Rusya'nın Yeni Türk Domates İhracat Kotası Üreticiler Tarafından Memnuniyetle Karşılandı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  395,77
  % -0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9557
  % -0,15
 • € EURO
  8,4431
  % 0,09
 • BIST 100
  1.561,89
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  367331,459
  % 1,80
 • ETHEREUM/TL
  13426.04
  % 0,93
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4724
  % 1,09
 • £ POUND
  9,7662
  % 0,17

Rusya’nın Yeni Türk Domates İhracat Kotası Üreticiler Tarafından Memnuniyetle Karşılandı

Rusya’nın Yeni Türk Domates İhracat Kotası Üreticiler Tarafından Memnuniyetle Karşılandı

Yerel domates ihracatçıları ve üreticileri, Rusya’nın Türkiye’nin domates ihracat kotasını 50.000 ton artırma kararını memnuniyetle karşıladı. Geçen yılın sonundan önce bile kotanın üst sınırlarına kolayca ulaşıldığı için bu kararı bekliyorlardı.

Ege taze meyve ve sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Anadolu Ajansı’na (AA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, taze veya soğutulmuş domatesler için önceki üst sınırdan 200.000 tondan 250.000 tona kadar kotanın yükseltilmesinin sevindirici bir haber olduğunu söyledi.

Uçak, yoğun diplomatik çabaların bir sonucu olarak, sorun kontrolden çıkmadan önce bir çözümün bulunduğunu söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Çarşamba günü geç saatlerde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kotanın yükseltildiğini açıkladı. Konuyla ilgili Rusya kararnamesinin onay sürecinin tamamlandığını ve Kararnamenin 10 gün sonra yürürlüğe gireceğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin domates ihracatı 2020’de %3 artarak 313.4 milyon dolara (2 milyar TL) yükselirken, dış satışların çoğu Rusya’ya yapıldı. Bu ülkeye yapılan ihracatta yıllık %28’lik bir düşüş olmasına rağmen, satışların toplam değeri 62.2 milyon dolar olarak kaydedildi ve 2019’da 82.2 milyon dolar oldu.

Türk ihracatçılar, Kasım ayı sonuna kadar kota sınırlarına ulaştıkları için geçen Aralık ayında Rusya’ya domates satış kotalarının kaldırılması çağrısında bulundu ve iddia ettikleri hareket hem Türk ihracatçılar hem de Rus ithalatçılar tarafından destekleniyor. Aynı Ayın ilerleyen saatlerinde Interfax haber ajansı, Rusya Tarım Bakanlığı’nın Türkiye’den domates ithalatı için kotasını %25 artırmayı önerdiğini bildirdi.

Ancak Uçak, ihracatçıların kotanın tamamen kaldırılması için hala aynı talebe sahip olduklarını söyledi.

Akdeniz taze meyve ve sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin de aa’ya yaptığı açıklamada, kota artışının duyurulmasından çok memnun olduklarını belirterek, kararın özellikle üreticiler için bir rahatlama olarak geldiğini vurguladı.

“Sektörümüz için faydalı olacağını düşündüğümüz kararın açıklanmasından sonra, Rusya’daki ticari ataşelerimiz ve kaynaklarımızla görüşerek hazırlıklara hemen başladık. Önümüzdeki günlerde ihracata hızlı bir şekilde yeniden başlayacağız ” dedi.

Sektörün ana pazarlarından biri olan Rusya ile kota içermeyen bir ihracat süreci için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Daha önce iki ülke arasındaki gergin ilişkiler nedeniyle Türkiye’den sebze alımını sınırlayan Rusya, Kasım 2017’de yasağı kaldırdı ve kotaları belirledi.

Moskova, Türkiye’nin Suriye sınırına yakın hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağını düşürmesinden sonra 2015’te sebze ithalatına yaptırım uyguladı.

Bir yıl sonra, Ankara ile ilişkilerin ısınmasının açık bir işareti olarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülkenin Türkiye’ye bir denizaltı doğal gaz boru hattı inşa etmeyi kabul ettiği İstanbul’daki dünya enerji Kongresi sırasında birçok kısıtlanmış Türk ihracatını yeniden açma kararını açıkladı. Bununla birlikte, kotalar zaman zaman artsa da, Rusya’nın en büyük ticaret ortaklarından biri olan Türkiye’den domates ithalatında kalmıştır.

Mersin ilinin güneyindeki tarım Odası Başkanı Turgut Demir, kentin ülkenin ana domates üretim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Üreticilerin bir süredir Rusya’ya ihracat yapmak için beklediklerini yineleyen Demir, ” domates kotasını 50.000 ton artırmak iyi bir karar. Biraz rahatlama ve iyileşme olacağını düşünüyorum.”

Domates üreticilerinden Abdullah Aslan, bu kararla rahat bir nefes aldıklarını söyledi.

“Kota sınırı nedeniyle yaklaşık 20 gün boyunca Rusya’ya ihracat yapamadık. Kota kararı sera üreticileri için önemli bir zamanda açıklandı ” dedi.

“Önümüzdeki günlerde ihracat için hasat yapmaya başlayacağız. İnşallah yapımcılarımız yine gülümser ” dedi.