Kredi Notu Nedir, Kredi Notu Ne İşe Yarar? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268871,303
  % 0,31
 • ETHEREUM/TL
  15973.14
  % -0,41
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Kredi Notu Nedir, Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Nedir, Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Nedir?

Türkiye’deki Kredi Kayıt Bürosu (KKB) gibi ortak kurulan bir kuruluşun, bankalar arasındaki tüm mali ve kredibilite olarak adlandırılan geçmişin kaydedilmesi ve bu doğrultuda analiz sonucunda derecelendirme yapmasına kredi notu adı veriliyor. Elbette bu bahsettiğimiz Kredi Kayıt Bürosu kuruluşu, bahsettiğimiz mali verileri bankalardan topluyor. Yani sizin herhangi bir bankaya olan borcunuz ve bu borca yaptığınız ödemeler, KKB tarafından kayıt altına alınıyor. KKB bu kayıtların tamamını bankalardan topluyor ve yine bankalara kredi notu olarak geri veri akışı şeklinde dönüş yapıyor. Kredi notu yaptığınız kredi, kredi kartı ve kredili ürünlerin tamamına yaptığınız ödeme alışkanlıkları analiz edilerek oluşturuluyor.

Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu ve katılımcı bankalar tarafından kurulan Findeks.com da kredi notu verisini vatandaşlarla paylaşan bir kurumdur. Yani KKB kredi notunu sadece bankalar ve Findeks ile paylaşırken; Findeks ise bu bilgiyi belirli ücretlendirmeler karşılığında vatandaşlar ile paylaşmaktadır.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu, bir kişinin bankalardaki mali geçmişini ortaya koyan bir puandır. Bir kredi veya kredi kartına yaptığınız düzenli ödemeler kredi notuna olumlu olarak, düzensiz ve geç ödemeler ise kredi notuna olumsuz olarak yansıyacaktır. Örneğin Şubat ayının 20. gününde bir kredi taksitiniz olduğunu düşünelim. 20 Şubat gece saat 00:00’a kadar krediye ödeme yapmamanız durumunda, banka 21 Şubatta geç ödemeyi KKB’ye bildirecektir.

Bu da bir dahaki ay içinde kredi notunun düşüş göstermesine sebep olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ve özellikle de kredi notunu yüksek seviyelerde tutmak için bankadaki tüm kredili ürünlerin ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekiyor. Şayet düzensiz ödeme yapılırsa kredi notu da aynı oranda hızlı bir düşüş gösteriyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Böyle bir olumsuzluk başınıza geldiyse ve kredi notunuz düşüş gösteriyorsa, ödemelerinizi düzene sokmaktan başka çare yoktur. Aynı zamanda kredi notu anında yükselmeyeceği için de belirli bir süre düzenli ödeme yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Kredi notunun yükselmesi zor olduğu gibi, düşüşü de oldukça kolaydır.

Kredi notunun düşük olması da bankalardan kredi veya kredi kartı kullanmanız konusunda önünüze ciddi engeller çıkarabilir. Bu tür engellerle karşılaşmamak ve bankaya yaptığınız başvuruların olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız ödemeleri düzenli olarak yapmalısınız. Aynı zamanda 3 ay üst üste ödeme yapmamanız durumunda banka borcu icra takibine verebilir.

lezbiyen porno izle