Türk Lirası 5 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı, EMEA FX Kazançlarına Öncülük Etti - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  293632,502
  % -4,54
 • ETHEREUM/TL
  19393.95
  % -7,55
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Türk Lirası 5 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı, EMEA FX Kazançlarına Öncülük Etti

Türk Lirası 5 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı, EMEA FX Kazançlarına Öncülük Etti

Türk Lirası, pozitif imalat sektörü verileri nedeniyle Pazartesi günü beş aydan fazla bir süre içinde en yüksek seviyedeyken, gelişmekte olan piyasa stokları geçen haftaki kayıplardan geri dönerken, Çin’den gelen okumalar devam eden bir ekonomik toparlanma gösterdi.

Türk imalat sektörünün Ocak ayında güçlü bir hızla genişlemesinden sonra lira, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) genelinde lider kazançlar olan 1.1% ‘ e yükseldi.

Merkez Bankası’nın enflasyon soğuyana kadar para politikasını sıkı tutacağına söz vermesinden sonra liraya karşı duyarlılık da iyileşti.

Türk hisse senetleri %0,6 artarken, mscı gelişmekte olan piyasa hisse senetleri Endeksi son 10 aydaki en kötü haftasını işaretledikten sonra %1,8 arttı.

Yatırımcıların ekonomik toparlanmanın bu yılın sonunda ivme kazanıyor aşı programları tarafından yürütülen bahis olarak gelişmekte olan piyasa varlıkları hala ay düştü, ancak.

Çeşitli EMEA ekonomileri için büyük bir ticaret ortağı olan Çin’den gelen veriler, ülkenin büyük imalat sektöründe Ocak ayına kadar genişlemenin devam ettiğini gösterdi. Bununla birlikte, ülkedeki ani enfeksiyonlar, son beş ay içinde aktivitenin en yavaş hızla genişlemesine neden oldu.

TD Securities’in kıdemli gelişmekte olan piyasalar Stratejisti Mitul Kotecha,” Çin’in 21.çeyrekte ev eşyaları ve tıbbi ekipman ihracatından yararlanmaya devam edeceğini düşünürken, ABD ve Avrupa’daki yeni kilitlenmeler göz önüne alındığında, PMI verilerinden elde edilen sonuç, Çin’in son zamanlardaki güçlü ticaret performansının yüksek bir seviyeden de olsa yumuşamasıdır ” dedi.

Rusya’nın rublesindeki kazançlar, hapsedilen Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny’yi destekleyen ülke çapında protestoların ardından daha fazla siyasi huzursuzluk konusundaki endişelerle boğuldu. Olay aynı zamanda Batı’yı kızdırdı ve Moskova’ya karşı yaptırımlara neden olabilir.

Veriler, Rusya’nın üretim faaliyetinin Ocak ayında büyümeye geri döndüğünü gösterdi.

Güney Afrika’nın rand ve stokları Ocak ayı üretim faaliyetinin biraz genişlemesinden sonra yükseldi.