Maliyetler yükselmeye devam ediyor, ancak bitcoin yine de belirtildiği gibi enflasyon riskinden korunma gibi davranmıyor | Yabancı para bilgileri - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268096,347
  % -2,27
 • ETHEREUM/TL
  16073.96
  % -3,94
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Maliyetler yükselmeye devam ediyor, ancak bitcoin yine de belirtildiği gibi enflasyon riskinden korunma gibi davranmıyor | Yabancı para bilgileri

Maliyetler yükselmeye devam ediyor, ancak bitcoin yine de belirtildiği gibi enflasyon riskinden korunma gibi davranmıyor | Yabancı para bilgileri

 • Salı günü TÜFE’nin 13 yılın en büyük bir aylık artışını kaydetmesiyle enflasyon endişeleri arttı.
 • Bununla birlikte, yaygın olarak enflasyondan korunma olarak görülen Bitcoin, TÜFE ölçümünden sonra geriledi.
 • Bununla birlikte, bazı bitcoin boğaları, kripto para biriminin yükselen fiyatlara karşı bir koruma olarak kullanıldığını kanıtlayacağını iddia ediyor.
 • Günlük bültenimize buradan kaydolun, açılış zilinden 10 şey önce.

Tüketici fiyatları Mayıs ve Haziran arasındaki 13 yılda bir aylık en büyük artışını gördüğünden Salı günü enflasyon endişeleri alevlendi, ancak genellikle daha zayıf bir dolara karşı koruma olarak lanse edilen Bitcoin aynı şekilde tepki vermedi.

ABD hisse senetleri açılışta düşerken, Bitcoin sabit kaldı ve ardından sabah ve öğleden sonra boyunca istikrarlı bir şekilde düştü. Dünyanın en büyük kripto para biriminin piyasa değerine göre fiyatı, TÜFE rakamlarının açıklanmasından sonraki günün büyük bölümünde 33.000 dolardan yaklaşık %2 daha düşüktü.

Varlık Salı günü 13:10 ET’de 32.854 dolardan işlem gördü.

Bu daha önceki okumalarda da oldu. Bitcoin, TÜFE verilerinin fiyatların 2008’den bu yana olduğu kadar hızlı arttığını gösterdiği bir günde Mayıs ayında %7 düştü. Teoride, daha yüksek enflasyon, Bitcoin de dahil olmak üzere nakde alternatif bir değer deposu olarak hizmet edebilecek varlıklara olan talebi artıracaktır.

Döviz şirketi Oanda’nın kıdemli hisse senedi analisti Ed Moya Salı günü yaptığı açıklamada, “Bitcoin artık bir enflasyon koruması gibi davranmıyor ve daha yüksek getiri beklentilerini aşmaya devam edecek” dedi.

Moya, bu enflasyonun geçici olarak görülmesinin, Haziran raporunun Bitcoin’in yatay ticaretini kırmak için yeterli bir katalizör olmamasının bir nedeni olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin, büyük ölçüde 21 milyon dolarlık madeni para arzı nedeniyle uzun süredir enflasyona karşı bir korunma olarak lanse ediliyor. Buradaki fikir, Bitcoin’in fiat para birimlerini devalüe eden acımasız mali politikalara karşı koruma sağlamak için altına benzer bir amaca hizmet etmesidir.

Milyarder yatırımcı Mike Novogratz bir keresinde hükümetler “tuvalet kağıdı” gibi para bastığı için Bitcoin’in değerinin arttığını söyledi.

Bununla birlikte, bazı bitcoin boğaları, bir gün kripto para biriminin amacını kanıtlayacağını iddia ediyor.

Altcoin çığının arkasındaki ekip olan Ava Labs başkanı John Wu, Insider’a “Bitcoin, çoğu yatırımcı için enflasyona karşı hala uzun vadeli bir koruma” dedi.

Ancak bu alandaki yeni yatırımcı sayısı göz önüne alındığında, bunu risk yatırımı olarak gören yatırımcılar var ve bu ek yatırımcılar kısa vadede sermaye kaynağı olarak satış yapabilirler” dedi.

Bitcoin’in fiyatı, Mayıs ayında daha geniş bir kripto para birimi çöküşünden bu yana bir aralıkta.

Ancak, teknik analiz platformu StockCharts.com’un kıdemli teknik analisti Julius de Kempenaer, Insider’a verdiği demeçte, dijital varlık ne kadar çok test edilirse, 30.000 dolarlık destek seviyesinde tutularak o kadar fazla test ediliyor gibi görünüyor.

Sonuç olarak, bu seviyenin altındaki herhangi bir kırılma giderek daha anlamlı hale geliyor” dedi. “Bu olursa, bir sonraki destek seviyesi olarak 20.000 dolar bekleyin.”