Müşterilerin İspanya'nın İçindeki ve Dışındaki Kripto Varlıklarını Açıklamaları Gerekecek - Bitcoin Bilgileri - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268999,140
  % -0,67
 • ETHEREUM/TL
  16130.34
  % -1,52
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Müşterilerin İspanya’nın İçindeki ve Dışındaki Kripto Varlıklarını Açıklamaları Gerekecek – Bitcoin Bilgileri

Müşterilerin İspanya’nın İçindeki ve Dışındaki Kripto Varlıklarını Açıklamaları Gerekecek – Bitcoin Bilgileri

İspanya Kongresi, geçen ay Senato tarafından değiştirilen dolandırıcılıkla mücadele yasasını onayladı. İspanyol vatandaşları artık ülke dışındaki kripto varlıkları hakkında da bilgi vermelidir. Yeni yasa, bu bilgileri yetkililere iletmeyen vatandaşlara da ağır para cezaları getiriyor. Ayrıca, vatandaşların hizmetler için nakit olarak ne kadar para ödeyebilecekleri konusunda bir sınır getirildi.

Dolandırıcılıkla Mücadele Yasası kripto denetimini sıkılaştırıyor Crypto

İspanya nihayet, kripto para birimi ve nakit üzerinde bir dizi kontrol getiren, uzun süredir tartışılan Sahtecilikle Mücadele Yasasını onayladı. Yakın zamanda kabul edilen yasada iki önemli karar ve Senato tarafından önerilen değişiklikler yer alıyor. İlk olarak, İspanyol vatandaşları artık hem ülke içinde hem de dışında sahip oldukları kripto para birimleri hakkında bilgi vermelidir. İkincisi, kanun, sermaye akışını daha iyi kontrol etmek için nakit harcamalara kısıtlamalar getirir.

2018’de tanıtılan ve yakın zamana kadar masaya yatırılan yasa, kripto varlıklarını zamanında teslim edemeyen vatandaşlara sert para cezaları sağlıyor. Tartışmalı “720 modeli”, İspanya 2015’te uygulanması nedeniyle AB’de eleştirilmiş olsa da, para cezalarının belirlenmesi için geçerli olacak. Bu modele göre vatandaşlar, belirli bir süre içinde rapor sunmamaları halinde yüzde 150’ye varan para cezası ödeyebilecekler.

Ancak AB’nin, yeni İspanyol yasasının uygulanmasını tehlikeye atabilecek konuyla ilgili kararını 15 Temmuz’da masaya koyması bekleniyor.

Nakit işlemler de düzenlenir

Nakit işlemlerdeki bu yeni limitler, insanların İspanya’da iş yapma şeklini değiştirebilir. Artık hizmetler için 1.000 Euro’luk bir üst sınır var. Yasa, İspanya dışındaki insanlar için bu sınırı 15.000’den 10.000 Euro’ya düşürüyor. Ancak karara Avrupa Merkez Bankası da itiraz etti. 2018’de dönemin ECB Başkanı Mario Draghi, bu önlemin olası olumsuz etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi ve durdurulması çağrısında bulundu. ECB şunları söyledi:

Bu kısıtlama, ödeme aracı olarak nakit ile meşru işlemlerin yapılmasını zorlaştırmakta ve dolayısıyla yasal ihale kavramını tehlikeye atmaktadır.

Avrupa yönergesi, sınırı 10.000 avro olarak, İspanya’nın şu anda onayladığı rakamın on katı olarak belirliyor. Tüm bu önlemlerin net bir amacı vardı: ülkedeki vergi ve sermaye hareketleri üzerindeki kontrolleri sıkılaştırmak. Ancak bu, vatandaşları daha fazla işlem gerçekleştirmek için dijital ödemeleri kullanmaya zorlayabilir. Sonuç olarak kanun onları uzun vadede kripto para gibi alternatif ödeme yöntemlerine zorlayabilir.

İspanya Kongresi tarafından kabul edilen yeni antitröst yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Fotoğraf kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Sorumluluk Reddi: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Bir satın alma veya satma teklifinin doğrudan teklifi veya talebi veya herhangi bir ürün, hizmet veya şirketin tavsiyesi veya onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal veya muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede bahsedilen herhangi bir içerik, mal veya hizmetin kullanımından veya bunlara güvenilmesinden kaynaklanan veya bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar veya kayıptan doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu değildir.