Kredi Kartları Olmasaydı Halimiz Ne Olurdu - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  398,64
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9636
  % -0,03
 • € EURO
  8,4456
  % 0,13
 • BIST 100
  1.560,77
  % 0,93
 • BITCOIN/TL
  367866,167
  % 1,32
 • ETHEREUM/TL
  13381.04
  % 0,02
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4703
  % 1,08
 • £ POUND
  9,7662
  % 0,18

Kredi Kartları Olmasaydı Halimiz Ne Olurdu

Kredi Kartları Olmasaydı Halimiz Ne Olurdu

Türkiye’de 54 milyon kart kullanıcısı var. Bu da her 3 tüketiciden 2 ‘sinde kart var anlamına geliyor. İnsanların kredi kartı kullanmaya çok alıştığı ülkemizde neredeyse bütün ihtiyaçlar kredi kartından yapılan alışverişler ile karşılanmaktadır. Pos cihazı bulunmayan firma neredeyse yok diyebiliriz. Zaten pos cihazı olmayan firmalar da artık tüketiciler tarafından tercih edilmiyor. Mecburen işletmeler de pos cihazı kullanmak durumunda kalıyor. Bazen insanlar düşünüyor kredi kartları olmasaydı halimiz ne olurdu diye…

Kredi Kartı Olmayınca Yaşanması Muhtemel Olumsuzluklar

İnternetten veya e-ticaret sitelerinden alışveriş yapamazdık ve ticarette bu kadar hızlı olmazdı. Tek tıkla evimize kadar gelen eşyalarımızın kolaylığına alıştıktan sonra herhalde bundan vazgeçmek bi o kadar zor olurdu. Hatta düşünmesi bile zor geliyor. Yüklü miktarlarda alışveriş yapılamazdı ve dolayısıyla insanlar çoğu şeyleri almaktan vazgeçerlerdi. Özellikle beyaz eşya ve mobilya alışverişlerimizde aldığımız ürünlerde de taksit imkanı bulunduğu için ödemelerimiz daha kolaylaşmaktadır. Aldığımız bir ürünün ödemesini de nereden bakılsa bir ay sonra yapılmaktadır.

Kış günlerinde belimizi büken faturaları ödemek için de ilk başvurduğumuz seçeneklerden biri haline geldi. Özellikle yüksek faturalarımızın taksitlendirilmesi için bize gerçek anlamda yardımcımız olmaktadır.

Büyük şehirlerde özellikle hırsızlık, gaspçılık veya kapkaç gibi sıkıntılardan kaçınmak için, üzerimizde çok para taşımak yerine kredi kartı taşıyarak bunu önleyebiliriz. Kredi kartları olmasaydı belki bu sıkıntılarla da yüz yüze kalmak durumunda olacaktır.

Alışverişlerimizde taksit olanağı olmaması

Kredi kartlarına çok alıştık belki de çok kısa bir şekilde hayatımıza girdi ama çıkartması mümkün gibi görülemiyor. Çünkü kartlar bize pek çok kolaylık ve yenilik kazandırdı. Ancak yine de kredi kartının hayatımızda olmadığını düşündüğümüzde olumlu yanları da akla gelmiyor değil.

Kredi Kartının Hayatımızdan Çıkması İle Muhtemel Olumlu Durumlar

Hesabımızı daha iyi bilecek ve ucu bucağı olmayan borçlara girmeyecektik. Aylık harcamalarımızı ona göre yapacaktık. Kim bilir belki de böyle çok daha mutlu olacaktık. Kredi kartları bazen bir kurtarıcı olurken bazen de tam bir baş belası haline de gelebiliyor. Tabii ki bu noktada kişinin kredi kartını nasıl ve ne amaçla kullanmak istediği ve kullandığı da belirleyici oluyor.

Ama sonuç itibariyle itiraf etmek gerekirse; kredi kartının hayatımızda kalmasının daha doğru bir karar olacağı ağır basıyor.