Türkiye Enflasyonu Yaklaşık %15'e Yükseldi, Yüksek Oranlar Odakta Kaldı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  397,25
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9670
  % 0,01
 • € EURO
  8,4581
  % 0,27
 • BIST 100
  1.565,96
  % 1,26
 • BITCOIN/TL
  366605,733
  % 2,05
 • ETHEREUM/TL
  13471.24
  % 1,93
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4738
  % 1,13
 • £ POUND
  9,7650
  % 0,16

Türkiye Enflasyonu Yaklaşık %15’e Yükseldi, Yüksek Oranlar Odakta Kaldı

Türkiye Enflasyonu Yaklaşık %15’e Yükseldi, Yüksek Oranlar Odakta Kaldı

Enerji fiyatlarından kaynaklanan Çarşamba günkü verilere göre, Türkiye ‘ nin yıllık enflasyon oranı Ocak ayında beklenenden fazla artarak %14, 97’ye yükseldi. Artış, Merkez Bankası’nın keskin faiz artırımı sonrası bile sıkı politika korumak için baskı yapmaya devam edecek.

Türkiye İstatistik Kurumu‘na (TÜİK) göre, tüketici fiyatları geçen ay aylık bazda %1.68 arttı.

“Enflasyon rakamları hedeften uzak olduğumuzu gösteriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan,” bu hedefe ulaşmak için önlemlerimizden asla ödün vermeyeceğiz ” dedi.

“Tüm Tarafları içeren istişare mekanizmaları aracılığıyla hareket edeceğiz. Fiyat istikrarı olmadan kalite, sürdürülebilir büyüme mümkün değildir ” dedi.

Hem yıllık hem de aylık artışlar beklentilerin üzerine çıktı. Reuters anketinin tahmini, yıllık %14.68’lik bir artış ve aylık %1.4’lük bir artış oldu. Anadolu Ajansı (AA) tarafından geçen Cuma günü yapılan ankete katılan ekonomistler, oranın %14,75 olacağını tahmin ettiler.

Türkiye enflasyonu son üç yılın büyük bir bölümünde çift haneli rakamlarda sıkıştı ve Aralık ayında %14,6 seviyesinde kaldı.

Ocak ayı okuması, Merkez Bankasının enflasyon hedef aralığına düşene kadar sürdürmeye yemin ettiği sıkı para politikası davasını ilerletti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni Valisi Naci Ağbal altında enflasyonla mücadelede daha güçlü bir yaklaşım alacağını defalarca söyleyerek, Kasım ayından bu yana kilit faiz oranını %10.25’ten %17’ye yükseltti.

Geçen hafta Ağbal, daha fazla “ön yükleme” adımına ihtiyaç duyulsa bile sıkı politikaya olan bağlılığını yineledi ve enflasyonun yıl sonuna kadar %10’un altına düşeceği tahminine sadık kaldı.

Salı günü hükümete gönderilen bir mektupta banka, 2023 yılına kadar sıkı ve temkinli bir para politikası duruşunun kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Herhangi bir yeni bilgi, enflasyon beklentileri ve fiyatlandırma davranışının orta vadeli hedef yoldan sapması riskine işaret ederse, ” ek ön yüklü ve belirleyici sıkma uygulanacaktır.”

Enflasyonun sıkı politika bahislerini güçlendirmesi nedeniyle Türk Lirası Çarşamba günü yükselirken, diğer gelişmekte olan piyasa hisse senetleri ve para birimleri arasındaki son ralli soğudu.

Lira, beş ayın en yüksek seviyesine yakın kalarak dolar seviyesine %0.6 yükseldi. Bu yıl en iyi performans gösteren gelişmekte olan piyasa (EM) para birimlerinden biri olmaya devam ediyor ve yaklaşık %3.8 işlem görüyor.

Gıda fiyatları tekrar yükseliyor
Elektrik, Gaz ve petrol fiyatları geçen ay genel fiyat endeksini (TÜFE) yükseltti ve ulaşım enflasyonu bir önceki yıla göre %21’den fazla arttı. Gıda fiyatları vatandaşları özellikle sert vurdu ve bir ayda %2.5, bir yılda %18’den fazla yükseldi.

Geçen hafta yılın ilk enflasyon raporunu sunan Ağbal, gıda fiyatlarındaki artışın 2021 yılında genel enflasyon için önemli bir risk olduğunu kaydetti.

Banka, bu yılki gıda fiyat enflasyonu tahminini önceki raporunda %11.5’ten %10.5’e yükseltti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde gıda fiyatlarında büyük farklılıklar olduğunu söylediği için hayal kırıklığını dile getirdi ve esnafın haksız yere yüksek fiyatlar talep etmeye devam etmesi durumunda ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

Pazartesi günü Erdoğan, gıda fiyatlarındaki artışın hem üreticiler hem de tüketiciler için “en büyük tehdit” olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı, yetkililere, Türk halkının yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarına dayanması beklenmemesi gerektiğini söyleyerek gıda fiyatlarındaki artışları soruşturma talimatı verdi.

Artan maliyetlerle ilgili şikayetler arasında, Türk düzenleyiciler geçen hafta ülke çapında fiyat denetimleri başlattı ve haksız fiyat artışları ve stoklama nedeniyle 120 firmaya 3.6 milyon TL (500.000$) para cezası verdi.

Bugüne kadar, temel mal ve gıda için fahiş fiyatlar talep ettiği tespit edilen yaklaşık 495 firma, hükümet yetkilileri ve özel sektör temsilcilerinden oluşan haksız fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından 15.48 milyon TL para cezasına çarptırıldı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar Perşembe günü yaptığı açıklamada, denetimlerin artırılmasını ve fiyatları istikrara kavuşturmak için caydırıcı cezai önlemler almayı önerdiklerini söyledi.

Bayraktar AA’YA verdiği demeçte,” spekülatif hareketler ve stoklama, denetim eksikliği ve caydırıcı önlemlerin olmaması fiyatları etkiliyor ” dedi.

“Piyasa düzenleyici kuruluşların etkinliği artırılmalı ve bu kuruluşlara yenileri eklenmelidir” dedi.

Ocak ayındaki en yüksek aylık düşüş, ana gruplar arasında giyim ve ayakkabılarda %4.37 iken, tıbbi bakım hizmetleri ve ürünleri %4.25 ile en yüksek aylık artışı gösterdi.

Veriler, üretici fiyat endeksinin Ocak ayında aylık %2.66 oranında arttığını ve yıllık %26.16 oranında arttığını gösterdi.

İstatistik Enstitüsü, koronavirüs salgını göz önüne alındığında, 2021’de TÜFE sepetine koruyucu Maskeler gibi öğelerin eklendiğini söyledi.

Ayrıca yiyecek ve alkolsüz içecek grubunun ağırlığını artırdı ve restoran ve otellerin ağırlığını düşürdü.