Konut Kredisi Nasıl Alınır - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  291090,647
  % -6,42
 • ETHEREUM/TL
  19043.52
  % -11,66
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Pek çok kişi, ev sahibi olmanın hayalini kurar. Eğer sizler de bir ev sahibi olmak istiyorsanız ancak bunun için yeterli birikime sahip değilseniz bankalardan kredi çekip, bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha eski zamanlarda, pek çok banka bütün kredi isteklerine ihtiyaç kredisi ile yanıt verebiliyorken, uzun bir süre önce yürürlüğe girmiş olan konut kredisi sistemi sayesinde artık ev sahibi olmayı isteyen her vatandaş için kredi almak daha kolay bir hale geldi.

Konut Kredisi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şu an ev sahibi olmak isteyen bireyler, konut kredisi çekip tıpkı kira öder gibi gayrimenkul sahibi olabilmekteler. Elbette konut kredisini çekebilmek için ilk olarak müşterisi olduğunuz ya da krediyi çekmek istediğiniz bankanın ne tür şartları talep ettiğini bilmeniz gerekmekte. Kredi başvurunuzun onaylanması için şansınız daha da arttırmak için de aşağıda sizler için belirtmiş olduğumuz koşullara göre hareket edebilirsiniz;

 • Mutlaka sahip olduğunuz kredi notunu öğrenin. Bankaların neredeyse tamamı kredi notuna çok büyük önem vermektedirler. Eğer ki kredi notunuz kredi çekmek için yeterli gelmiyorsa muhtemelen bankadan konut kredisi alamayacaksınızdır.
 • Konut kredisinin faizlerinin ve maliyet oranlarının bir karşılaştırmasını yapmaya dikkat edin. Faizler ve maliyet oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Faiz oranlarını karşılaştırabilmek adına yararlanabileceğiniz pek çok uygulama yer almakta.
 • Konut kredisi çekmek istiyorsanız kredi tutarının, satın alacağınız evin bedelinin en çok % 80’ininin verildiğini bilmelisiniz. Ancak elbette yine bazı bankalar, geriye kalan miktarı ihtiyaç kredisinden tahsis edip size yine farklı tekliflerde bulunabilir.
 • Bankalar tarafından verilen konut kredisi için uygun olabilmek adına satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulün kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusunun olması gerekmektedir.
 • Kredi tutarı, müşterinin gelir seviyesine ve ekspertiz raporundan gelecek olan sonuca göre değişiklik göstermektedir.

Peşinat Olmadan Ev Kredisi Almak

Konut kredisi, evin bütün değerini karşılamamaktadır. Bu yüzden de konut alacak herkesin en azından bir miktar peşinata sahip olması bankalar tarafından beklenmektedir. Tapu işlemleri esnasında tapu harcı vb. daha pek çok gider yer almaktadır. Bu tarz giderleri karşılayabilmek için de aşağıda yer alan yöntemleri takip edebilirsiniz;

 • Peşinatı verebilmek için ihtiyaç kredisi çekmek
 • İpotek göstermek ve kredi kullanmak
 • Projelerin çeşitli peşinat kampanyalarını takip etmek

Konut kredisi çekmenizin ardından peşinatı kapatabilmek adına ihtiyaç kredisini tercih etmek istiyorsanız, o zaman bu durumu konut kredisi çekmeyi istediğiniz banka ile görüşmeniz yeterlidir. İpotek göstererek krediden faydalanmayı talep ediyorsanız da mutlaka bir gayrimenkule sahip olmanız gerekmektedir. Banka göstermiş olduğunuz bu gayrimenkulü ipotek altına alır, talep etmiş olduğunuz krediyi de böylece verir. Bu şekilde gereken para taksit taksit geri ödenmek üzere bankadan alınabilir.

Bilhassa toplu konut projeleri kapsamında pek çok kez peşinat kampanyaları düzenlenmektedir. Bu kampanyaları takip edip, proje sahibi olan kişiyle bir anlaşma yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Çekmek İçin Gereken İşlemler

Konut kredisi çekmek istiyorsanız yapacağınız işlemleri gayet basittir. İlk olarak kredi çekmek için uygun musunuz yok değil misiniz öğrenebilmek için online bir başvuruda bulunun. Bankalar online olarak yapılmakta olan başvuruları oldukça hızlı bir şekilde değerlendirmekte ve yine hızlıca geri dönüş yapmaktadır. Online başvurunuzun onaylanmasının ardından başvurusu yapılan kredinin şekline göre paralar hesaba anında geçebildiği gibi bazen müşterilerini şubelerine de çağırabilmektedirler. Bankaya gitmeden önce yanınızda; nüfus Cüzdanınız, ikametgahınız ve gelir belgeniz mutlaka bulunmalıdır.

Fakat bazı bankalar müşterilerinden ek olarak başka belgeler de isteyebilirler. Bu belgeler hakkında kesin bir bilgiye sahip olmak için de şubeye gitmeden önce mutlaka bankayla iletişime geçin.