Elon Musk, Mars Ekonomisi için Kripto Para’nın Önemli Olacağını Düşünüyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  291090,733
  % -6,42
 • ETHEREUM/TL
  19043.52
  % -11,66
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Elon Musk, Mars Ekonomisi için Kripto Para’nın Önemli Olacağını Düşünüyor

Elon Musk, Mars Ekonomisi için Kripto Para’nın Önemli Olacağını Düşünüyor

İnsanlığı Mars’a götürmek isteyen ve orada kalıcı bir yerleşim kurmak isteyen Spacex ve Tesla CEO’su Elon Musk, Mars’ın ekonomisinin kripto para biriminde çalışacağı fikrini onayladığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Elon Musk, Kripto para birimlerinin Mars’taki muhtemel hayat için önemli bir ekonomik unsur olacağını tahmin ediyor. Elon Musk, Mars’ın ekonomisinin kripto para birimi ile işletileceğine de inanıyor. Bu ayın başlarında, şirketi Spacex’in insanları yaklaşık altı yıl sonra Mars’a indireceğinden son derece emin olduğunu söylemişti. Ayrıca, şanslıysak bunun 2024 gibi erken bir zamanda gelebileceğini de belirtmişti. Musk daha önce amacının mümkün olan en kısa sürede insanlar için Mars’ta kendi kendine yetebilen yeni bir şehir kurmak olduğunu belirtmişti.

Mars’ın ekonomisini yönetmesi muhtemel kripto para konusu ise geçen hafta Twitter’da kısaca gündeme gelmişti. Yapay zeka araştırmacılarından bazıları sosyal medya üzerinde Elon Musk’a mesaj atarak ona Mars’ta Kripto para kullanımını önermişlerdi. Yanıt olarak da Elon Musk Mars için bir kripto para birimi düşündüğünü açıkça ifade etmişti. Musk’ın 2014’te piyasaya sürülen marscoin adlı kripto para biriminden mi bahsettiği yoksa aynı isimli gelecekteki bir projeden mi bahsedildiği henüz belli olmasa da yatırımcıları sevindirdi. Marscoin ise kendilerinin iddia ettiğine göre Elon Musk’ın hayalindeki kripto para vizyonunu taşıyor. Şu anda Marscoin zorlu zamanlar geçirmiş ve kötü bir süreçte olsa da gelecek için bir çok insanı umutlandırmaya devam eden bir proje.
Musk son zamanlarda oldukça popüler olan diğer iki kripto para biriminden de bahsetmeyi ihmal etmedi. Bunlar elbette ki bitcoin ve dogecoin. Geçen hafta, şirketi Tesla’nın milyarlarca doları Bitcoin’e yatırması fikrini düşündüğünü dile getirdi. Bu kadar büyük işlemler yapmak kripto paralarla mümkün mü? Diye bir soru sordu. Ayrıca yıllar boyunca birkaç kez dogecoin hakkında tweet atmışlığı var. Spacex, Ekim ayında Mars ile ilgili herhangi bir uluslararası yasayı tanımayacağını beyan etmişti. Starlink internet projesi Mars konusunda bir takım katı kurallara sahip. Bunlar arasında dünya devletlerinin Mars’taki yaşama karışmaması ve barışçıl bir çevre yaratmak öncelikleri arasında.

Bütün bunların ışığında, kripto paraların uzay çağında önemli araçlar olacağını söylemek yanlış olmaz.