Ev Alacaklara Tavsiyeler - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  290686,686
  % -6,55
 • ETHEREUM/TL
  19010.6
  % -12,05
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Ev Alacaklara Tavsiyeler

Ev Alacaklara Tavsiyeler

İlk olarak ev alırken nasıl bir beklentide olduğunuzu iyi belirlemek gerekir. Ve bu beklentileri karşılayan seçenekleri birer birer eleyerek size en uygun evi bulmak için güzel bir yoldur.

Satın alacağınız ev için belirlediğiniz fiyat aralığınız nedir?

Ev sahibi olurken gelirinizi, birikiminizi ve kredi durumunuzu göz önüne alarak değerlendirmek önemlidir. Satın almak için belirlediğiniz evin piyasa değeri ile istenilen fiyatı karşılaştırın. Aynı zamanda unutmamak gerekir ki tadilat ücretleri gibi önemsenmeyen ama canınızı sıkacak götürüleri iyi hesaplamak gerekir.

Konut kredisi başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bankaların kredi seçeneklerini karşılaştırarak size en uygun ödeme planını tercih ediniz. Ödeme planınızı oluştururken gelirinizi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Konut kredisi çekebilmeniz için belgelenebilir geliriniz ve en az 3 aydır devam eden bir sigortaya sahip olmanız gerekmektedir. Ve bunun yanı sıra kredi notunuz kredi vermek için istenilen uygun aralıkta bulunması gerekir. Açıklanan düşük faiz oranları genellikle yüksek kredi notuyla eşdeğerdir. Alabileceğiniz kredi miktarınız 3 değişkene bağlıdır. Bunlar evin ekspertiz değeri, hanenin geliri ve mevcut kredibilitenizdir. Dosya ve sigorta masrafı gibi ücretlerin detaylarının araştırılması ve öğrenilmesi alıcıya yarar sağlamaktadır.

Satın alacağınız ev için standartlarınız nelerdir?

Aklınızda ki ev seçeneklerini belirlerken sizin için bir evin hangi standartlara uygun olması gerektiğini iyi belirlemek gerekir. Toplu taşımaya yakınlığı, bina yaşı, sosyal alanlara yakınlığı, yalıtımlı olup olmadığı ve eğer çocuk sahibiyseniz okula mesafesini hesaba katmak gibi hususlara dikkat edilerek seçenekler eleme usulüyle tercihlerinize uygun bir şekilde belirlenir. Evin bulunduğu muhitin güvenlik durumu da evin fiyatını belirleyen unsurlardan biridir.

Ev alırken giderinizi azaltmanın yolları nelerdir?

Satın almaya karar kıldığınız evde aracı firmanın olup olmadığını kontrol etmek cebinizden çıkan komisyon ücretlerini fazlasıyla azaltır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta eğer evde bir kiracı var ise kira sözleşmesinin şartları değerlendirilmelidir. Evde rutubet olup olmadığını bir uzmana kontrol ettirmek uzun vadede giderinizi azaltmanın bir diğer yoludur. Aidat ücreti ve güvenlik ücreti gibi aylık ödenen giderleri öğrenmenizi tavsiye ederim. Satın alacağınız ev site içerisinde yer alıyorsa eğer aylık ödeyeceğiz aidat ücreti artacaktır.

Gözden kaçırılmaması gereken diğer hususlar nelerdir?

Satın alacağınız evin üstünde ipotek veyahut haciz kaydı olup olmadığı öğrenilmelidir. Bu şartlar altında konut kredi alamazsınız. İleride bir sıkıntıyla karşılaşmamanız için alış bedelinin tapuya doğru bir şekilde geçirilmesine dikkat ediniz. Bu meşşakatli süreçten sonra ev sahibi olmamanız için önünüzde bir engel kalmamaktadır. Unutulmaması gerekir ki konut sahibi olmak kira masrafından kurtulmanın yanı sıra kiraya verilmesi halinde de aylık olarak pasif bir gelir sağlamaktadır. Ev almak, araştırılması gereken ve sizi bir hayli yoracak olmasının dışında çektiğiniz zorluklara değecek bir yatırımdır.