Swift Nedir - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,72
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9585
  % -0,11
 • € EURO
  8,4421
  % 0,08
 • BIST 100
  1.561,10
  % 0,95
 • BITCOIN/TL
  368937,589
  % 2,40
 • ETHEREUM/TL
  13432.99
  % 1,06
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4698
  % 1,04
 • £ POUND
  9,7612
  % 0,12

Swift Nedir

Swift Nedir

Swift Nedir? Günlük hayatta artık birçok insan para transferini bankalar aracılığı ile yapmaktadır. Bunun için karşı tarafın müşteri numarası şube kodunu veya da daha kısa ve güvenli olan IBAN nosunu bilmek yeterli geliyor. Karşılıklı para akışları kolayca gerçekleşiyor. Elbette bu yurt içindeyken geçerli bir durumdur.

Yurt dışından bir para transferi gerçekleşecekse belli başlı bilgilere ihtiyaç vardır.  Özellikle de yurt dışı ile ülkemizin saatleri uyuşmadığı için o anda internet bankacılığından bir para transferi gerçekleşecek ise swift koduna ihtiyaç vardır.

Swift Mantığı

Bankaların uluslararası çalışabilmesi için ürettikleri o bankaya ait koddur. Yani her bankanın kendi swift kodu vardır. Yurt içi ve yurt dışı çalışıldığı için burada banka şubesinin bir önemi yoktur. Aynı şekilde şehirlerin de bir önemi yoktur. Örnek verecek olur isek`, Siz İstanbul’un Kadıköy ilçesinde ki bir şubenin müşterisisiniz ve yurt dışından para transferi yapılacak hesabınıza. Bunun için İstanbul Kadıköy A bankasının swift kodu araması yapmanız yanlıştır. Siz sadece A bankasının swift kodunu öğrenip karşı tarafa bildirmelisiniz. Swift kodunu da tek başına vermeniz tabi ki para transferi esnasında hata yaratacaktır.

İban numaranız, bankanın swift kodu, adınız soyadınız vereceğiniz bilgilerin içerisinde olmalıdır. Bu sayede hesabınıza en geç 3 gün sonra para gelecektir.

Diğer önemli bir nokta ise swift kodu verseniz de o bankada bir döviz hesabınızın bulunması gereklidir. Çünkü siz belirtmediğiniz sürece ibanınız Türk lirası üzerinden açılır. İban uluslararası bankalar arası çalışmayı sağlasa da swift kodunu verseniz de döviz hesabınız bulunmadığı takdirde gelen para engellere takılıp geri gönderilecektir. Swift nedir diye inceleyecek olursak bankaların uluslararası çalışmasını sağlayan koddur. Yani bir bakıma şöyle tanımlayabiliriz. Bankanın yurt dışında kendini tanıtan kimliğidir. Swift kodu genel olarak 8 veya da 11 haneden oluşmaktadır. Bankadan bankaya değişebilir. Bankanın hangi ülkede olduğu bildirir. Bu yüzden swift kodunun ilk 4 hanesi bankanın kendi kodunu belirlerken ondan sonra gelen 2 haneli kod ülkeyi belirler. Ülkenin dünya genelinde tanınmasını sağlayan kısaltmasını içerisinde barındırır. Bu Türkiye için TR olarak kısaltılmıştır. Yani Türkiye’deki bir banka için swift kodu verecek iseniz kodun içerisinde mutlaka TR kısaltması bulunmalıdır.