Türkiye Borsası, Karlı 2020'den Sonra Rekor Bir Halka Arz Yılı Bekliyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,75
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9692
  % 0,04
 • € EURO
  8,4621
  % 0,31
 • BIST 100
  1.556,37
  % 0,64
 • BITCOIN/TL
  367597,603
  % 3,39
 • ETHEREUM/TL
  13483.75
  % 2,53
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4695
  % 1,06
 • £ POUND
  9,7592
  % 0,09

Türkiye Borsası, Karlı 2020’den Sonra Rekor Bir Halka Arz Yılı Bekliyor

Türkiye Borsası, Karlı 2020’den Sonra Rekor Bir Halka Arz Yılı Bekliyor

Türkiye Menkul Kıymetler Borsası, 2020’teki güçlü finansal sonuçların ardından Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye Menkul Kıymetler Borsası’nın bu yıl halka arz koşulları (halka Arzlar), işlem hacimleri ve yatırımcı sayıları için bir rekor kırmasını beklediğini söyledi.

Hakan Atilla, 2020 sonuçlarını değerlendirerek yaptığı açıklamada, “2021’i ilk halka arzlarda rekorların kırılacağı bir yıl olarak görüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Verusa Holding’in inşaat birimi Aldem Çelik ve Odaş Elektrik’in kömür madencisi Çan Kömür’ün de aralarında bulunduğu Borsa İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (BIST) bu yıl halka Arzları hedef alan üç şirket başvurdu.

En az yedi şirket daha bu yıl halka açılmayı düşündüklerini söyledi.

Bunlar arasında yazılım firması Golive Yazılım, süt tarım şirketi Efeler Çiftliği ve Doğan Holding’in temiz enerji iştiraki Galata Wind Energy yer alıyor.

Plastik levha üreticisi ışık Plastik, bu yılın ilk halka arzı oldu ve geçen ayın sonunda listelendi ve bloomberg’e göre hisse senedi o zamandan bu yana %81 arttı.

Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) verilerine göre, tüm bu listelerin gerçekleşmesi durumunda, Borsa İstanbul’un 2014’ten bu yana halka arz için en yoğun yılını işaretleyecektir.

Sekiz şirket geçtiğimiz yıl borsa İstanbul’da 1.1 milyar TL (158 milyon dolar) tutarında halka arz gerçekleştirdi.

Atilla,” Sermaye Piyasası, belki de yakın tarihin en zorlu yılında, hem şirketler hem de refahlarını artırmak isteyen yatırımcılar için önemli bir fırsat kaynağı olduğunu kanıtladı ” dedi.

Bu ayın başlarında Bloomberg ile yaptığı röportajda, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Tevfik Eraslan, devam eden 10 halka arz sürecinin “esas olarak enerji, gayrimenkul ve gıda sektörlerinde olduğunu ” söyledi.”

Bu yıl İstanbul’da listelemeyi planlayan daha fazla şirket için fırsatlar gördüğünü belirtti.

Türkiye varlık Fonu (TWF) CEO’su Zafer Sönmez, Aralık ayında önümüzdeki iki yıl içinde Borsa İstanbul için halka arz başlatmayı beklediğini söyledi.

Halka arz, 2015’ten bu yana gündemde yer aldı, ancak borsa daha iyi bir değer elde etmek için uygun bir zaman beklediğinden ertelendi.

Analistler, halka üçte bir pay teklif edilirse, halka arzın büyüklüğünün 400 milyon-500 milyon dolar civarında olabileceğini söyledi.

Kasım ayında fon, Borsadaki hisselerin %10’unu Körfez devletinin egemen servet Fonu olan Katar yatırım Otoritesi’ne (QIA) 200 milyon dolara sattı. Satış sonrası Borsa İstanbul hisselerinin %80,6’sı fonda bulunuyor.

Qıa ile yapılan işlemde borsanın ima edilen değeri 2 milyar dolardı.

Bıst, yaptığı açıklamada, 1.4 milyar TL’nin (200 milyon dolar) üzerinde konsolide net kar elde ettiğini belirtti.

Raporda, bu rakamın geçen yılki güçlü operasyonel performansı sayesinde yıllık bazda %43 ‘ lük bir artış olduğu belirtildi. Borsa’nın faaliyet gelirleri yılda 2,5 milyar TL’ye ulaştı.

Atilla, “geçen yıl tüm piyasalarımızda en yüksek işlem hacimlerine ve endeks değerlerine ulaştık” dedi.

Borsa İstanbul’da dört ana pazar bulunmaktadır: hisse senedi piyasası, borçlanma senetleri piyasası, türevler piyasası ve değerli metaller ve elmas piyasaları.

Borsadaki yatırımcı sayısı 2020’de 2 milyona ulaştı ve bir önceki yıla göre %64 arttı.

Tüm piyasaların geçen yıl tüm zamanların en yüksek işlem hacimlerini kırdığına dikkat çeken borsa, hisse senedi piyasasının Kasım ayında 64.1 milyar TL olarak zirveye ulaştığının altını çizdi. 12, 2020.

Genel Müdür, “1.254 borçlanma aracı ihraç ederek yaklaşık 200 milyar TL finansman sağladık” dedi.

Borsa İstanbul’un 2021 yılına iyi bir başlangıç yaptığını belirten Atilla, bu yıl daha da yüksek karlılık beklediklerini söyledi.