Türkiye 2021'de Dijital Para Birimini Kontrol Etmeye Başladı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,29
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9568
  % -0,13
 • € EURO
  8,4409
  % 0,07
 • BIST 100
  1.563,49
  % 1,10
 • BITCOIN/TL
  367289,738
  % 1,79
 • ETHEREUM/TL
  13410.88
  % 0,70
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4708
  % 1,07
 • £ POUND
  9,7648
  % 0,16

Türkiye 2021’de Dijital Para Birimini Kontrol Etmeye Başladı

Türkiye 2021’de Dijital Para Birimini Kontrol Etmeye Başladı

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın Cuma günü parlamentoda yaptığı açıklamaya göre, Türkiye gelecek yıl egemen destekli bir dijital para biriminin pilot aşamasına başlayacak.

“Dijital para üzerine başlatılan bir Ar-Ge projesi var. Şu anda bu projenin kavramsal aşaması tamamlandı,” dedi Ağbal, TBMM Plan ve bütçe Komitesi’nde Merkez Bankası’nın faaliyetleri ile ilgili soruları yanıtladı.

“2021’in ikinci yarısında pilot testlere başlamayı hedefliyoruz.”

Ağbal’ın Türkiye’nin dijital para emelleri hakkındaki yorumları sürpriz olmamalı: Türkiye, 2019’ten bu yana ulusal bir kripto para birimini düşünüyor ve olası bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) araştırıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında yayınlanan 2019-2023 ekonomik yol haritasında hükümet, “Blockchain tabanlı dijital Merkez Bankası parası”nın benimsenmesini içeriyordu.

Bir CBDC’NİN piyasaya sürülmesi, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın daha önce bir dijital para birimi sistemi için yapılan denemelerin 2020’in sonuna kadar tamamlanacağını açıkladıktan sonra geldi. Denemelerin bir parçası olarak, hükümet “dijital liraya ” dayalı anlık ödemeler için bir yazılım platformu geliştirmeyi planlıyor.”

Bir CBDC’DEKİ gelişme, ülkenin Merkez Bankasının yüksek enflasyon ve yükselen tüketici fiyatları ile boğuşmasıyla geliyor. Geçen ay Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Ağbal, yıllık yüzde 9,4 hedefine ulaşmak için enflasyon oranını düşürmeyi hedefliyor.

Türk halkı, kripto para birimleri fikrine çok açık ve yüzde 20’si hayatlarının bir noktasında en az bir dijital para birimine sahip. Türklerin neredeyse yarısı, kağıt paranın zaman içinde düşmesi durumunda kripto para birimini kullanmayı planlıyor.

Covıd-19 salgını sırasında nakit ödemelerle ilgili sosyal uzaklaşma önlemleri ve endişeler, CBCD uygulaması için daha fazla ivme kazandıran dijital ödemelere ve devlet ödeme planlarına doğru kaymayı hızlandırdı.

Şimdiye kadar, uluslararası anlaşmalar Bankası (BIS), Türkiye’yi CBDC projelerinin aktif veritabanına kaydetmemişti.

BIS’E göre, merkez bankalarının yüzde 80’i Cbdc’lerin araştırılması, denenmesi veya geliştirilmesi ile uğraşıyor – bazıları Çin, İsveç ve Bahamalar da dahil olmak üzere yumuşak lansman aşamasına geçti.

Egemen destekli dijital para birimleri yükselişte

Bitcoin’in artan popülaritesi ve kripto para birimlerinin altında yatan dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ile, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları birkaç yıldır dijital para birimlerinin konseptini ve tasarımını araştırıyor.

2014’in başlarında, Ekvador Merkez Bankası, bireylerin Merkez Bankası tarafından işletilen bir sistem aracılığıyla mobil ödeme yapmalarına izin vermek için “Dinero electronico” adlı bir proje başlattı, ancak çekiş kazanamadı ve 2016’te durduruldu.

2016’dan itibaren, bir dizi Merkez Bankası dijital para birimi Araştırma Projeleri başlattı.

Kanada Merkez Bankası Projesi Jasper ve Singapur Ubin para Otoritesi projesi 2016 yılında başlatıldı.

Perakende Cbdc’lerle ilgili halka açık ilk çalışma İsveç Riksbank tarafından gerçekleştirildi ve sonunda “e-krona” projesi, bankanın bu Şubat ayında Accenture ile bir pilot ilan ettiği noktaya kadar geliştirildi.

Ve bir dönüm noktası hamlesinde, Bahamalar Merkez Bankası, bir ülkede tam olarak konuşlandırılan ilk CBDC olan Ekim ayında dijital “kum doları” nı resmen başlattı.

Bugüne kadarki en gelişmiş CBDC projesi Çin Halk Bankası tarafından yürütülmektedir. Dijital para birimi elektronik ödeme (DC/EP) veya “dijital yuan”, Nisan ayında dört Çin şehrinde denemelere başladı.

ABD, İngiltere, AB ve Rusya da kendi CBDC pilotlarına bakıyor.