Kripto Para Ticaretinin 7 Altın Kuralı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  398,47
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9600
  % -0,10
 • € EURO
  8,4428
  % 0,08
 • BIST 100
  1.560,70
  % 0,92
 • BITCOIN/TL
  370291,213
  % 1,83
 • ETHEREUM/TL
  13452.56
  % 0,43
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4699
  % 1,04
 • £ POUND
  9,7619
  % 0,12

Kripto Para Ticaretinin 7 Altın Kuralı

Kripto Para Ticaretinin 7 Altın Kuralı

Kripto dünyası Ocak 2009’ da Bitcoin’in oluşturulmasıyla başladı. Bitcoin’in kaynağı, halen daha efsane olarak gizemini koruyor. Şimdiye kadar Satoshi’nin kim olduğu bilinmiyor. Bitcoin’in Whitepaper’ında bahsedildiği gibi, kullanıcıdan kullanıcıya (peer to peer) elektronik para aktarım sistemi olarak tasarlanmıştır. Buna karşın birçok insan, Bitcoin’in değerinin daha fazla ve daha kullanışlı olduğuna inanıyor. Fakat Bitcoin’in arkasında bu değerinin güvencesi ve fiziksel olarak bir dayanağı yok. Altının değerli bir varlıktır çünkü insanlar yüzyıllardır az bulunan bu madenin değerini benimsedi ve inandılar ama şimdi Bitcoin altından daha değerli hale gelmiş durumda.

Şimdi, sizlere tavsiyem olarak tüm kripto paraların ticaretinde dikkat etmeniz gereken 7 kuralı açıklayacağım. Bir süredir piyasanın içinde olanlar bu tavsiyelerin bir kısmını zaten biliyor olabilir ancak paranızı kaybetmemek ve en iyi şekilde değerlendirmek için, bazı kıstaslara göre hareket etmek en iyisi olacaktır.

1 – Kaybetmeyi göze alacağınız parayla yatırım yapın

Hayatınız yatırımınızdan daha değerlidir. Eğer bir gün piyasa çökerse, hayatınıza devam etmek zorundasınız. Değişim dışında değişmeyen bir şey yoktur. Bugün 1 bitcoin 1 gram altından daha değerli fakat gelecekte ne olacağı belirsiz. Bu ethereum veya başka bir kripto para birimi de olabilir.

2 – Paranızı kaybetmeyi göze almadan asla ICO (Initial Coin Offering) yatırımı yapmayın

ICO, piyasaya yeni başlayanlar için asla tavsiye edilmez. Birçok ICO, Exchange piyasalarında ticarete sürülmez bile. Bu tarz coinleri aldıktan sonra satamama durumuyla karşılaşabilirsiniz. ICO olarak başlayıp yüksek değerlere ulaşan coinler olmasına rağmen, para toplayıp ortalıktan kaybolan projeler de bulunmakta.

3 – Büyük borsa sitelerinde işlem yapın

Yüksek hacimli borsalarda listelenen coinler, güvenilir ve sizi yarı yolda bırakmayacak para birimleridir. Bu tarz sitelerde alım-satıma sunulmadan önce birçok inceleme ve kontrol yapılmaktadır. Bittrex, Poloniex, Binance bu borsalara örnek olarak verilebilir.

4 – Kripto paranın sunduğu özellikler ve projesi hakkında bilgi edinin

Ben sadece işe yarar özelliği ve proje hedefi olan para birimlerine yatırım yapmaya özen gösteriyorum. Örneğin Verge, Dash tarafından sunulan anonimlik,  Steem tarafından sunulan sosyal medya özelliği, Ripple’ın bankacılık işlemleri. İnsanlar kripto para birimi hizmetlerini kullandıkça, belli bir ücret öder ve dolaylı yoldan ticaret hacmi ve değer artışı sağlanır.

5 – Kripto paraların değerinin değişken olduğunu unutmayın

Kripto paraların büyük bir çoğunluğu bağımsız piyasalardır ve bir yönetim tarafından kontrol edilmezler fakat bu camiadaki yenilikleri ve haberleri takip ederek değer kazanacağı ve kaybedeceği zamanları önceden kestirmek pek zor değildir. Ayrıca, projelerin yaptığı anlaşmaları ve bu yatırımların kimler tarafından desteklendiğinin de bilinmesi gerekir. Yatırımsız olarak oluşturulan fork ve kopyala yapıştır para birimlerinden uzak durmak gerekir. 

6 – Aldatmaca Şemalarından Uzak Durun

Birkaç saat içinde değeri 2000 katına çıkmış bir coin görebilirsiniz, bunlar kesinlikle scam (aldatmaca) coinlerdir. Kesinlikle yatırım yapmamanız tavsiye edilir. Bu tarz para birimleri zaten bilindik borsalarda bulunmazlar.

7 – Pazar Büyüklüğü (Market Cap)

Bir para biriminin Pazar büyüklüğü gerçekten önemlidir. Market cap, coinin o anki birim değeri çarpı coinin sayısal miktarı olarak hesaplanır. Her kripto para birimi, kullanıcı tarafından kullanılmak üzere birbiriyle rekabet içerisindedir. https://coinmarketcap.com/ websitesinden coinlerin Pazar büyüklüğünü ve ticaret hacmini görebilirsiniz. Yüksek hacimli coinlere yatırım yapmak her zaman iyi ve garanti bir yoldur.

Bu yazıda kripto para borsalarına yeni giriş yapmış kullanıcılara temel bilgiler vermeye çalıştım. Elbette bu piyasalarda risk her zaman alınabilir ancak yeterli bilgi ve tecrübeyi edinmeden risk alınmamasını, garanti yollardan yatırım yapılmasını tavsiye etmekteyim.