Stratejistler, Türk Hisse Senetlerinin Yükselişe Ayak Uydurmasını Bekliyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  526,26
  % 1,11
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6232
  % 1,16
 • € EURO
  10,5410
  % 1,18
 • BIST 100
  1.432,04
  % 0,81
 • BITCOIN/TL
  316144,101
  % -0,76
 • ETHEREUM/TL
  22668
  % -1,41
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6864
  % 1,16
 • £ POUND
  12,2129
  % 1,19

Stratejistler, Türk Hisse Senetlerinin Yükselişe Ayak Uydurmasını Bekliyor

Stratejistler, Türk Hisse Senetlerinin Yükselişe Ayak Uydurmasını Bekliyor

Türkiye benchmark hisse senedi Endeksi, yatırımcıların Merkez Bankası tarafından bir dizi faiz artırımını takip eden ülkenin hisse senedi ve tahvillerindeki varlıklarını artırmasıyla Kasım ayının başından bu yana geri döndü.

Stratejistler, Borsa İstanbul 100 endeksinin 2021 yılı boyunca kazanım ve rekorlara ayak uydurabileceğini ve 1.900 puana ulaşan seviyeleri görebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, aşının piyasaya sürülmesiyle ilgili süreci ve daha zayıf bir ABD doları meselesinin ana riskler arasında devam edip etmeyeceğini listeliyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir pazar dostu dönem vaat ettiği ve yeni bir merkez bankası şefi kurduğu Kasım ayından bu yana 15 milyar dolardan fazla Türk varlığına akın etti.

Koronavirüs salgınının gölgesinde eşi görülmemiş bir ortamda, 2020, borsalara yatırım yapan insan sayısıyla birlikte risk iştahının arttığını gördü.

Gedik yatırım, Vakıf yatırım ve Deniz yatırım stratejistleri, önümüzdeki aylardaki son gelişmeler ve beklentiler ışığında, bıst 100 Endeksi için yukarı yönlü hedefleri gözden geçirirken, 2021 yılında hisse senetlerine olan ilginin yerel ve küresel olarak devam etmesini bekliyorlar.

Gedik yatırım stratejistleri, Endeksin bu yıl 1,750 puana ulaştığını ve önceki 1,250 puan tahminine göre yükseldiğini görüyor.

Endeks, Salı günü yerel saatle saat 3:25’te 1.540, 22 puanlık bir artışla %0.2 arttı ve Ekim ayı sonunda 1.112, 37 puanlık bir düşüş yaşadı.

Gedik yatırım raporunda,” yükseltilmiş endeks hedefimizin temel nedeni, risk priminin azaltılması ve beklenenden daha iyi devam eden şirketlerin operasyonel performansıdır ” dedi.

Oyunu değiştiren ciddi bir faktör tespit edilmediği sürece, deniz yatırım 2021’de hisse senetlerine olan ilginin devam etmesini bekliyor.

Raporda “ “BIST 100 Endeksi için hedef fiyat seviyesini 12 aylık bir dönem için 1.900 puan olarak belirledik” dedi.

Vakıf yatırım Endeksi 1,803’e ulaşıyor. Raporuna göre, stratejistleri tahminin piyasa dostu retorik, yeni ekonomik yönetim uygulamaları, Türk lirasındaki volatilitenin azalmasıyla bıst 100’e dönen yabancı yatırımcılar ve küresel düşük faizli ortamda getiri arayışı gibi unsurlarla destekleneceğine inanıyor.

Rapora göre, ekonomik yönetimin basitleştirilmiş ve piyasa dostu politikalarına ek olarak, 2020 boyunca düşük kalan yabancı yatırımcı ilgisi, 2021’de ortaya çıkabilecek taleple bir avantaja dönüşebilir.

Hisse senedi piyasalarındaki artışın bu yıl boyunca seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Gedik Investment’ın stratejik raporu, 2021 yılında küresel toparlanma beklentilerinin altını çizerek, risk iştahının güçlü seyrini koruduğunu ve küresel ekonomik aktivitede aşıların yayılmasıyla beklenen hızlı ve senkronize toparlanmanın desteklendiğini vurguladı.

Diğer destekleyici faktörler arasında, jeopolitik gerilimlerin yeni ABD Başkanı Joe Biden’in altında bir miktar azalabileceği ve dünyadaki para ve maliye politikalarının gevşemeye devam edeceği beklentileri olduğu söyleniyor.

Rapora göre, Türkiye’nin sıkı para politikası ve ekonomi politikalarının normalleşmesi piyasaları desteklemeye devam ediyor.

Naci Ağbal, Kasım ayı başlarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı (TCMB) dizginlediğinden bu yana faiz oranlarını .25’ten ‘ye yükseltti ve gerekirse enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele edeceğine söz verdi ve bu da ülke için ana risklerden biri olarak devam ediyor.

Resmi verilere göre, yıllık enflasyon Kasım ayında 14,6% ‘den 14%’ e yükseldi ve sıkı bir para politikasını sürdürmek için merkez bankası üzerindeki baskıyı korudu.

Raporlardan derlenen veriler, stratejistlerin ülkedeki enflasyonun .8 ile .5 arasında olmasını beklediğini gösteriyor. Enflasyonun Mart-Nisan aylarına kadar ‘e yükselebileceğini ve düşüş eğilimine girmeden ve Yılı ile .5 arasında bitirebileceğini söylüyor.

Ağbal’ın şahinli tavrı ve mesajları, göreve başlamasından bir gün önce Kasım ayı başlarında rekor düşük seviyeye ulaşan Türk lirasını kaldırıyor.

Gedik Yatırım’ın raporu, liradaki eğilimin kısa vadede seyrini sürdürebileceğini vurguluyor.

Rapora göre, ekonomi, önceki aylarda düşük faiz oranlı ortamdan yararlanmak için öne sürülen talep ve COVİD-19 enfeksiyonlarındaki ve ölümlerindeki artışı engellemek için yakın zamanda uygulanan kısıtlamalar nedeniyle 2021’in ilk iki çeyreğinde önemli bir yavaşlama görüyor olabilir.

Ancak, potansiyel yavaşlamaya rağmen, ikinci çeyrekte olumlu baz etkisi nedeniyle çift haneli gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesi görülebileceğini söylüyor.

Raporlarda 2021 GSYİH büyümesine ilişkin beklentiler %2.5 ile %4 arasında değişmektedir.

2020 yılının üçüncü çeyreğinde, covid-19 dalgasını frenlemek için kilitlerin uygulandığı önceki üç ayda %9,9 oranında daraldıktan sonra ekonomi %6,7 arttı.

Geçtiğimiz Eylül ayında açıklanan yeni ekonomik programa göre, Ankara 2020 büyümesinin %0.3 olarak gerçekleşmesini öngörüyor. 2021’de %5,8’lik bir toparlanma bekliyor.

ankara escort bayan