Türkiye, Covid-19 Yüzünden Geçici Olarak Kapatılan İşletmelerin Vergilerini Erteliyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,24
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9554
  % -0,16
 • € EURO
  8,4401
  % 0,05
 • BIST 100
  1.564,52
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  366727,170
  % 1,53
 • ETHEREUM/TL
  13398.13
  % 0,40
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4662
  % 0,99
 • £ POUND
  9,7669
  % 0,14

Türkiye, Covid-19 Yüzünden Geçici Olarak Kapatılan İşletmelerin Vergilerini Erteliyor

Türkiye, Covid-19 Yüzünden Geçici Olarak Kapatılan İşletmelerin Vergilerini Erteliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin koronavirüs salgınının yayılmasını engelleme önlemleri nedeniyle faaliyetleri geçici olarak askıya alınan işletmelerin vergilerini ertelediğini söyledi.

Ülkenin resmi gazetesinde yayınlanan son hamlede, salgın nedeniyle kapatılan işletmeler için Gelir Vergisi, stopaj vergisi ve satış vergisi ödemeleri ertelenecek. Bu, aralık ayında yürürlüğe giren mücbir sebepler kapsamına dahil edildikten sonra gelir. Geçen yıl 1.

Elvan Twitter’da, kilitlenme nedeniyle kapatılan kafeler, sinemalar, çeşitli spor tesisleri, çay bahçeleri, internet kafeler, eğlence parkları ve Türk hamamlarının hareketten yararlanacağını yazdı.

Geçen yıl ilkbaharda koronavirüsün yayılmasıyla mücadele önlemleri, ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisinde keskin bir yavaşlamaya yol açtı ve Hükümet yükü hafifletmek ve faaliyeti canlandırmak için bir dizi önlem aldı.

Ülke genelinde artan COVİD-19 vakaları, hükümetin hafta sonları ve hafta içi gece sokağa çıkma yasağı için kilitlenmeleri kabul ettiği için Kasım ayı sonlarında önlemleri yeniden uygulamaya koymasına neden oldu.

Restoranlar, kafeler ve alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere bazı işletmelerin çalışma saatlerini sınırlandırdı. Restoranlar ve kafeler sadece paket servis ile sınırlı olsa da, yüzme havuzları ve Türk Hamamları gibi enfeksiyon potansiyeli daha yüksek olan işyerleri kapatıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Twitter’da yaptığı açıklamada, bazı vergi ödemelerinin ertelenmesine ilişkin düzenlemenin, pandemi sırasında işletmeleri kapalı kalan esnaf, esnaf ve tüccarların talepleri arasında olduğunu söyledi.

Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işletmeler için hibe ve kiralama desteği açıkladı ve katma değer Vergilerinde indirimlerin devam edeceğine söz verdi.

2020 yılı sonuna kadar ‘den ‘a düşürülen stopaj oranı, 1 Haziran 2021’e kadar devam edecek. İş kiralama hizmetlerinde ‘den %8’e düşürülen Katma Değer Vergisi (KDV), bu yılın ilk yarısının sonuna kadar %8’de kalacaktır.

Çeşitli sektörlerde uygulanan diğer KDV indirimleri de Haziran ayına kadar yürürlükte kalacak.

Geçen yıl ilkbaharda açıklanan yardım paketinin bir parçası olarak, hükümet salgının ekonomik etkilerini hafifletmek için mali destek sağladı. Sert etkilenen sektörler için vergileri düşürdü ve işçiler için fon sağladı.

Erdoğan Aralık ayında yaptığı açıklamada, hükümetin üç ay boyunca esnaflara yaklaşık 5 milyar TL (677 milyon dolar) destek sağlayacağını söyledi.

Hükümet, pandemiden olumsuz etkilenen mağaza sahiplerine üç ay boyunca 1000 TL ödeyecek ve 806.871 vatandaş ve kilitlenmelerden doğrudan etkilenen 432.657 işletme sahibi de dahil olmak üzere yaklaşık 1.24 milyon kişiye fayda sağlayacak.

Para hibe olarak uzatılacak ve taksiler, minibüsler, servis araçları, çarşı satıcıları, terziler, oto tamircileri, pansiyonlar, Yurtlar ve anaokulları gibi işletmeler bundan yararlanacak. Büyükşehirlerde dükkan sahiplerine 750 TL kira desteği, diğer şehirlere ise 500 TL verilecek.