SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Sorgulama - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  285080,509
  % -7,37
 • ETHEREUM/TL
  18619.29
  % -11,58
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Sorgulama

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Sorgulama

SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi işveren tarafından düzenlenmesi zorunlu olan ve sigortalı olarak çalışan kişinin sorgulayabilecekleri belgelerdir.

İşe giriş ve işten ayrılış bildirgesi, işverenlerin çalışanları işe başlamadan önce SGK’ya bildirmeleri gereken bir belgedir. İşveren kurum, çalışanlarının belirli belgelerle birlikte SGK’ya başvurularını yapmaktadır. İşe giriş bildirgesi, hizmet akdini sona erdiren işten ayrılış bildirgesi ve aylık prim ve hizmet belgesi SGK’ya gönderilmektedir. Bu belgeler e-bildirge ya da e-sigorta üzerinden gönderilebilir.

İşverenin öncelikle yapması gereken işlemler bulunmaktadır. TC nüfus cüzdanı ve fotoğraflarının bulunduğu belgeler kullanılarak işe giriş belgesi düzenlenmektedir. Bu belge düzenlendikten sonra da işe başlayacak olan kişiler için diğer işlemlerin yapılması gerekir. Kişiler sigortalı olarak işe giriş ve ayrılış bildirimlerini farklı yöntemlerle yapabilmektedir. Uyg.sgk.gov.tr adresinden kişiler işe giriş ve ayrılış bildirgesi için işlem yapabilirler.

İşe Giriş Bildirgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişiler internet üzerinden rahatlıkla SGK işe giriş bildirgesi sorgulama işlemini yapabilmektedirler. E- devlete şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaparak sorgulamayı rahatlıkla yapabilirsiniz. Böylece işe giriliş tarihini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kişiler, e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak işe giriş ve çıkışlarını, emeklilik bilgilerini ve prim ödemelerini ve birçok şeyi rahatlıkla öğrenebilirler. E-devlete giriş yaparak bu bilgileri öğrenebilmeniz için e-devlet şifreniz olması gerekir. E-devlet şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubesine giderek, şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşveren kurum, sigortalılığı sona eren çalışanının işten çıkış bildirgesini düzenleyerek SGK’ya bildirmelidir. Her işverenin mutlaka bu işlemi düzenlemesi zorunludur. İşten çıkış bildirgesinin düzenlenmesi için işverene verilen süre 10 gündür. 10 gün geçtikten sonra bu belgenin düzenlenmesi durumunda ise işverene asgari ücretin 10’da 1’i tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

İşten ayrılış bildirgesi işveren tarafından düzenlenir ve görüntülenebilir. Sigortalı olarak çalışan kişi bunun sorgulamasını yapamaz. İşten çıkış bildirgesi sorgulama uyg.sgk.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. İsteyen kişiler en yakın SGK giderek işten ayrılış bildirgesini alabilirler.