Kredi Notu Hesaplanırken Dikkate Alınan Katsayılar - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  289106,236
  % -7,21
 • ETHEREUM/TL
  18943.39
  % -12,74
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Kredi Notu Hesaplanırken Dikkate Alınan Katsayılar

Kredi Notu Hesaplanırken Dikkate Alınan Katsayılar

Bireysel Kredi ve Kart Ödeme Performansı: (%30)

Banka müşterisinin kullanmış olduğu kredi ürünleri, ek hesap, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi ürünlerin kullanımı noktasında kullanıcıya verilen nottur. Bu uygulamada banka müşterisine Kredi Kayıt Bürosu skor bazında %30’luk bir dilimi oluşturan puanlamayı uygulamaktadır. Eğer bir banka müşterisi çekmiş olduğu krediyi gününde öder, aylık harcamış olduğu kredi kartı limitini ay sonunda tamamını öder ve hesabında bulunan ek hesap veya kredili mevduat hesabının borcunu ay sonunda tamamını ödediği takdirde bu kriterden tam puan almaktadır.

Mevcut Hesap ve Borç durumu: (%25)

Bankacılık sektöründen faydalanan her vatandaşımızın bankalar nezdinde bir adet kredi limiti bulunmaktadır. Limit olarak belirlenen bu kriterlere kredi kartı ve ek hesap bilgilerimizde dahil edilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu skor bazında %25’lik puan dilimini bu kritere göre belirlemektedir. Bu durumda vatandaşların kendi toplam borçları mevcut kredi limitine göre hesaplandığında aradaki açıklık ne kadar az ise o kadar yüksek puan almaktadır.

Yeni Kredi Arayışı: (%20)

Kredi Kayıt Bürosunun kredi notu hesaplamasında baz aldığı noktaların başında gelene yeni kredi arayışı %20’lik bir skoru oluşturmaktadır. Bu bağlamda herhangi bir şekilde ihtiyacınıza binaen cep telefonu veya internet üzerinden kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman size olumlu yanıt verildiğinde veya sizin “evet” cevabını aldığınızda bankalar ve Kredi Kayıt Bürosu otomatik olarak şunu düşünecektir. “Risk Var, zor durumda ve para için her yere başvuru yapıyor” olarak algıladığında bu kişinin kredi notu olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu:(%15)

Kredi Kayıt Bürosu tarafından banka müşterilerinin kredi notu hesaplamasında %15’lik bir skor dilimini oluşturan kriterlerinden biridir. Bu kriterde takip edilen en önemli hususlardan biri de kişilerin kredi veya kredi kartı kullanımını ölçmeye yöneliktir. Herhangi bir şekilde yıl içerisinde birkaç kredi ürünü kullandığınız zaman buna karşılık olarak aynı zamanda düzenli olarak kredi kartı üzerinden ürün aldığınızda uzun bir süre kredi notunun düşük seyredeceğini söylemek gerekmektedir.

Kredi Notu Hesaplamadaki Diğer Etmenler: (%10)

Kredi notu hesaplanırken baz alınan bir diğer kriter ise, %10’luk bir dilimi oluşturan diğer etmenler sınıflandırmasıdır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplama kriteri olarak kullanılan bu sınıflandırmanın içerisine nelerin girdiğini söylemek oldukça güçtür. Yurt dışında birçok ülke bu hesaplama kriterinin içerisine nelere aldığını söylese de ülkemizde maalesef bu kriterin içerisine nelerin alındığı açıkça belirtilmemiştir. Belki de Kredi Kayıt Bürosunun almış olduğu kararlardan biri de kişinin bankacılık işlemlerine başlama tarihi veya devlete olan diğer ödemelerin durumu ile ilgili olabilir.