Ön Ödemeli Kart Nedir - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,63
  % -0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9743
  % 0,11
 • € EURO
  8,4670
  % 0,37
 • BIST 100
  1.558,36
  % 0,77
 • BITCOIN/TL
  367114,513
  % 2,95
 • ETHEREUM/TL
  13479.46
  % 2,13
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4747
  % 1,15
 • £ POUND
  9,7668
  % 0,18

Ön Ödemeli Kart Nedir

Ön Ödemeli Kart Nedir

Ön Ödemeli Kredi Kartı kişi, harcanacak tutarı ya da harcamak istenen miktarı önden karta yatırarak istediği gibi alışverişlerde kullanılabilmektedir. Bunlara imkân sağlayan kartlara ön ödemeli kart denmektedir. Ön ödemeli kart nedir sorusunun cevabı bu şekilde verilir. Bu kartlar sayesinde birçok imkân sağlanmakta ve dezavantajlar ortadan kalkmaktadır. Müşterilerin bu kartları özellikle kullanmak istemesinde genel amaç güvenlik açısından olmaktadır.

Alışverişlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmak istememelerinden dolayı bu kartlara yönelmektedirler. Kendilerini garanti almak isteyenlerin kişilerle birlikte bir de kredi kartı kullanımını bilmeyen vatandaşların da ön ödemeli kartları tercih etmesi önerilmektedir.

Fakat bu kartta taksit gibi avantajlı işlemler mevcut olmamaktadır. Ama yine de kredi kartında yaşanan sorunlar, ön ödemeli kartlarla engellenebilmektedir. Bilinçsizce harcanan kredi kartları sonrasında, ödeme zorluğu yaşanır. Ön ödemeli kartlarda böyle bir şey mümkün olmamaktadır. Önden para yatırılır ve içerisinde bulunan bakiye kadar harcama yapılabilmektedir. Bunların seçilmesinde ki en büyük neden çoğunlukla internet üzerinden yapılacak alışverişlerdir.

Ön Ödemeli Kartı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bankalar müşterileri için farklı hizmet ve ürün sunmak için yarış halindedir. Bu ön ödemeli kartlar için de geçerlidir. Bu kartların avantajları nelerdir? Ön ödemeli kredi kartları hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

 • Peşin Ödenen Kartı Nerede Kullanacağınızı Tespit Ediniz.

Peşin para ile ödenen ön ödemeli kredi kartlar alışveriş yaparken ya da ödeme yaparken kullanabilen, önceden para yüklemesi yapılan kart çeşidi olarak ihtiyaçları karşılamaktadır. Bu kartlar ile karta yüklenen tutar kadar harcama yapılabilmektedir. Ön ödemeli kartların günlük hayatta kullanımı kolay olmaktadır. Bankaların kampanyalarını paylaşan iş yerlerinde, nakit para ödemeden daha kolay ve güvenli ödeme imkânı sağlamaktadır. Bu kolaylığı yaşayabilmek için tek yapılması gereken; çevrede sıklıkla alışveriş ve ödeme yapılan yerlerde bu kartı kullanılabilen işletmeleri tespit etmektir.

 • Yeniden Yükleme Yapabileceğinizi Unutmayınız.

Birçok banka müşterilerine farklı ön ödemeli ürün alternatifleri sunmaktadır. Harcamalarını kontrol etmek isteyen, İnternet harcamaları için kullanmayı amaçlayan, çocuklarına harçlık vermek için kullananlar, ailelerine, arkadaşlarına hediye kartı olarak sunmak isteyenler genelde ön ödemeli kartları kullanmayı tercih etmektedirler. Seçilen kart tipine göre sunulan ön ödemeli kartlar ihtiyaca göre seçilmektedir. (Kullan-at ya da kullan doldur seçenekleriyle)

Kullan-at kartları daha çok hediye olarak tercih edilirken, kullan- doldur türü ürünler yenilenerek kullanım ihtiyaçları karşılamaktadır. Yeniden yükleme yapılabilen bu ön ödemeli kredi kartlara istenilen zamanda para ekleyip yükleme yaparak kart kullanmaya devam edilebilmektedir. Bu sayede kredi kartlarında olduğu gibi borçlanmak yerine olan paranı karta yükleyerek harcama yapmış olunur ve bütçenin sarsılma ihtimali azalmaktadır.

 • Ücretlere Dikkat Ediniz.

Bankaların ön ödemeli kart ürünlerinde kişiden talep edecekleri ücretleri, kişiye sundukları özellikleri kişinin mutlaka incelemesi gerekmektedir. Kart için talep edilen ücretlerin içeriğini öğreniniz. Farklı bankalar kişinin ihtiyaçlarına uygun kartlar sunmaktadır. Tek yapılması gereken ise biraz araştırma yapmaktır.

 • Güvenlik Koşullarına Dikkat Ediniz.

Ön ödemeli kartlar, tıpkı bir banka kartı, kredi kartı gibi bir görsele sahip ödeme kartı olarak kullanıma sunulmaktadır. Kartın üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi, güvenlik numarası bulunmaktadır. Kart ile ödeme kabul eden tüm iş yerlerinde bu kartlar kullanılabilmektedir.

 • Ön Ödemeli Kartla Kredi Alamayacağınızı Aklında Bulundurunuz.

Ön ödemeli kartlar bir banka hesabına bağlı değildirler. Kredi kartlarında olduğu gibi kredi limitine de sahip değildirler. Kartın üzerine yüklenen para kadar harcama yapılabildiğini unutulmamalıdır.

18 Yaş Altı Ön Ödemeli Kart

Ön ödemeli karta sahip olmak için yetişkin olmanıza gerek yoktur. Küçük yaşlara da hitap etmektedir. Elinde nakit parayla gezmesini güvenlik açısından istemezseniz harçlıklarını bu kart yoluyla da verebilirsiniz. Hem bu sayede harcamalarını kontrol edebilirsiniz.  18 yaş altı iseniz veya 18 yaş altı çocuğunuza da 18 yaş altı ön ödemeli kart çıkartabilirsiniz. (Papara, Tosla.)