Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  290088,258
  % -6,71
 • ETHEREUM/TL
  18983.11
  % -12,18
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Bankaların kredi, kredi kartı gibi hizmetlerinden yararlanan her müşterinin sayısal değerlendirme sistemiyle oluşturulan belli bir puanı bulunmaktadır. Kredi başvurusu değerlendirilirken göz önünde bulundurulan temel unsur kişinin bu puanlamadaki yeridir. Buna kredi notu adı verilmektedir. Eğer kredi için başvuran kişi veya kurum yüksek kredi notuna sahipse, bankalar tarafından sağlanan kredileri alması kolaylaşacaktır. Ancak bu not düşükse kredi alabilmek için sahip olduğu puanı yükseltmesi gerekir. Kredi notunu belirleyen birçok etken bulunmaktadır.

Kredi verilen kişinin bu miktarı geri ödeyebilecek olması bankalar için önemlidir. Kredi notu da buna bağlı olarak kişinin düzenli bir gelire sahip olup olmaması gibi etkenlere göre belirlenmektedir. Bununla birlikte daha önce kredi kartı borcunu ödememiş olan veya icralık dosyası bulunan kişiler kara listeye girmektedir ve kredi notlarını yeterli seviyeye yükseltene kadar kredi hizmetlerinden yararlanamazlar

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi değerlendirmeleri Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek için bu kurumun resmi sitesine yani www.findeks.com sayfasına giriş yapabilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu daha önce kredi notu bilgilerini sadece bankalarla paylaşmaktayken bugün 2.75 TL gibi düşük bir ücret karşılığında kişilere de bilgi vermektedir. Kredi Kayıt Bürosu’ndan kredi notunuzla ilgili bilgi alabilmeniz için sisteme üye olmanız gerekir. Kredi notunuzu, kara listede olup olmadığınızı ve sahip olduğunuz değerlendirmeleri bu site üzerinden küçük bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu ve risk raporunuzu SMS yoluyla da öğrenmeniz mümkündür

Ancak bunun için sisteme önceden kayıt olmanız gerekmektedir.  Kredi notunuzu öğrenmek ve risk raporunuzu talep etmek için RİSKİM yazarak TC Kimlik numaranızın son 4 hanesiyle birlikte 4552’ye bir kısa mesaj atmanız yeterli olacaktır. Bu durumda kredi notu öğrenmek için ödemeniz gereken ücret veri ücretlendirme sistemi üzerinden yapılacaktır.

Bununla birlikte eğer üçüncü kişilere ait risk raporlarını almak istiyorsanız veya kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişi tüzel bir kişilikse bu talebin söz konusu kişilerce teyit edilmesi gerekmektedir. Kredi notunu öğrenmeden sık başvurular yapmanız sahip olduğunuz puanı düşürecektir bu yüzden başvurmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz faydalı olacaktır.