para Birimi Kurulları, David Lin, Ekonomi, Ekonomist, Ekonomi, El Salvador, Kitco Röportajı, Nijerya, Prosper Mwedzi, Salvadorlular, Steve Hanke, Terence Zimwara, ABD Doları, USD

Fotoğraf kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

sorumluluk reddi: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Alım veya satım teklifinde bulunmak için doğrudan bir teklif veya talep veya herhangi bir ürün, hizmet veya şirketin tavsiyesi veya onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal veya muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal veya hizmetin kullanımından veya bunlara güvenilmesinden kaynaklanan veya bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar veya kayıptan doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu değildir.