Güney Afrika Finans Kurumu Dolandırıcılıkla Suçlanan Africrypt ile Kurumsal İlişkiyi Reddetti – Bitcoin Bilgilerini Düzenleme - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  267872,205
  % 0,66
 • ETHEREUM/TL
  15902.81
  % 0,15
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Güney Afrika Finans Kurumu Dolandırıcılıkla Suçlanan Africrypt ile Kurumsal İlişkiyi Reddetti – Bitcoin Bilgilerini Düzenleme

Güney Afrika Finans Kurumu Dolandırıcılıkla Suçlanan Africrypt ile Kurumsal İlişkiyi Reddetti – Bitcoin Bilgilerini Düzenleme

Yerel basına göre, önde gelen Güney Afrika finans kurumu FNB, yakın zamanda çöken kripto yatırım şirketi Africrypt ile bankacılık ilişkisi olduğu iddialarını yalanladı. FNB ayrıca, Africrypt’in iki yöneticisinin milyarlarca dolarlık yatırımcı parasıyla ortadan kaybolmasına yardımcı olan yatırım şirketinin işlemlerini kolaylaştırmakta başarısız olduğu konusunda ısrar ediyor.

Yatırımcı fonlarının kaybolması

Finansal kurumun reddi, Africrypt’in operasyonları aniden durdurmasından neredeyse iki ay sonra geldi. O sırada, kripto yatırım firmasının yönetimi, Africrypt’in ticaret sisteminin ihlal edildiğini iddia etti. Yöneticiler, bu ihlalin müşteri hesaplarını, cüzdanları ve düğümleri tehlikeye attığını ve Africrypt’i tüm hesapları dondurmaya zorladığını iddia etti.

Ancak sözde ihlalden kısa bir süre sonra, Africrypt direktörleri Ameer Cajee ve kardeşi Raees Cajee’nin “Kripto yatırımı için birikmiş fonları Güney Afrika hesaplarından Bitcoin aracılığıyla blok zincirine Nisan 2021’de aktardığı” söyleniyor. Güney Afrika basınında çıkan haberlere göre 3,6 milyar dolara kadar olan yatırımcı parası hesaba katılmaz.

Bu arada, bir medya soruşturmasına yanıt olarak, FNB sözcüsü Nadiah Maharaj, FNB ile Africypt arasında bir ilişkinin varlığını kabul etmeyi reddetti. Bir medya raporuna göre Maharaj, müşteri gizliliği kısıtlamalarına atıfta bulunarak şunları söyledi:

TSO, Africrypt ile bankacılık ilişkisi olmadığını bir kez daha teyit eder. Müşteri gizliliği nedeniyle, İSO belirli banka hesapları hakkında herhangi bir bilgi sağlayamaz.

Kripto karıştırıcıların kullanımı

Yerel medya tarafından yapılan araştırmalar, Cajee kardeşlerin yatırımcıların fonlarını başarıyla çektikten sonra İngiltere’ye kaçtığını gösteriyor. Bu bulgular, Africrypt dolandırıcılığının kurbanları tarafından tutulan bir hukuk firması olan Hanekom Avukatları tarafından yapılan başka bir soruşturmayla da doğrulandı. Bu bulgulara ek olarak, hukuk firmasının araştırması, Africrypt’in yöneticilerinin para akışını gizlemek için Mixer’ı kullandığını gösteriyor.

Dava şu anda Hawks’a (Güney Afrika’nın seçkin polis gücü) bildirilmiş olsa da, hukuk firmasının kurucusu Darren Hanekom, raporda Africrypt’in FNB’deki hesaplarının zaten “boşaltıldığını” ve “tüm “yatırımcı fonları” karma hizmete tabi tutulmuştur.

Bu son Güney Afrika kripto yatırım dolandırıcılığı olayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Fotoğraf kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

sorumluluk reddi: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Alım veya satım teklifinde bulunmak için doğrudan bir teklif veya talep veya herhangi bir ürün, hizmet veya şirketin tavsiyesi veya onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal veya muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal veya hizmetin kullanımı veya bunlara güvenilmesinden kaynaklanan veya bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar veya kayıptan doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu değildir.