SGK İşten Çıkış Bildirgesinin Hazırlanışı Nasıl Yapılır? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  289367,622
  % -6,06
 • ETHEREUM/TL
  18951.75
  % -9,96
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

SGK İşten Çıkış Bildirgesinin Hazırlanışı Nasıl Yapılır?

SGK İşten Çıkış Bildirgesinin Hazırlanışı Nasıl Yapılır?

SGK işten ayrılma bildirgesinin hazırlanışı ayrılma şekline göre yapılmaktadır. Bildirge işçi sigortasının firma tarafından ödenmeyeceği anlamını taşımaktadır.

İşten çıkış bildirgesi hazırlanmazsa işçi, sigorta açısından firmaya bağlı olarak gözükecektir. Bildirge hazırlanmadığı zaman firma işçinin sigortasını ödemezse ceza ile karşı karşıya kalabilir. SGK işten çıkış bildirgesini hazırlamakla yükümlü kurumdur. Bununla beraber ortaya çıkabilecek tüm sorunlarla işveren ilgilenmelidir

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Ne İşe Yarar?

İşten çıkış bildirgesinin işlevi, yasallığı nedeniyle tüm işçi gruplarını kapsar. Bununla beraber belge, Türkiye İş Kurumu tarafından verilen işsizlik maaşını hesaplamada da kullanılır. İşçinin kıdem tazminatı hak kazanıp kazanmadığı da bu yolla tespit edilmektedir.

İşten ayrılma bildirgesinin düzenlenmesi, tamamen işverene ait bir konudur. Belgenin taslağı işverenin elinde olması gerekir. Belge, farklı bölümlerden bir araya gelmektedir. Her bölüm içerisinde talep edilen bilgilerin verilmesi önemlidir.

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Nereye Gönderilir?

SGK işten çıkış bildirgesinin gönderileceği yer İl Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Gönderim uygulaması internet yoluyla, işveren imzası üzerinden yapılabilir.

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Bölümleri Nelerdir?

İşten çıkış bildirgesi üzerinde yer alan bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kimlik ve adres bilgileri,
 • Meslek ile ilgili kod ve bilgiler,
 • Sigortalı sosyal güvenlik bilgileri,
 • Sigortalı hizmet bilgileri

İşten Çıkış Bildirgesi Kodları

İşten çıkış bildirgesindeki kodları İŞKUR oluşturmuştur. Bu kodların varlığının ana sebebi, işten çıkışlarda verilecek işsizlik maaşlarını düzenlemeler hakkında bilgilendirme yapmaktır. Bununla beraber ilgili kurumlar tarafından işten çıkma nedenlerinin verileri de toplanmaktadır. İşten ayrılma belgesinin staj durumunda kullanılmasına gerek yoktur. Okula bağlı staj uygulamalarında öğrencinin sigortası yapılmaktadır. Ancak sigorta kapsamı farklı bir boyuta sahiptir. Staj sonunda işten ayrılma bildirgesi, staj bir iş olmadığından hazırlanmamaktadır.

İşten Çıkış Bildirgesi Hazırlanması Zorunlu Mudur?

İşten çıkış bildirgesi hazırlama zorunluluğu yasalarla belirlenmiştir. Çıkış bildirgesi ile beraber işçinin işsizlik maaşı alabilmesinin önü açılır ve sigortanın yatmayacağı bildirilir. Bu nedenle bildirgenin hazırlanması, tüm taraflara fayda sağlayacaktır. İşten çıkış bildirgesi zorunlu hazırlanan belgelerden bir tanesidir. Aksi durumda cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.