SEC düzenleyicisi Peirce, Bitcoin ETF'nin geçmişte bir süre kabul edilmesi gerektiğini söylüyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268740,521
  % -0,57
 • ETHEREUM/TL
  16047.78
  % -1,39
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

SEC düzenleyicisi Peirce, Bitcoin ETF’nin geçmişte bir süre kabul edilmesi gerektiğini söylüyor

SEC düzenleyicisi Peirce, Bitcoin ETF’nin geçmişte bir süre kabul edilmesi gerektiğini söylüyor

Merkez, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Komiseri Hester Peirce, 24 Eylül 2019 Salı günü Washington DC, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Meclis Finansal Hizmetler Komitesi duruşmasını dinliyor.

Andrew Harrer | Bloomberg | Getty Resimleri

Hester Peirce perişan durumda.

Peirce’in üyesi olduğu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yıllardır ulusal borsalardan ve finans şirketlerinden popüler dijital para birimi Bitcoin’in performansını izleyen menkul kıymetleri listeleme taleplerini reddetti.

O zamanlar – diyelim ki 10 yıl önce – olası piyasa manipülasyonu ve likidite ile ilgili endişeler mantıklı olabilirdi, ancak işler değişti.

“Muhtemelen aldığım en büyük ve en sık sorulan soru bu: SEC, halka açık bir Bitcoin ürününü ne zaman onaylayacak?” Komisyon Üyesi Peirce Perşembe günü CNBC ile yaptığı röportajda söyledi.

“Standartlarımızı diğer ürünlere uyguladığımız gibi uygulasaydık, bir veya daha fazlasını onaylamış olacağımızı düşündüm” dedi. “Geçtiğimiz her gün, geçmişte kullandığımız onaylanmama gerekçesi zayıflıyor gibi görünüyor.”

SEC, 2020’de yazdığı gibi, dijital varlıklarla ilgili dosyalamalara “benzersiz, yükseltilmiş bir standart” uyguluyor. Ajansın borsalardan ve potansiyel ETF sponsorlarından geleneksel, hisse bazlı talep ürünleri için yaptıklarının ötesinde güvenceler istediğini savundu. .

Peirce Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Düzenleyici zihniyete sahip insanlar, ‘Bir dakika, Bitcoin pazarı alıştığımız pazarlardan biraz farklı görünüyor’ diyor.

Şimdi, Bitcoin pazarının daha çok kurumsal ve yerleşik perakende yatırımcıların dahil olduğu yerleşik bir pazara benzediğini ekledi.

Peirce, “Bu yüzden piyasaların biraz olgunlaştığını düşünüyorum” dedi.

SEC onaylı bir Bitcoin ETF için yenilenen talepler, düzenleyicinin VanEck tarafından Chicago Borsası’nın BTZ Borsası hamlesinde Bitcoin Trust hisselerini listelemek için bir başvuruyu onaylama kararını açıklamasından birkaç hafta sonra geldi.

Düzenleyiciler 16 Haziran tarihli bir mektupta halktan yorum almak için ek süre alacaklarını söylediler. Özellikle SEC, yatırımcılara ve bilim insanlarına Bitcoin ETF’lerinin manipülasyona açık olup olmadığı veya Bitcoin’in kendisinin yeterince dağıtılıp dağıtılmadığı ve dolayısıyla benzer el altından manipülasyona karşı dirençli olup olmadığı konusundaki görüşlerini soruyor.

Ancak eski Başkan Donald Trump tarafından SEC’in beş komisyon üyesinden biri olarak adlandırılan Cumhuriyetçi Peirce, kendi ajansında Bitcoin ürünleri için çifte standart olarak gördüğünü uzun zamandır kınadı.

Belki de en keskin itirazı, SEC’in Chicago Borsası Bats BTZ Borsası tarafından Winklevoss Bitcoin Trust’taki hisselerin listelenmesi ve ticareti için bir başvuruyu onaylaması gerektiğini savunduğu 2018’de bir muhalefetle geldi.

“Öngörülebilir gelecek için kripto para birimi tabanlı ETP’lerin onayını hariç tutarak, Komisyon bir performans düzenlemesi yürütüyor” diye yazdı. “Bitcoin yeni bir fenomen ve uzun vadeli uygulanabilirliği belirsiz. Başarılı olabilir, başarısız olabilir. Ancak komisyon, Bitcoin veya diğer varlıklar için herhangi bir sonucun olasılığını değerlendirmek için iyi bir konumda değil. “

Üç yıl sonra, VanEck’in mevcut başvurusu – Fidelity, Cathie Wood’s Ark Invest ve diğer birkaç şirketin bekleyen Bitcoin ETF başvuruları gibi – endüstri tarafından artık bir kripto para birimi uzmanı tarafından yönetilen bir SEC turnusol testi olarak görülüyor, Başkan Gary Gensler olur.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı Gary Gensler, 22 Mayıs 2012’de Washington’daki Capitol Hill’de sistemik risk ve piyasa gözetimi üzerine bir ABD Senatosu Bankacılık Komitesi oturumunda ifade verdi.

Jonathan Ernst | Reuters

Başkan Joe Biden tarafından SEC başkanı olarak atanması ve ardından Senato onayı, yeni finansal kurallar oluşturmada yetenekli bir el olarak görüldüğü için kripto topluluğundaki birçok kişiden iyimserlikle karşılandı.

Massachusetts Institute of Technology’de kripto dersleri veren Gensler, belki de en iyi Obama yönetiminde Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu başkanı olarak etkili görev süresiyle tanınıyor. Orada Gensler, finansal krizden önce büyük ölçüde düzenlenmemiş olan takas piyasası için yeni bir denetim sisteminin geliştirilmesine ve uygulanmasına yardımcı oldu.

Demokrat Gensler, tüm konularda Trump tarafından atanan Peirce ile mutlaka aynı fikirde olmasa bile, Bitcoin düzenlemesi konusunda daha proaktif bir SEC’e katılabilir.

Bitcoin ETF uygulamalarını reddetmek sadece çifte standart riskini taşımakla kalmaz, aynı zamanda binlerce yatırımcıya daha az, daha tehlikeli alternatifler sağlayabilir.

“Onaylanmamanın Komplikasyonları [an application] güçleniyor çünkü insanlar borsada işlem gören bir ürünle yapacakları şeyleri yapmanın başka yollarını arıyorlar, “dedi. Girmesi ve çıkması o kadar kolay olmayan diğer ürün türlerini arıyorlar, belki bir şekilde bitcoin veya kripto ile ilgili şirketlere daha geniş anlamda bakıyorlar. “

Bitcoin’in kendisi yaza şiddetli bir başlangıç ​​yaptı ve son üç ayda fiyatını %40’tan fazla düşürdü. En aktif olarak işlem gören dijital varlıklardan biri olmaya devam etse de, bazı piyasa gözlemcileri Bitcoin’in kritik bir kavşakta olduğunu söylüyor.

UBS NYSE kat operasyonları direktörü Art Cashin Perşembe günü yaptığı açıklamada, “30.000 dolarlık bir yeniden teste hazırlanıyor gibi görünüyor ve bu kritik olabilir” dedi. “30.000 doları kırarsanız, tüccarlar takip edilecek bir tuzak, kademeli bir satış olup olmadığını görecekler.”

Yakınlaştır Simgesi Dışa dönük oklar

Baş döndürücü inişler ve çıkışlar, ödeme şirketleri Square ve PayPal da dahil olmak üzere artan sayıda şirket ve bankanın Bitcoin işlemlerini kolaylaştırmaya başlamasıyla ortaya çıktı.

Bu arada Bank of New York Mellon, Şubat ayında, hem ülkedeki en eski banka hem de saklama bankacılığında lider olması nedeniyle büyük bir gelişme olan Bitcoin’i finanse etmeye başlayacağını duyurdu.

Cuma sabahı geç saatlerde Bitcoin %1.6 artarak 33.550 dolara yükseldi.

Para biriminin fiyatındaki geçici dalgalanmalara rağmen, Peirce bir Bitcoin ETF’nin vadesinin geçtiğine ikna olmuş durumda.

Perşembe günü yaptığı açıklamada, özellikle borsalar yatırımcıları dolandırıcılıktan korumak için yasal gereklilikleri karşılıyorsa, yatırımın esasına dayalı talepleri onaylamak veya reddetmek SEC’in işi değil.

“Bitcoin artık çok merkezi değil. Bitcoin’e dahil olan düğüm sayısı çok ve bu işi merkezi olmayan şekilde tutmakla ilgilenen insan sayısı çok fazla ”dedi. “İnsanlar kendi kararlarını vermeli: İnsanlar kurcalandığını düşündükleri için bitcoin satın almak istemiyorlarsa, bitcoin almamalılar.”