'Hekim Bitcoin' olarak anılan Richardson adamı, yasadışı nakitten kripto para birimine geçiş girişiminden sorumlu olduğunu iddia ediyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268040,508
  % -0,67
 • ETHEREUM/TL
  15978.47
  % -1,36
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

‘Hekim Bitcoin’ olarak anılan Richardson adamı, yasadışı nakitten kripto para birimine geçiş girişiminden sorumlu olduğunu iddia ediyor

‘Hekim Bitcoin’ olarak anılan Richardson adamı, yasadışı nakitten kripto para birimine geçiş girişiminden sorumlu olduğunu iddia ediyor

Doktor Bitcoin lakaplı bir Richardson adamı, parayı kripto para birimine dönüştüren bir şirketi yasa dışı olarak yönetmekten suçlu bulundu.

42 yaşındaki Mark Alexander Hopkins, Mart ayında lisanssız bir para transferi şirketi işletmekle suçlandı. Salı günü suçunu kabul etti ve beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Mahkeme belgelerine göre Hopkins, ABD para birimini pazarlıklı bir ücret karşılığında kripto para birimine, genellikle bitcoine çevirdiği bir işletmeyi yönettiğini kabul etti. Müşteriler oradayken, parayı almak için onlarla yüz yüze görüşürdü.

Ancak, yetkililer, Hopkins’in Teksas’ta böyle bir işi yürütmek için lisanslı olmadığını ve işinin Hazine Bakanlığı’na kayıtlı olmadığını söyledi. Ayrıca, müşterilerinin kişisel bilgilerini veya nakitlerinin kaynağını doğrulamak için hiçbir adım atmadı ve büyük miktarlarda nakit içeren işlemleri bildirmedi.

Mahkeme belgelerine göre, bir vakada, fonları Nijeryalı bir piyango dolandırıcılığına bağlı olan bir müşteri, parasını bitcoine çevirmesini istedi. Hopkins, müşterinin Nijerya’da bir ortağı olduğunu biliyordu, ancak ticari meselelere karışmak istemediğini söyledi.

Yetkililer, Hopkins’in müşteriye mevduatları 9.500 doların altında tutarak ve şirketin faaliyetleri hakkında bankalara yalan söyleyerek raporlama gerekliliklerinden nasıl kaçınılacağı konusunda tavsiyede bulunduğunu söyledi.

“Bir pazarlama firması olarak başladım, bu yüzden onlara bir pazarlama kampanyası için ödeme yaptığınızı söyleyin” dedi. “Daha fazla ayrıntıya ihtiyaçları olursa, blogcuları falan işe almak için beni kullandığını söyle.”

Yetkililer, bu müşterinin Hopkins ile Eylül 2019’dan Ekim 2020’ye kadar 550 bin ila 1,5 milyon dolar arasında 37 işlem gerçekleştirdiğini söyledi.

ABD Avukat Vekili Prerak Shah yaptığı yazılı açıklamada, “Bu sanık federal yasaları görmezden geldi ve dolandırıcıların Bitcoin’i kolluk kuvvetlerinin radarı altında çalışmasına izin verdi.” Dedi. “Bitcoin pazarını, suç aktörlerinin kripto cüzdanlarında yasa dışı kazançları gizlemesine bilerek yardımcı olan herkesten kurtarmaya kararlıyız.”

Bir yargıç, Hopkins’in ceza tarihi henüz belirleninceye kadar serbest kalmasına izin verdi.