Kripto Para Borsası Nedir, Kripto Para nasıl Alınır? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  289825,192
  % -6,96
 • ETHEREUM/TL
  19023.67
  % -12,37
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Kripto Para Borsası Nedir, Kripto Para nasıl Alınır?

Kripto Para Borsası Nedir, Kripto Para nasıl Alınır?

Kripto para borsası son birkaç yılın en gözde sanal parası olarak, milyarlarca dolar hacme sahip bir borsa oluşturdu. Paranın dijital olarak bu piyasada elden ele aktarılması, global ekonomik değişimlere paralel olarak yatırımcılarına geleneksel borsa gibi, hem kazandırıyor hem de kaybettirebiliyor. Kripto para borsasına rağbetin artması, bu borsadan kazancın daha fazla olduğunun bir göstergesidir. Borsa işine girenler, aracı firmalardan hisseler alıp satarken; Kripto para borsasında hesap sahibi, kendi kendine kripto para alıp satabilir, farklı değer ve isimlerde, farklı potansiyeldeki dijital paraları yatırım aracı olarak kullanabilir. BTC bitcoin bilinen en pahalı ve değer kazanan sanal paradır. Arkasından Ethereum gelmektedir.  Kripto para sahibi olmak için, ya madencilik olarak adlandırılan, özel bilgisayar sistemlerini kullanarak kripto para üretilir ya da kişi kendi birikimlerini dijital cüzdan sahibi olarak kripto para borsasında değerlendirebilir.

Kripto Para Borsaları

Kripto para borsaları, geleneksel borsalara benzetilebilir ancak bazı kolaylıkları vardır. Kişi, istediği zaman herhangi bir kripto para birimine yatırım yapabilir, başka aracı kurumlara komisyon vermez. İşlemin yapılabilmesi şimdilik sadece internet platformu kullanılabilir. Bu platformda dünyaya açık olarak hizmet veren ve hiçbir yere bağlı olmayan büyük firmalar vardır. Bu büyük firmalar, reel para ile işlem yapmak yerine, zaten edindiğiniz kripto paraları birbirine dönüştürme hizmeti verirler. En kabul gören birim BTC olduğundan hesabınızı açtığınızda BTC Bitcoin para birimini satın alarak, borsadaki diğer birimlere geçiş yapabilirsiniz.

Ülkemizde Bitlo para borsası, Türk parası ile işlem yapar, bu şirkete TL bazında para yatırarak paranızı dijital paraya çevirebiliyorsunuz. Bunun için sizden istenen belgeler olacak. Adınıza hesap açılması için, standart prosedürler kullanılmaktadır.  Bu gün itibari ile BTC  39.396 dolardan işlem görmektedir. Ethereum ise 1.233 dolardan işlem görmektedir.  Üçüncü sırada yer alan Tether gün itibari ile 1.00 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte BTC yüzde 13.74 değer kazandı. Bu hafta boyunca BTC yüzde 0.07 oranında haftalık bazda değer kaybetti.

Kripto Para Yatırımı Güvenilir midir?

2008 yılındaki büyük ekonomik kriz sonrasında, Satoshi Nakamoto adı veya lakabını kullanan kişi veya kişiler tarafından elektronik para kavramı ortaya atıldı.  BTC bitcoin kavramı o tarihte ortaya çıktı.  Bu para birimi, üçüncü tarafların müdahalesine karşı korumalı ve uluslararası transferinin kolay yapılabileceği, hesap sahiplerinin gizli tutulacağı bir sistem olarak geliştirilmişti. Sistemin halka açık bir ağ olarak kullanımı ise 1 yıl sonra yani 2009 yılında oldu. Ağda işlem yapanların izlerinin sürülememesi, işlemin onay aldıktan sonra geri çevrilemez olması gibi farklılıkları var. Bu yeni para borsası, düzenlemeye ya da kontrole izin vermeyen bir sistem olduğundan kısa sürede dünya çapında büyüdü. Ön görülere göre dijital paralar içinde BTC gittikçe kazandırmaya devam edecek.