Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Nereden Alınır? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  397,09
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9619
  % -0,07
 • € EURO
  8,4565
  % 0,23
 • BIST 100
  1.563,90
  % 1,13
 • BITCOIN/TL
  366285,524
  % 2,33
 • ETHEREUM/TL
  13440.39
  % 1,67
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4730
  % 1,11
 • £ POUND
  9,7704
  % 0,21

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Nereden Alınır?

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Nereden Alınır?

Sigorta için gerekli evraklar? Bireylerin işe başlaması için işverenin sigorta yapması şarttır. Yeni işe başlayacak olan kişilere sigorta yapılır ve bunun için evraklar istenir.

İşe başlamak isteyen kişiler; sigorta için gerekli evraklar nelerdir konusu hakkında sürekli araştırma yapar. İşe başlamadan evvel bu evraklar toplanmalı ve işverene teslim edilmelidir. Kısa zaman içerisinde işveren sigorta işlemlerini gerçekleştirir.  Sigorta için gerekli evraklar; ikametgâh belgesi, sağlık raporu, adli sicil kaydı, diploma, 2 tane vesikalık resim gerekir. 

Sigorta İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Yeni işe başlayacak bir bireyin; işe başlamadan evvel mutlaka sağlık raporunu alması gerekir. Sağlık raporu devlet hastanelerinden ve sağlık ocaklarından alınabilmektedir.  Bazı yerlerde sağlık raporu ücretli olur. Sağlık bakanlığından rapor alacak iseniz; 50 TL, üniversite hastanesinden sağlık raporu alacak iseniz 75 TL ödemeniz gerekir. Sağlık ocağında verilen sağlık raporu ise ücretsizdir.

Sigorta İçin İkametgâh Belgesi Nereden Alınır?

İş yeri değişikliği yapmak isteyen kişiler veya yeni işe girecek olan kişilerin ikametgâh belgelerini temin etmeleri gerekir. Peki, sigorta için ikametgâh belgesi nereden alınır diye soracak olursanız hemen açıklayalım. Sigorta için ikametgâh belgesi nüfus müdürlüğünden kolay bir şekilde temin edilir. Aynı zamanda e devlet şifresi ile de devlete giriş yaparak ikametgâh belgesi alınabilir.

Sigorta İçin Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli sicil kaydının bir diğer adı da sabıka kaydıdır. Geçmişte herhangi bir suç işlediyseniz sabıka kaydında kayıtlı olur. İşe başlayacak olan genelde bütün herkesten adli sicil kaydı istenir. Bu belgeler toplandıktan sonra sigorta başlatılır. Adli sicil kaydı e devlet üzerinden temin edilebilir. Bunun için e devlete şifre ile giriş yapmalı ve oradan adli sicil kaydı butonunu tıklamanız gerekmektedir.

Sigortanın Başlaması İçin Diploma Zorunlumu? Genel olarak sigortanın başlaması için bazı şartlar vardır ve bireylerden bir takım belgeler istenir. Bu belgelerden bir tanesidir diplomadır. Sigortanın başlaması için diploma zorunlumu diyecek olursanız bu sorunun cevabı evet zorunludur. Mutlaka sigortanızın balaması için diplomanızı veya diplomanızın fotokopisini işverene teslim etmeniz gerekir.