İhtiyaç Kredisi Mi Yoksa Nakit Avans Mı Daha Avantajlı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  290686,685
  % -6,55
 • ETHEREUM/TL
  19010.6
  % -12,05
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

İhtiyaç Kredisi Mi Yoksa Nakit Avans Mı Daha Avantajlı

İhtiyaç Kredisi Mi Yoksa Nakit Avans Mı Daha Avantajlı

İhtiyaç Kredisi ve Nakit Avans Karşılaştırması

İhtiyaç kredisi çekmek yerine Nakit avans kullanan insanların sayısında ciddi bir artış var. Bunlar arasında nasıl bir avantaj ya da dezavantaj analizi yapılacağına ise değinmeden geçemeyiz. Aslında önemli olan kıstasların başında zaman geliyor. Yani ne kadar uzun bir periyot için nakit ihtiyacınız var?

İşte bu sorunun cevabına göre kredi veya nakit avans çekmeniz daha mantıklı olabiliyor. Öncelikle nakit avans nedir veya ne gibi alanlarda kullanılabilir sorularına yanıt vermeye çalışalım.

Kredi Nedir?

Kredi bankaların veya diğer finans kuruluşlarının kişilere ve kurumlara sağladığı finansman desteğidir. Kredi başvurusu yaptıktan sonra uygun olan şartlar neticesinde belirlenen meblağ size aktarılır.
Buna göre aylık ya da belirlenen diğer vade seçenekleriyle geri ödeme başlar. Geri ödemeler yıllık faiz veya bankanın belirlediği diğer faiz uygulamaları ile hesaplanır. Başvuru süreci hızlı olsa da onay alınması bazı durumlarda günlerce sürebilir.

Nakit Avans Nedir?

Nakit avans ise bankanızın sizin ödeme düzeninize ve gelirinize istinaden açtığı onaylı kredidir. Yani nakit avans bir kredi değildir demek yanlış olacaktır. Size o an için anında sunulan nakit tutardır.
Hesabınıza tanımlı olduğu içinse ismine KMH denir. KMH ne demek sorusuna ise burada Kredili Mevduat Hesabı cevabını verebiliriz. KMH ile nakit avans çekmek istediğinizde ATM üzerinden saniyeler içerisinde limit dahilinde nakit alabilirsiniz.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Nakit avans çekildiği tarihten itibaren günlük faiz işleterek size süreç verir. Ödemediğiniz gün kadar faiz ödersiniz. Yani tutar günlük faiz ile 3 günün sonunda da ödenebilir. 30 günün sonunda da ödenebilir.

Fakat Taksitli Nakit Avans bundan farklı olarak kredi gibi düşünülebilir. Daha ufak ödeme tutarlarıyla çekilen tutarı 3, 6, 12 ay gibi farklı vade seçeneklerine bölmeniz mümkündür. Tabi ki faiz oranı ve işlem masrafı çok daha fazla olacaktır.

Genel hatlarıyla baktığımızda nakit avans ve ihtiyaç kredisi bankaların sunduğu birer kredili ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda iki farklı krediyi kıyaslamış oluyoruz.

İhtiyaç Kredisi ve Nakit Avans Arasında Hangisi Avantajlıdır?

En kısa tanım olarak uzun vadede ihtiyaç kredisi, kısa vadede nakit avans diyebiliriz. Maaşınızın yatmasına bir hafta kaldığında acil ödemeniz için nakit avans çekersiniz ve maaşınız yattığında KMH hesabınıza ödenir. Totalde 7 günlük faiz işlenir ve az bir meblağ ile nakit ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

İhtiyaç kredisi içinse bu süreç zarara sebep olabilir. Vadeyi gün olarak belirleyemeyeceğiniz gibi her uzayan vade için ekstra maliyet oluşur.

Fakat 1 yıla yayacağınız bir borç ihtiyacı doğduğunda nakit avans faizi zannettiğiniz kadar masum olmayacaktır. Günlük faiz her gün total tutar üzerinden hesaplanır. Haliyle ihtiyaç kredisi ile sabit bir ödeme planı çok daha mantıklı görünür.

İhtiyaç Kredisi ve Nakit Avans Başvuru Süreleri

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için birçok seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Şubeden, kredi karşılaştırma sitelerinden, mobil uygulamadan, internet sitesinden, telefon bankacılığından ve SMS yoluyla kredi başvurusu yapmak mümkün. Fakat nakit avans çekmek için kartınızı ATM üzerinden kullanmanız yeterlidir. Saniyeler içerisinde onaylanan kredi ve saniyeler içerisinde elde edeceğiniz total nakit avans limiti ise kredi notunuz ile doğrudan alakalıdır.

İhtiyaç Kredisi ve Nakit Avans Kullanımının Artıları/Eksileri

Öncelikle hem ihtiyaç kredisi ödemek hem de nakit avans kullanmak pekte mantıklı bir hareket değil. Çünkü geliriniz üzerinden bir kısmını kredi ödemesi için bir kısmını da nakit avans için geri ödemeye ayırmak zorunda kalırsınız. Eğer ciddi bir gelir ferahlığınız yoksa büyük bir kaosun içerisine düşebilirsiniz.

Oldukça kısa bir süreçte ödeyebileceğiniz bir nakit ihtiyacınız var ise nakit avansın günlük faizi bile sizi zarara uğratmaz. Yalnızca uzun vadeli kullanımlardan kaçınmanız tavsiye edilebilir.

İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken de vade ve faiz oranları iyi araştırılmalıdır. Bazen daha rahat taksitlere bölmek ve daha az taksit tutarı ödemek için ihtiyaç kredisine yönelebilirsiniz.

Fakat ödediğiniz faizi göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için ödemelerinizi daha hızlı yapmaya kendinizi şartlandırarak, KMH ile taksitli nakit avans kullanabilirsiniz.