Lazarus, Kripto Para Saldırısını Tekrarladı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  291090,250
  % -6,42
 • ETHEREUM/TL
  19043.52
  % -11,66
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Lazarus, Kripto Para Saldırısını Tekrarladı

Lazarus, Kripto Para Saldırısını Tekrarladı

Kuzey Kore asıllı bir siber suç örgütü, Apple bilgisayarları tehdit etmekte. Lazarus isimli örgüt, daha önce de Mac kullanıcılarının karşısına çıkmış ve onları oldukça zor duruma düşürmüştü. Anlaşılan o ki, Lazarus yılmamış ve yeni bir saldırıya geçmiş durumda. Hedefleri Mac kullanıcıları olan suç örgütünün amaçları kripto para depolarını ele geçirmek.

Son yıllarda piyasa değeri yükselen kripto para için zaman zaman bu şekilde saldırılar düzenlenmekte. Saldırıların en büyük mağduru hiç şüphe yok ki Windows platformu. MacOS tarafı fazla tehdit almasa da benzer bir girişim ile ikinci kez karşı karşıya gelmiş durumda. Olayı ortaya çıkaran ekip ise bir anti virüs firması olan Kaspersky’ın araştırmacıları.

Sistemi İnceleyen Bir Virüs Kullanmaktalar

Örgütün kullandığı yazılımın adı Fallchill. Yazılım AppleJeus adı altında yürütülmekte ve MacOS makinelerini tehdit etmekte. Virüs sisteme girdiği anda aktif hale gelmiyor. Dolayısıyla sisteminize virüs bulaştığını anlamak oldukça zor. Bir süre sistemi inceleyen Fallchill, eğer saldırıya değecek verilere ulaşırsa yeni bir güncelleme alıyor ve aktif hale geçiyor. Sonrasında ise finansal bilgilerin çalınmasına yardımcı oluyor. Yani sizin normal ve daha güvenli olacağını düşünerek yaptığınız güncelleme, belki de yılların birikimini bir anda başkalarının eline bırakıveriyor.

Kaspersky araştırmacılarına göre BT şirketleri ile iletişim halinde bulunan kullanıcıların MacOS üzerinden işlemlere büyük ilgi göstermeleri, bu tür saldırıların cazip hale gelmesine neden olmakta. Birçok geliştiricinin Mac platformunu kullanması nedeniyle de risk oranı her geçen gün artmakta. Bu da Mac kullanıcılarının çok dikkatli davranması gerektiği uyarısını vermekte. İndirilen uygulamanın kökeninin iyi tespit edilmesi ve alelade yazılımlardan kaçınılması gerekmekte. Söz konusu kripto para ticareti olunca, araştırmacılar kullanıcıların daha fazla dikkat etmesi gerektiğinin altını çizmekteler.