Erdoğan, Gümrük Birliği'nden Bu Yana Türkiye İçin En Önemli İngiltere Ticaret Anlaşması Olduğunu Söyledi - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,29
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9568
  % -0,13
 • € EURO
  8,4409
  % 0,07
 • BIST 100
  1.563,49
  % 1,10
 • BITCOIN/TL
  367289,322
  % 1,79
 • ETHEREUM/TL
  13407.65
  % 0,65
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4708
  % 1,07
 • £ POUND
  9,7648
  % 0,16

Erdoğan, Gümrük Birliği’nden Bu Yana Türkiye İçin En Önemli İngiltere Ticaret Anlaşması Olduğunu Söyledi

Erdoğan, Gümrük Birliği’nden Bu Yana Türkiye İçin En Önemli İngiltere Ticaret Anlaşması Olduğunu Söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İngiltere ile ticaret anlaşmasının Avrupa Birliği ile gümrük Birliği’nden bu yana en önemli anlaşma olduğunu söyledi.

“Biz de AB ile Gümrük Birliği güncellemek için görüşmelerde bulunmaktadır. İnşallah 2021’de tüm bu çabalarda ilerleme kaydedeceğiz” dedi.

Önemli bir dönüm noktasında, Türkiye ve İngiltere, İngiltere’nin AB’den resmen ayrıldığı Perşembe gününden sonra yürürlüğe girecek olan Aralık ayı sonlarında FTA’YI imzaladı.

İngiltere, Almanya’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret ortağıdır. Türkiye’nin 2019 yılında ihracatını artırdığı 17 ülke arasında makine, Otomotiv, elektronik, kimya ve gıda olmak üzere beş öncelikli sektörde yer alıyor. Türkiye’nin İngiltere’ye yaptığı en büyük ihracat elektrikli makine ve cihazlardır.

Erdoğan, Türkiye’nin daha iyi yatırım fırsatları için bir ortam yaratmak için gereken her adımı atacağını belirterek, Türkiye’nin son aylarda 15 milyar dolarlık yabancı portföy girişi olduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan,” hedefimiz Türkiye’yi COVİD sonrası dönemde güçlü ve rekabetçi bir küresel oyuncu haline getirmektir ” dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) geçtiğimiz hafta Türkiye’nin 2020 büyüme tahminini revize etti. Paris merkezli örgüt, Türkiye’nin son ekonomik araştırmasında şunları söyledi: “Türkiye ekonomisinin pandeminin ilk dalgasından sonra toparlanması güçlüydü, ancak baş rüzgarlarıyla karşı karşıya kaldı.” Ülkenin büyüme oranının, daha önce beklendiği gibi %0,2 yerine 2020’de %1,3 oranında azaldığı tahmin ediliyor.

Erdoğan, yüksek faiz oranlarına karşı muhalefetini de yineledi.

“Enflasyonla mücadelede döviz istikrarı çok önemli; tamamen yüksek faiz oranlarına karşıyım. Ülkemizin yüksek faizle gelişeceğine inanmıyorum; bunu söylemeye devam edeceğim ” dedi.

Türkiye Merkez Bankası Perşembe günü, gösterge faiz oranını beklendiği gibi değişmeden bıraktı ve son aylarda keskin artışlardan sonra bile enflasyonla mücadele etmek için gerektiğinde politikayı daha da sıkılaştırma sözü verdi.